Take-Two, Gearbox Entertainment’ı Embracer’dan 460 Milyon Dolara Satın Aldı

Embracer Group, Take-Two Interactive’in şirketi 460 milyon dolara satın almasıyla Gearbox Entertainment’ı video oyun stüdyolarından elden çıkardı. Bu satış, Embracer’ın, Suudi Arabistan destekli Savvy Games Group ile planlanan 2 milyar dolarlık anlaşmanın 2023’te başarısız olmasının ardından maliyetleri düşürmek için tasarlanan devasa ve devam eden yeniden yapılanmasının bir parçası. Satış, Embracer’ın Gearbox’ı 2021’de 1,3 milyar dolara […]

Take-Two, Gearbox Entertainment’ı Embracer’dan 460 Milyon Dolara Satın Aldı

Embracer Group, Take-Two Interactive’in şirketi 460 milyon dolara satın almasıyla Gearbox Entertainment’ı video oyun stüdyolarından elden çıkardı. Bu satış, Embracer’ın, Suudi Arabistan destekli Savvy Games Group ile planlanan 2 milyar dolarlık anlaşmanın 2023’te başarısız olmasının ardından maliyetleri düşürmek için tasarlanan devasa ve devam eden yeniden yapılanmasının bir parçası. Satış, Embracer’ın Gearbox’ı 2021’de 1,3 milyar dolara satın almasından üç yıl sonra gerçekleşti.

Bu hamle, Embracer’ın artık Gearbox Software, Gearbox Montreal ve Gearbox Studio Quebec gibi Gearbox’ın geliştirme birimlerine veya Borderlands/Tiny Tina’s Wonderlands, Homeworld, Risk of Rain, Brothers in Arms ve Duke Nukem gibi franchise’lara sahip olmadığı anlamına geliyor. Bu varlıklar, diğer şirketlerin yanı sıra Rockstar Games ve 2K’nın da sahibi olan Take-Two tarafından satın alınacak. İşlemin kapanışının, geleneksel düzenleyici onaylar beklenerek 2024/25 mali yılının ilk çeyreğinde gerçekleşmesi bekleniyor.

İçinde Take-Two’dan basın açıklamasıGearbox, altı oyun üzerinde çalıştığını doğruladı. Beşi devam filmi ve bu devam filmlerinden ikisi Borderlands ve Homeworld serilerinden. Ayrıca geliştirilmekte olan yeni bir IP’si de duyuruldu.

Ancak Embracer, Gearbox’ın diğer şubelerini/bağlı kuruluşlarını elinde bulundurmaktadır. Buna, Remnant serisi, Hyper Light Breaker ve yakında duyurulmayacak diğer oyunların yayın haklarına sahip olan Gearbox Publishing San Fransisco (yakında yeniden adlandırılacak) da dahildir. Ayrıca Embracer, Cryptic Studios’u (Neverwinter Online, Star Trek Online), Lost Boys Interactive ve Captured Dimensions’ı elinde tutuyor. Basın açıklamasına göre bu şirketler “önümüzdeki dönemde memnuniyetle karşılanacak ve Embracer Group’un diğer bölümlerine entegre edilecek.”

Minik Tina’nın Harikalar Diyarı

Embracer CEO’su Lars Wingefors bir basın açıklamasında şunları yazıyor:

“Bugünkü duyuru, nihai yapılandırılmış elden çıkarma sürecinin sonucunu işaret ediyor ve Embracer’ı belirgin şekilde daha düşük net borç ve iyileştirilmiş serbest nakit akışıyla geleceğe dönüştürmede önemli bir adımdır. Bu işlem sayesinde, daha yalın ve daha odaklı bir şirket haline gelirken iş riskini azaltıyor ve kârlılığı artırıyoruz. Gearbox’a yönelik çeşitli seçenekleri değerlendirdikten sonra tüm paydaşların çıkarına en uygun çözüme ulaştığımız için mutluyum. Randy ve ekip geçtiğimiz yıllarda harika ekip üyeleri oldular ve bunun için hepsine teşekkür etmek istiyorum. Dünyanın en büyük oyun geliştiricilerinden biri olarak Gearbox’ın Take-Two’daki yeni evinde yenilikler yapmaya ve gelişmeye devam edeceğinden eminim.”

Gearbox kurucusu ve CEO’su Randy Pitchford şunu ekliyor:

“Uzun vadeli önemli bir Embracer Group hissedarı olarak, Embracer Group’un ileriye dönük stratejisine inanıyorum ve bu işlemin mümkün olan en iyi senaryo olduğuna ve Embracer Group, TakeTwo ve tabii ki net olumlu bir düzenleme olduğuna tamamen inanıyorum. , Şanzıman Eğlencesi için. Yeteneklerimiz ve müşterilerimiz de dahil olmak üzere öncelikli ilgi alanım her zaman Gearbox’tır. Oyunlarımızın hayranlarına kişisel olarak bu düzenlemenin Gearbox’ta geliştirmekte olduğumuz deneyimlerin mümkün olan en iyi olmasını sağlayacağından emin olmak istiyorum.”

Bu ayın başlarında Embracer, Sabre Interactive’i 500 milyon dolara satacağını duyurdu. Ayrıca çeşitli stüdyolardaki çalışanları işten çıkardı, çok sayıda geliştirme aşamasındaki oyunu iptal etti ve Free Radical Design ve Volition Games’i tamamen kapattı.

Teknory