Steam’de Konum Nasıl Değiştirilir

Steam’i oyun oynamak için kullanmak, özellikle dijital oyun indirme işlemlerinin eskiden nasıl çalıştığını hatırlayan kullanıcılar için biraz kısıtlayıcı gelebilir. Eski günlerde, bir başlık satın alıp bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Ardından, uygun gördüğünüz şekilde taşımak için dosyalar sizin olacaktır. Özel bir oyun platformu olarak Steam farklı çalışır. İndirilen oyunlarınız Steam Kitaplığınızda son bulur ve indirme sonrasında dosyaları taşımaya […]

Steam’de Konum Nasıl Değiştirilir

Steam’i oyun oynamak için kullanmak, özellikle dijital oyun indirme işlemlerinin eskiden nasıl çalıştığını hatırlayan kullanıcılar için biraz kısıtlayıcı gelebilir. Eski günlerde, bir başlık satın alıp bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Ardından, uygun gördüğünüz şekilde taşımak için dosyalar sizin olacaktır.

Özel bir oyun platformu olarak Steam farklı çalışır.

İndirilen oyunlarınız Steam Kitaplığınızda son bulur ve indirme sonrasında dosyaları taşımaya çalışırsanız oyun başlatılamayabilir. Konum, sabit disk alanınız sınırlıysa bu bir sorun gibi görünüyor.

İndirdiğiniz oyunların tam olarak istediğiniz yere gitmesi için Steam’de konumu nasıl değiştirebileceğinize bir göz atalım. Makalenin sonunda, Steam ile ilgili farklı bir yerel sorunu keşfedeceğiz.

Steam Konumunuzu Değiştirme

Steam Kitaplığı, konumu platformun kurulumuyla paylaşır. Steam, C:Program Files (x86)Steam (varsayılan konum) üzerine kuruluysa, kitaplık da bu klasörde olacaktır.

Bu neden acil bir sorun?

C: bölümü, işletim sisteminiz de dahil olmak üzere bilgisayarınızdaki en önemli yazılımlardan bazılarını taşır. Ayrıca, yüklediğiniz programların çoğu varsayılan hedef olarak C:’yi seçecektir.

Uzay açısından, bu bir süre çalışabilir. Ancak onlarca veya yüzlerce gigabaytlık oyun dosyalarını indirmeye başladığınızda, bölümdeki alan hızla dolmaya başlayacaktır. Yakında yeni oyunlar alamamakla kalmaz, aynı zamanda işletim sisteminizin performansı da düşebilir.

Çözüm nispeten basittir: Steam Kitaplığınızı farklı bir bölüme veya sürücüye aktarın. Düzenli indirmelerde, bu basit bir sürükle ve bırak meselesidir. Steam’de öyle değil.

Steam oyunlarınızın indirme hedefini değiştirmek için kitaplığı yeni bir konuma taşımanız gerekir. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

 1. Steam’i başlatın ve “Ayarlar”a gidin.
 2. “Ayarlar” penceresinde bir sekme olacak “İndirilenler” bölümünü bulun.
 3. “BUHAR KÜTÜPHANESİ KLASÖRLERİ”ni seçin. Bu, üzerinde ve altında “İçerik Kitaplıkları” ve “Birden çok sürücüdeki içerik konumlarını yönet” yazan en üstteki büyük düğme olmalıdır.
 4. Steam Kitaplıklarınız için mevcut klasörleri gösteren yeni bir pencere açılacaktır. Bunu ilk kez yapıyorsanız, içindeki tek klasör C:Program Files (x86)Steam olmalıdır. Sol üstteki “KÜTÜPHANE KLASÖRÜ EKLE” veya “artı işareti düğmesi (+)” üzerine tıklayın.
 5. Yeni Steam Kitaplığınızı nereye yerleştirmek istediğinizi seçmek için gezinme menüsünü kullanın. Konumu vurgulayın ve seçiminizi “Seç”e basarak onaylayın.

Oluşturulan yeni kitaplık ile Steam, bir sonraki indirme işleminizde kurulum kitaplığını seçmenizi isteyecektir.

Devam etmeden önce, Steam Kitaplıklarıyla ilgili bazı sınırlamalara dikkat çekmekte fayda var.

Birincisi, Steam tek bir sabit sürücüde birden çok kitaplık oluşturmanıza izin vermez. Başka bir deyişle, C: üzerinde yalnızca tek bir Steam Kitaplığı’na sahip olabilirsiniz. Bir sonrakinin, örneğin D:’ye, E:’den sonrakinin vb.’ye gitmesi gerekir.

İkinci olarak, yeni kitaplık ilk sürücüde yer açmayacaktır. Yeni oyunları alternatif konuma indirip yükleyebileceksiniz, ancak C:Program Files (x86)Steam’e koyduğunuz her şey orada kalacak.

Yüklü oyunların konumunun nasıl değiştirileceğini görelim.

Yüklü Oyunların Konumunu Değiştirme

İki veya daha fazla Steam Kitaplığınız olduğunda platform, oyunları konumlar arasında taşımanıza izin verecektir. Bu, biraz ek çalışma gerektirecek olsa da, süreç özellikle karmaşık değildir.

 1. Steam açıkken, yerini değiştirmek istediğiniz oyunu platformun kenar çubuğunda bulun. İstediğiniz başlığa sağ tıklayın.
 2. Menüden “Özellikler”i seçin.
 3. “Özellikler”de, ilgili pencereyi açmak için “Yerel Dosyalar” adlı sekmeyi etkinleştirin.
 4. “Kurulum klasörünü taşı…” seçeneğine tıklayın
 5. Yeni açılan pencerede, Steam Kitaplığı klasör menüsünü aşağı indirin ve yeni kitaplığı seçin.
 6. “KLASÖRÜ TAŞI” düğmesine (sol altta) basın ve işlemin tamamlanmasını bekleyin.

Yukarıda açıklanan yöntem, kurulu oyunları sorunsuz bir şekilde yeniden yerleştirmenize olanak tanır. Ancak Steam dosyalarını ve klasörlerini daha da fazla manipüle edebilirsiniz.

Aslında, Steam’i önceden kurmuş olsanız bile tüm Steam kurulum klasörünü yeni bir adrese taşıyabilirsiniz.

Steam’in Konumunu Değiştirme

Birçok bilgisayar uygulaması için, program yüklendikten sonra orijinal klasörü değiştirmek kötü bir fikirdir. Bir uygulama yüklediğinizde, genellikle diğer sistem işlemleriyle bağımlılıkları kaydeder. Uygulamanın adresi, onu belirli bir konuma bağlayarak bu işlemlere yazılır.

Yüklü bir uygulamayı yeni bir konuma taşıdığınızda, bahsedilen işlemler eski dizindeki ilgili dosyaları aramaya devam edecektir. Bu dosyalar artık orada olmadığından, uygulama muhtemelen başlatılamayacak. En kötüsü, yanlış çalışacak veya çökecektir.

Steam de buradaki çoğu uygulamadan farklıdır, ancak bu sefer olumlu bir istisna.

Steam’i farklı bir yere taşıma sürecini anlatmadan önce iki kritik gerçeğe dikkat çekmeliyiz. İlk olarak, Steam’i taşımak için doğru adımları izlerseniz platform gayet iyi çalışacaktır. Aynısı bazı yüklü oyunlar için geçerli olmayabilir.

Bir oyun temelde başka bir uygulama olduğundan, benzer süreç bağımlılıkları oluşturabilir ve Steam platformunun yeri değiştirilirse bütünlük kaybına uğrayabilir. Bu durumda, yeniden yükleme tek çözüm olacaktır.

İkincisi, Steam, yeni bir klasöre taşıdığınızda oturum açma verilerinizi “unutacaktır”. Platformda tekrar oturum açmanız gerekecek, bu nedenle kimlik bilgilerinizi yakınınızda bulundurun.

Feragatnamelerin dışında, işte Steam konumunu taşıma yöntemi:

 1. Bilgisayarınızda Steam dizinine gidin (C:Program Files (x86)Steam.)
 2. Steam.exe, steamapps ve userdata dışında klasördeki her şeyi silin.
 3. Bir adım yukarı C:Program Files’a (x86) gidin.
 4. Steam klasörünüzün seçili olduğundan emin olun. Klasörü sağ tıklayıp “Kes”i seçerek veya klavyenizde Ctrl+X tuşlarına basarak kesin.
 5. Steam’in yerini değiştirmek istediğiniz konuma gidin. Dizine girin ve önceden kesilen klasörü yapıştırın. Yapıştırmak için, klasör içindeki boş bir alana sağ tıklayın ve “Yapıştır”ı seçin veya Ctrl+V klavye kısayolunu kullanın.
 6. Platformu başlatın ve dosyaları indirmesini bekleyin. Bu otomatik olarak gerçekleşecektir. Yeni dosyalar yüklendikten sonra, Steam oturum açmanızı isteyecektir. Devam etmek için kimlik bilgilerinizi girin.
 7. Bir oyunu başlatmadan önce, üzerine sağ tıklayın ve “Özellikler” i seçin.
 8. “Yerel Dosyalar”a gidin, ardından “oyun dosyalarının bütünlüğünü doğrulayın”ı seçin.
 9. Platform, seçilen oyun için bir bütünlük kontrolü gerçekleştirecektir. Herhangi bir sorun ortaya çıkarsa, Steam bunları düzeltmeye çalışacaktır.

Steam’in yeri değiştirildiğinde ve oyunlarınızın bütünlüğü doğrulandığında, platformu yeni klasörden kullanmaya devam edebilirsiniz.

Buharlı oyun Oturumlarına Hazırlanın

Steam’de konum değiştirmek, oyun deneyiminizi önemli ölçüde iyileştirebilir. İşletim sistemi taşıyan sürücünüzde yer açacak ve oyunlarınızı yeni bir konuma aktaracaksınız.

Ayrıca, Steam’i yüksek performanslı bir SSD’ye taşırsanız, platform ve bunun aracılığıyla başlatılan oyunlar daha iyi çalışır. oyun teçhizatınız nihayet sahip olduğu her şeyi gösterecek.

Steam’de başarıyla konum değiştirdiniz mi? Sonuç olarak bilgisayarınızda performans iyileştirmeleri oldu mu? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Teknory