Silicon Valley Bank nedir ve başarısızlığı kripto para birimini neden etkiliyor?

Şimdiye kadar, ABD tarihindeki en büyük ikinci banka iflası ve 2008 mali krizinden bu yana en büyük banka iflası olan Silicon Valley Bank’ın iflasını duymuş olabilirsiniz. Cuma günü düzenleyiciler, şirketin sermayesini tüketen bir banka hücumunun ardından bankayı devralmak için devreye girdi. Silicon Valley Bank’ın başarısızlığının yansımaları teknoloji endüstrisinde hissedilecek olsa da, kripto piyasaları şimdiden etkilerini […]

Silicon Valley Bank nedir ve başarısızlığı kripto para birimini neden etkiliyor?

Şimdiye kadar, ABD tarihindeki en büyük ikinci banka iflası ve 2008 mali krizinden bu yana en büyük banka iflası olan Silicon Valley Bank’ın iflasını duymuş olabilirsiniz. Cuma günü düzenleyiciler, şirketin sermayesini tüketen bir banka hücumunun ardından bankayı devralmak için devreye girdi.

Silicon Valley Bank’ın başarısızlığının yansımaları teknoloji endüstrisinde hissedilecek olsa da, kripto piyasaları şimdiden etkilerini hissediyor. Bu makalenin yayınlanmasıyla birlikte, en büyük ikinci stablecoin olan USDC, 1 dolarlık çıpasını kaybetti ve henüz toparlanamadı. Bir noktada 0,89 dolara kadar düştü. Gibi CoinDesk(Yeni bir sekmede açılır) USDC’nin, kripto borsasının çöküşünden sonra bile olduğundan çok daha düşük düştüğüne dikkat çekiyor. FTX.

Yani, ne oluyor?

Silicon Valley Bank’ı daha önce duymadıysanız, büyük ölçüde teknoloji endüstrisine hizmet veren ticari bir bankaydı. Hem teknoloji şirketleri hem de girişim sermayesi, nakit akışında eksik olabilecek risk sermayesi destekli girişimlere borç vermeye diğer geleneksel bankalardan daha istekli olan şirketle birlikte çalıştı (Oku: Birçok teknoloji girişimi.).

AYRICA BAKINIZ:

ABD’nin en büyük kripto bankası Silvergate tasfiyeye gitti

Banka gururla vurgulayarak, “ABD’deki tüm girişim destekli girişimlerin neredeyse yarısını ve 2022’de halka açılan ABD girişim destekli teknoloji ve sağlık şirketlerinin %44’ü SVB müşterisidir.” İnternet sitesi(Yeni bir sekmede açılır).

Silikon Vadisi Bankası riskli yatırımlar yaparken, bankaya asıl zarar vermiş görünen şey pandemi oldu. Ya da gerçekten, pandeminin ilk günlerinde teknoloji sektörünün başarısı nedeniyle yaptığı şey.

2020’de, dünya çapındaki karantinalar ve tecritlerin ortasında teknoloji endüstrisi gelişti. İnsanlar uzaktan veya sadece bilgisayarlarının önünde çalışarak çok fazla zaman harcıyorlardı. teknoloji şirketleri işe alım çılgınlığına devam etti ve çok sayıda girişim fon aldı. Silicon Valley Bank, o yılın ilk çeyreğini müşterilerin toplam mevduatında 60 milyar $ ile kapattı. 2022’nin ilk çeyreğinin sonunda, Silikon Vadisi bankasının toplamda yaklaşık 200 milyar dolarlık müşteri mevduatı vardı.

Tüm bu yeni parayla, Silikon Vadisi Bankası karar verdi bir şey yapmak(Yeni bir sekmede açılır) Bununla birlikte. Böylece şirket hazine bonolarına ve ipoteğe dayalı menkul kıymetlere yatırım yaptı. Ardından, ABD’de yükselen enflasyonla mücadele etmek için Federal Rezerv faiz oranlarını yükseltti. Bu, Silikon Vadisi Bankasını birçok alanda vurdu. Birincisi, yatırdığı tahvillerin değeri düştü. Yüksek faiz oranları nedeniyle borç para almanın maliyeti, teknoloji endüstrisinin yeniden ayarlanmasına neden oldu. Risk sermayesi fonları, risk sermayedarları teknoloji yatırımlarından çekildikçe, soruna daha da fazla ek olarak azalmaya başladı. Silicon Valley Bank, kayıplarını en aza indirmek için varlıklarının bir kısmını 1,8 milyar dolar zararla sattı.

Sonra, geçen Çarşamba, Silikon Vadisi Bankası ilan edildi(Yeni bir sekmede açılır) 2,25 milyar dolarlık sermaye toplaması gerektiğini söyledi. Bankanın müşterileri bu haber üzerine paniğe kapıldı. Perşembe günü sonunda Silikon Vadisi Bankası’ndan 42 milyar dolarlık mevduat çekildi. Ertesi gün, düzenleyiciler devreye girdi ve bankayı kapattı.

Kripto para birimine gelince, muhtemelen kripto endüstrisindeki son başarısızlıklar, bu bankanın iflas etmesine yol açan atmosferi kolaylaştırmaya yardımcı oldu. Silicon Valley Bank’ın düşmesinden kısa bir süre önce, büyük ölçüde teknoloji sektörüne hizmet eden başka bir banka da iflas etti. 8 Mart’ta Silvergate Bank kapatacağını ve varlıklarını tasfiye edeceğini duyurdu. Silvergate, özellikle en kripto dostu bankacılık kurumlarından biri olarak biliniyordu ve kripto para birimi endüstrisinde birçok müşterisi vardı.

Ancak kripto şirketleri de Silikon Vadisi Bankası’nın etkilerini hissediyor. Aslında, USDC’nin 1 $’lık çıtasının çok altında işlem görmesinin nedeni de bu. Stablecoin ihraççısı Circle, ilan edildi(Yeni bir sekmede açılır) Silikon Vadisi Bankası’nda 3,3 milyar dolarlık mevduatı olduğunu söyledi. CoinDesk, bunun USDC stablecoin’i destekleyen rezervlerin yaklaşık yüzde 8’i olduğunu söylüyor.

İnsanlar USDC’lerini diğer stablecoin’lere dönüştürmeye çalışırken, bu kripto sahipleri de ücretlerden darbe alıyor. Bu transferleri tamamlamak için Ethereum ağının aşırı kullanımı nedeniyle, işlemlerle ilgili gas ücretleri yol yukarı(Yeni bir sekmede açılır).

Şu anda Silikon Vadisi Bankası müşterileri için sırada ne olacağı belli değil. teknoloji endüstrisinden bazıları, bankanın müşterisi olduğu çeşitli girişimlerin önümüzdeki haftalarda maaş bordrosu yapıp yapamayacağı konusunda endişeli. Bankanın müşterileri için ne kadar paranın geri kazanılacağı bilinmiyor. Buna göre raporlar(Yeni bir sekmede açılır), banka mevduatlarının yüzde 85’inden fazlası sigortalı değildi. FDIC sigortası, hesap başına 250.000$’a kadar teminat sağlar. gibi bazı VC’ler Gary Tan(Yeni bir sekmede açılır) ve Elon Musk ortağı David Çuval(Yeni bir sekmede açılır) hükümeti adım atmaya ve bunun ötesinde yardım etmeye çağırıyorlar.

Elon Musk’a gelince, o da kendisini kaosa soktu.

Bir Twitter kullanıcısı başarısız olan bankayı satın almasını ve Twitter’ı dijital bir bankaya dönüştürmek için kullanmasını önerdiğinde, Musk cevap verdi(Yeni bir sekmede açılır) fikre açık olduğunu.

Teknory