Sizin için parmak izlerini silen bir dokunmatik ekran mı? Gerçek olabilir

C. Scott Brown / Android Yetkilisi TL;DR GM, yeni bir dokunmatik ekran tasarımının patentini aldı. Tasarım, mor pikselleri ve metal oksit bazlı bir fotokatalizör ekran kaplamasını entegre edecek. Mor pikseller ve fotokatalist tarafından oluşturulan kimyasal bir reaksiyon, ekranın parmak izlerini silmesini mümkün kılacaktır. Hiçbir şey bir ekranın görünümünü yağlı parmak izleri kadar bozamaz. Dokunmatik ekranlar […]

Sizin için parmak izlerini silen bir dokunmatik ekran mı?  Gerçek olabilir

C. Scott Brown / Android Yetkilisi

TL;DR

  • GM, yeni bir dokunmatik ekran tasarımının patentini aldı.
  • Tasarım, mor pikselleri ve metal oksit bazlı bir fotokatalizör ekran kaplamasını entegre edecek.
  • Mor pikseller ve fotokatalist tarafından oluşturulan kimyasal bir reaksiyon, ekranın parmak izlerini silmesini mümkün kılacaktır.

Hiçbir şey bir ekranın görünümünü yağlı parmak izleri kadar bozamaz. Dokunmatik ekranlar parmak izi mıknatısları olmasaydı harika olmaz mıydı? GM’den yeni bir patent alınacaksa, bu sıkıntı geçmişte kalabilir.

Arabalarımızdaki dokunmatik ekranlar yavaş ama emin adımlarla düğmelerin yerini aldıkça, lekelenme sorunu da büyüyor. Tabii ki, rahatsız edici parmak izlerini silmek için her zaman bir mikrofiber bez alabilirsiniz. Ancak otomobil üreticisi GM’nin daha uygun bir çözümü olabilir. Buna göre GizmodoGM, dokunmatik ekranların kendi kendini temizlemesini mümkün kılacak yeni bir ekran tasarımının patentini aldı.

Bu teknolojinin, mor pikselleri ekrandaki mavi, kırmızı ve yeşil pikseller arasına entegre edeceği bildiriliyor. Morötesi ışık gibi mor pikselin yaydığı ışık da insan gözü tarafından görülemeyeceği için ekranda gösterilen renkler üzerinde hiçbir etkisi olmayacaktır. Menekşe piksellere ek olarak, ekranda ayrıca metal oksit bazlı görünmez bir fotokatalist kaplama olacaktır.

Bu iki eklemenin nasıl temiz bir ekrana yol açtığını merak ediyorsanız, cevap kimyasal reaksiyonlardır. Fotokatalist kaplama, ultraviyole ışığa maruz kaldığında ışığı emebilir ve havadaki nemi kullanarak kimyasal bir reaksiyon oluşturabilir. Reaksiyon sırasında, parmak izlerinin geride bıraktığı organik materyallerin yanı sıra fast foodlardan gelen yağ kalıntıları ve gresler parçalanır. Reaksiyon tamamlandıktan sonra her şey kurur ve toz gibi yok olur.

Doğal güneş ışığı ultraviyole ışık kısmını halledebilirken, mor piksellere hala ihtiyaç vardır. Örneğin, birçok arabanın güneş ışığını engelleyen renkli camları vardır. Ayrıca bir sürücünün karanlıktayken özelliği etkinleştirmek isteme olasılığı da vardır.

Bu teknolojinin bir sonraki GM arabanıza geldiğini veya diğer teknolojilere genişletildiğini görmekten heyecan duyuyorsanız, bir süre bekleyebilirsiniz. GM, bu teknolojiyi takip edip etmediğini açıklamadı. Bu, şirketin birkaç yıl içinde piyasaya sürebileceği bir şey olabileceği veya hiç yayınlamamaya karar verebilecekleri anlamına gelir. Umarım öyledir çünkü her zaman parmak izleri hakkında endişelenmeyi bırakmak güzel olur.

Sizin için parmak izlerini silen bir dokunmatik ekran mı? Gerçek olabilir

Teknory