Sızan not, Google Asistan’ın hala en yüksek önceliğe sahip olduğunu gösteriyor

Kaitlyn Cimino / Android Yetkilisi TL;DR Sızan bir not, ChatGPT çağında ölüme mahkum görünse bile Google’ın hala Google Asistan’ın arkasında olduğunu gösteriyor. Not, Google’ın “güçlendirilmiş” hale getirmek için Asistan’a LLM akıllıları eklediğini söylüyor. Ne yazık ki, dahili yeniden yapılanma bazı ekip üyelerinin görevden alınmasını gerektirdi. Mayıs ayında Google I/O’da yapay zeka hakkında her şeyi duyduk. […]

Sızan not, Google Asistan’ın hala en yüksek önceliğe sahip olduğunu gösteriyor

Kaitlyn Cimino / Android Yetkilisi

TL;DR

  • Sızan bir not, ChatGPT çağında ölüme mahkum görünse bile Google’ın hala Google Asistan’ın arkasında olduğunu gösteriyor.
  • Not, Google’ın “güçlendirilmiş” hale getirmek için Asistan’a LLM akıllıları eklediğini söylüyor.
  • Ne yazık ki, dahili yeniden yapılanma bazı ekip üyelerinin görevden alınmasını gerektirdi.

Mayıs ayında Google I/O’da yapay zeka hakkında her şeyi duyduk. Aslında, açılış konuşmasını tekrarlarsanız ve “AI” terimini her duyduğunuzda içerseniz, büyük ihtimalle konuşma bitmeden ölürsünüz. Bununla birlikte, G/Ç’de hakkında fazla bir şey duymadığımız bir şey Google Asistan’dı.

ChatGPT, Bing Chat ve hatta Google’ın kendi Bard’ının olduğu bir dünyada Asistan’ın ne şansı var? Bu farkındalık, bazı kişilerin Asistan’ın mahkum olup olmadığını sorgulamasına neden oldu. Neyse ki, konuyla ilgili sızdırılmış bir not gördüğümüze göre durum böyle görünmüyor (üzerinden eksenler).

Google’da Asistan, Bard ve ilgili ekiplerde çalışan kişiler arasında dahili olması amaçlanan not, şirkette gerçekleşen bazı yeniden yapılanmaları açıklıyor. Ekipler tek bir amaç için karıştırılıyor: “En yeni LLM tarafından desteklenen süper güçlü bir Asistan’ın ne olduğunu keşfetmek.” [large language model] teknoloji gibi görünüyor.” Google, Asistan’a “derinden bağlı olduğunu” ve bunun “insanların hayatlarını iyileştirebilecek yardımcı, iletişim teknolojisine yönelik güçlü arzusunu” doyurmaya yardımcı olmanın anahtarı olduğunu bildiğini söylüyor.

Not ayrıca şirketin bu yolculuk için “mobil ile başladığını” söylüyor. Bunun ne anlama geldiği net değil, ancak Android için Asistan’ın halihazırda LLM destekli bir numarası üzerinde çalışıyor: Web sayfalarını özetlemek, 9to5Google. Asistan yolundaki LLM destekli özelliklerin çoğu muhtemelen önce Android/iOS’a gelecek.

Teorik olarak, bu LLM akıllıları, akıllı hoparlörler ve akıllı ekranlar gibi Asistan tarafından desteklenen akıllı ev ürünlerine de gelir. Ancak notta bu sistemlerden hiç bahsedilmiyor.

Ne yazık ki not, bazı ekip üyelerinin eleneceğini doğruluyor. Google, etkilenen çalışanlara şirkette başka bir yerde pozisyon bulmaları için 60 günlük bir süre veriyor.

Sızan not, Google Asistan’ın hala en yüksek önceliğe sahip olduğunu gösteriyor

Teknory