Gizlilik Korkuları Neden Bu Hafta ChatGPT’yi Çevrimdışı Hale Getirdi?

Hata, ChatGPT kullanan bir yabancının adını ve soyadını göstermenin yanı sıra, kredi kartı numarasının son dört hanesi ve son kullanma tarihi, bağlantılı e-posta adresi ve ödeme gelen kutusu gibi diğer önemli ayrıntıları da ortaya çıkardı. Yetenekli bir kötü aktörün elinde ciddi zararlar vermeye yetecek kadar bilgi var. OpenAI ise hata nedeniyle finansal bilgileri açıkta kalan […]

Gizlilik Korkuları Neden Bu Hafta ChatGPT’yi Çevrimdışı Hale Getirdi?

Hata, ChatGPT kullanan bir yabancının adını ve soyadını göstermenin yanı sıra, kredi kartı numarasının son dört hanesi ve son kullanma tarihi, bağlantılı e-posta adresi ve ödeme gelen kutusu gibi diğer önemli ayrıntıları da ortaya çıkardı. Yetenekli bir kötü aktörün elinde ciddi zararlar vermeye yetecek kadar bilgi var. OpenAI ise hata nedeniyle finansal bilgileri açıkta kalan kullanıcı sayısının “son derece düşük” olduğunu garanti ediyor. İşin teknik yönüne inen şirket, hatanın işini yaptığı iki yol olduğunu söylüyor.

İlk olarak, Pazartesi günü belirli bir zaman diliminde gönderilen abonelik onay e-postaları, tipik bir çevrimiçi satın alma işlemi gibi banka bilgileri eklenmiş olarak yanlış kullanıcıya gönderildi. OpenAI, az sayıda e-postanın yanlış bir şekilde yanlış hesaplara bağlanmış olabileceğinden şüpheleniyor. Hassas bilgilerin 01:00 ile 10:00 (PT) arasında görünür olmasının ikinci yolu, etkilenen kullanıcıların abonelik panolarını açmalarıydı. Şirket, 20 Mart’tan önce bazı garip hata etkinliklerinin de gerçekleşmiş olabileceğini, ancak aynısının henüz onaylanmadığını söylüyor.

Teknory