Starfield Geçen Ay ABD’de En Çok Satan Oyun Oldu, PS5 Konsolların En İyisi Oldu

Video oyunu analist grubu Circana, Eylül 2023 ABD video oyunu pazarında öne çıkanlar Şirket, bu raporda geliştirici Bethesda Game Studios’un Starfield’ının piyasaya sürüldüğü ay olan geçen ay en çok satan oyun olduğunu ortaya koyuyor. Ve piyasada sadece altı hafta kaldıktan sonra Starfield şimdiden yılın en çok satan yedinci oyunu oldu. Şubat ayının Hogwarts Legacy’si zirvedeki […]

Starfield Geçen Ay ABD’de En Çok Satan Oyun Oldu, PS5 Konsolların En İyisi Oldu

Video oyunu analist grubu Circana, Eylül 2023 ABD video oyunu pazarında öne çıkanlar Şirket, bu raporda geliştirici Bethesda Game Studios’un Starfield’ının piyasaya sürüldüğü ay olan geçen ay en çok satan oyun olduğunu ortaya koyuyor. Ve piyasada sadece altı hafta kaldıktan sonra Starfield şimdiden yılın en çok satan yedinci oyunu oldu. Şubat ayının Hogwarts Legacy’si zirvedeki yerini koruyor.

Starfield, 6 Eylül’de Xbox ve PC’ye çıktı ve Xbox Game Pass sürümü, 6 milyondan fazla oyuncuyla bir Bethesda oyunu için şimdiye kadarki en büyük lansman olmasına kesinlikle yardımcı olurken, Circana’nın verileri dolar satışlarını takip ediyor. Bu, Starfield’ın Xbox Game Pass’e rağmen Eylül ayının en çok satan oyunu olduğu anlamına geliyor. Circana genel müdürü Mat Piscatella Twitter’da diyor “Starfield, hem Xbox hem de PC’de ayın en çok satan oyunu oldu ve PC, önde gelen satış platformu oldu.”

Mortal Kombat 1, EA Sports FC 24, Payday 3, NBA 2K24 ve The Crew: Motorfest gibi diğer büyük Eylül oyunları da Circana’nın geçen ayın en çok satan 20 oyunu listesinde yer alıyor.

İşte Eylül 2023’ün en çok satan 10 oyunu:

 1. Starfield (yeni sürüm)
 2. Mortal Kombat 1 (yeni sürüm)
 3. EA Sports FC 24 (yeni sürüm)
 4. Madden NFL 24
 5. Maaş günü 3 (yeni sürüm)
 6. NBA 2K24 (yeni sürüm)
 7. Mürettebat: Motorfest (yeni sürüm)
 8. Zırhlı Çekirdek VI: Rubicon’un Ateşleri
 9. Hogwarts Mirası
 10. Görev Çağrısı: Modern Savaş II (2022)

İşte yılbaşından bugüne 2023’ün en çok satan 10 oyunu:

 1. Hogwarts Mirası
 2. The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom (dijital satışlar dahil değildir)
 3. Madden NFL 24
 4. Diablo IV
 5. Görev Çağrısı: Modern Savaş II (2022)
 6. Yıldız Savaşları Jedi: Survivor
 7. Starfield (yeni sürüm)
 8. Mortal Kombat 1 (yeni sürüm)
 9. Ölümcül Deney 4 (2023)
 10. MLB: The Show 23 (dijital satışlar dahil değildir)

Eylül 2023’ün en iyi 20 listesinin tamamına göz atabilirsiniz Burada ve tüm yıl boyunca ilk 20’nin tamamı Burada.

Piscatella, Mortal Kombat 1’in Eylül ayının PlayStation platformlarında en çok satan oyunu olduğunu, Xbox ve PC’de ise ikinci sırada yer aldığını, Starfield’ın ise birinci olduğunu söylüyor. Mortal Kombat 1, oyunun platformdaki berbat lansman durumuna rağmen Switch’te üçüncü sırada yer aldı.

Circana’nın raporunun başka bir yerinde, ABD’nin video oyunu içeriği, donanımı ve aksesuarlarına yaptığı harcamalar bir yıl öncesine göre %10 artarak toplam 4,5 milyar dolara ulaştı. Piscatella, içerik ve aksesuarlara yapılan harcamalardaki artışın donanımdaki %8’lik düşüşü telafi ettiğini söylüyor. Yılbaşından bu yana ABD’nin video oyunu ürünlerine yaptığı harcamalar %2 artışla 39,4 milyar dolara ulaştı. Ayrıca konsollar ve PC genelinde dijital premium indirme harcamalarındaki büyümenin, Eylül 2023’teki harcama kazanımlarının çoğunu tetiklediğini belirtiyor.

Starfield’ın Eylül ayındaki net başarısına rağmen PlayStation 5, hem birim hem de dolar satışlarında en çok satan donanım platformu olmaya devam etti; Xbox Series X/S her iki ölçümde de yine ikinci sırada yer aldı. Piscatella’ya göre PS5, 2023 donanım satışlarında hem adet hem de dolar bazında liderliğini sürdürüyor ve yılbaşından bugüne donanım harcamaları geçen yılın bu dönemine göre %10 artışla 3,7 milyar dolara ulaştı.

Marvel’s Spider-Man 2 PS5 DualSense kontrol cihazı geçen ayın en çok satan aksesuarı oldu ve ay içindeki aksesuar harcamaları Eylül 2022’ye göre %11 artarak 197 milyon dolara ulaştı.

Daha fazlası için okuyun oyun Bilgilendiricisi Starfield incelemesi ve ardından kontrol edin oyun Bilgilendiricisi Hogwarts Mirası incelemesi. Bundan sonra oku oyun Bilgilendiricisi Oyunun bu Cuma yayınlanmasından önce Marvel’s Spider-Man 2 incelemesi.


Geçen ay Starfield’da oynadın mı? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin!

Teknory