Twitter / X rakibi Bluesky resmi olarak herkese açılıyor, davet koduna gerek yok

Elon Musk, eskiden Twitter olarak bilinen platformu kendi imajıyla şekillendirdiği için hâlâ kısa, metin tabanlı sosyal medya gönderilerinizi taşıyacak bir yer mi arıyorsunuz? Sizi X’in rakibi Bluesky’den alıkoyan tek şey davet kodunun olmamasıysa, şanslısınız. Salı günü, sosyal medya platformu Bluesky nihayet yalnızca davetli sistemi terk etti ve kayıt açıldı Herkes için. AYRICA BAKINIZ: Threads’te kullanıcılar […]

Twitter / X rakibi Bluesky resmi olarak herkese açılıyor, davet koduna gerek yok

Elon Musk, eskiden Twitter olarak bilinen platformu kendi imajıyla şekillendirdiği için hâlâ kısa, metin tabanlı sosyal medya gönderilerinizi taşıyacak bir yer mi arıyorsunuz?

Sizi X’in rakibi Bluesky’den alıkoyan tek şey davet kodunun olmamasıysa, şanslısınız. Salı günü, sosyal medya platformu Bluesky nihayet yalnızca davetli sistemi terk etti ve kayıt açıldı Herkes için.

AYRICA BAKINIZ:

Threads’te kullanıcılar yaşam yanlısı ve transfobik paylaşımlarla dolup taştıklarını söylüyor

Artık Bluesky hesabı açmak isteyen herkes bunu yapabilir.

Açık bir Bluesky Twitter ile rekabet edebilir mi?

Elon Musk’un Twitter’ı satın almasının ve X olarak yeniden markalaşmasının ardından kısa bir süre sonra, birçok sosyal ağ kullanıcısı çeşitli rakip sosyal medya alternatiflerine akın etti. Pek çok rakip arasından iki tanesi öne çıkıyordu: Meta destekli Instagram yardımcı uygulaması, Threads ve yeni ve cüretkar bir hizmet olan Mavi gökyüzü.

Bluesky o zamanlar garip bir rakip gibi görünebilirdi. Platform, uzaydaki iki köklü devle karşı karşıya geliyor. Bluesky o zamanlar da yepyeniydi ve Musk’ın Ekim 2022’de Twitter’ı satın almasından kısa bir süre sonra resmi olarak basit bir sosyal medya hizmeti olarak hizmete giriyordu. iOS için Bluesky geçen yılın Şubat ayına kadar piyasaya sürülmeyecekti bile.

Ancak Bluesky’nin birkaç özel özelliği var: Merkezi olmayan yapıya dayalı bir ahlak ve belki de en önemlisi, eski Twitter’la bağlantı. Twitter kurucusu ve eski CEO’su Jack Dorsey, Bluesky’nin destekçisidir. Aslında, Musk’un devralınmasından önceki aylarda eski Twitter’ın son icraatlarından biri Bluesky’ye bilgi sağlamaktı. 13 milyon dolar finansmanda. Bluesky aynı zamanda diğer sosyal medya platformlarından farklı olarak kamu yararına çalışan bir kuruluş olarak da kayıtlıdır.

Yalnızca davetliyken Bluesky’de neler oluyordu?

Musk’ın X üzerinde yarattığı kargaşanın çeşitli bölümleri sırasında, kullanıcılar aramak Bluesky, yeni bir sosyal medya evi bulma umuduyla kodları davet ediyor. Bluesky çekmeyi başardı 3 milyondan fazla kullanıcı eski yalnızca davetli sistem altında.

Bluesky’ye olan ilgi, X’te olanlara bağlı olarak geçtiğimiz yıl boyunca kesinlikle azaldı ve arttı. Ve Bluesky ayrıca nasıl yapılacağı konusunda kendi büyüyen acılarıyla da karşı karşıya kaldı. içerik denetimiyle ilgilenmek.

Bluesky CEO’su Jay Graber şunları söyledi: Sınır Bluesky’nin resmi olarak halka sunulmasının bu kadar uzun sürmesinin nedeni, belirli denetleme özelliklerini tamamlamak ve altyapısının istikrarlı olduğundan emin olmak istemesiydi.

Bluesky’nin yarışmacı olması için çok mu geç?

Ancak bazıları Bluesky’nin demir sıcakken saldırıda bulunamamasını ve davetleri aylar önce terk etmesini büyük bir yanlış adım olarak görebilir. Bluesky’nin muhtemelen olabileceği bir zaman vardı. the X’in rakibi, Meta’dan önce başlatıldı Temmuz ayındaki konular. Bununla birlikte, Threads son zamanlarda övünerek kategorinin açık ara ikinci numarası haline geldi. 100 milyon aylık aktif kullanıcılar.

Bununla birlikte Bluesky’nin aktif bir kullanıcı tabanı var ve belirli niş topluluklar arasında popülaritesi giderek artıyor. Artık halka açık olduğuna göre, Bluesky’nin iki sosyal medya devine karşı açıkça rekabet ederken ne kadar başarılı olduğunu görmenin zamanı geldi.

Konular
Sosyal Medya Twitter

Teknory