Thor filmlerini en kötüden en iyiye doğru sıralamak

Thor: Love and Thunder şimdi Disney+’ta, geriye dönüp kaç tane Thor filmi olduğuna bakmanın ve Thor filmlerini en kötüden en iyiye doğru sıralamanın tam zamanı. Thor ilk olarak Ağustos 1962’de Mystery’ye Yolculuk #83’ün sayfalarında göründü. Aynı adlı İskandinav tanrısına dayanarak, yazar Stan Lee, sanatçı Jack Kirby ve senarist Jerry Lieber tarafından yaratıldı. Karakter, uzun süredir […]

Thor filmlerini en kötüden en iyiye doğru sıralamak

Thor: Love and Thunder şimdi Disney+’ta, geriye dönüp kaç tane Thor filmi olduğuna bakmanın ve Thor filmlerini en kötüden en iyiye doğru sıralamanın tam zamanı.

Thor ilk olarak Ağustos 1962’de Mystery’ye Yolculuk #83’ün sayfalarında göründü. Aynı adlı İskandinav tanrısına dayanarak, yazar Stan Lee, sanatçı Jack Kirby ve senarist Jerry Lieber tarafından yaratıldı.

Karakter, uzun süredir Yenilmezler üyesiyken birden fazla solo dizide rol aldı.

Bu, Marvel filmlerinde Yenilmezler, Yenilmezler: Ultron Çağı, Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı ve Yenilmezler: Endgame’de rol aldığı anlamına gelir. Ayrıca Doctor Strange’de bir kamera hücresi vardı. Ancak bu makalenin amaçları doğrultusunda, bağımsız Thor filmlerine odaklanıyoruz.

Makale reklamdan sonra devam ediyor

Kaç tane Thor filmi var?

Dört Thor filmi vardır: Thor, Thor: The Dark World, Thor: Ragnarok ve Thor: Love and Thunder.

Thor’un efsanevi çekici Mjölnir, Iron Man 2’nin sonunda bir an için görüldü, ancak God of Thunder ile 2011’in Thor’u şeklinde kendi solo filmini birinci sıraya koyana kadar tanışmadık.

Bunu daha sonra 2013’te Thor: The Dark World izledi ve bu, malzemeyi yarı ciddi bir şekilde ele aldı. Ve sonra 2017’de Thor: Ragnarok daha az ciddi olamazdı.

Bu yılın başlarında, Taika Waititi’nin yönettiği Thor: Love and Thunder ile dördüncü çıkışını yaptı.

Makale reklamdan sonra devam ediyor

ThThor filmleri sırasıyla

Artık kaç tane Thor filmi olduğunu biliyorsunuz, bu Thor filmlerinin en kötüden en iyiye doğru sıralanması…

4. Thor: Karanlık Dünya

chris_hemsworth_in_thor_the_dark_worldDisney/Marvel

Chris Hemsworth, The Dark World’de Thor rolünde.

Arsa: The Dark World ile ilgili sorunun bir kısmı, olay örgüsünün çok karmaşık olmasıdır. film, Odin’in babası Bor’un Kara Elf Malekith ile savaştığı ve onun Aether adlı bir silahı serbest bırakmasını engellemeye çalıştığı uzak geçmişte başlıyor. Ardından Thor, Fandral, Volstaff ve Siff, Vanaheim’da çapulcularla savaşır.

Ayrıca Yakınsama’nın gerçekleşmek üzere olduğunu öğrenirken, Dokuz Diyar boyunca portalların açılmasına ve onları tehlikeye atmasına neden oluyor. Bunların hepsi Thor’u dünyaya götürür. Bunda pek çok ölüm var – Thor’un annesi Frigga ve kardeşi Loki (bir nevi). Her şey Greenwich’te biraz ezici bir doruk ile bitiyor.

Makale reklamdan sonra devam ediyor

Sonuç: Karanlık Dünya sadece en kötü Thor filmi değil, MCU’daki en kötü filmlerden biri. O kadar bayat ve cansız bir şey var ki, yapımcılar materyali ciddiye mi alacaklarını yoksa karakterle mi eğleneceklerini bilemediler ve bu yüzden arada bir yerde yakalandılar. Kötü adam Malekith aynı zamanda bir felaket, karakterin üzerine ne yazık ki yazılmış ve neredeyse bir hamster kadar tehditkar.

3. Thor

chris_hemsworth_in_thorchris_hemsworth_in_thorDisney/Marvel

Thor selüloit yolculuğuna 2011 yılında başladı.

Arsa: İlk Thor filmi, Thor ve Loki kardeşlerin babaları Odin’in boşaldığı yer için yarıştığı Asgardia tahtına yükselişle ilgili. Ancak sorun, Asgard’ın hassas bir ateşkes yaptığı Frost Giants şeklinde gelir. Thor’un kibri ve Loki’nin manipülasyonuyla bozulan bir tanesi.

Makale reklamdan sonra devam ediyor

Thor daha sonra bir ölümlü olarak Dünya’ya sürülür ve çekici Mjölnir’i kullanamaz. Ardından, Thor’un dünyamızı öğrendiği ve astrofizikçi Jane Foster’a aşık olduğu sudan çıkmış bir balık hikayesi var. Ardından, Dünya ve Asgard’da birkaç büyük savaşla sona erer ve Thor, filmi Mjölnir’i kullanmaya layık bir şekilde bitirir, ancak henüz tahta çıkmaya hazır değildir.

Sonuç: İlk Thor hikayesi açıkça Kral Lear’dan esinlenmiştir, bu yüzden Marvel bunu denetlemesi için Kenneth Branagh’ı seçti; Shakespeare’i hem sahnede hem de ekranda yönetmiş bir adam. Branagh, sözlerin yanı sıra görsellerin de adamıdır ve yönetmenliği, özellikle Asgardlı sahnelerde uygun bir şekilde epiktir.

Makale reklamdan sonra devam ediyor

Ama bunu gerçekten işe yarayan şey, oyuncu kadrosu. Chris Hemsworth, görünüşe göre bir Thunder God’ı oynamak için doğmuş, rolüne bakan ve aynı anda hem aptal hem de ciddi olmayı başaran Avustralyalı aktör. Tom Hiddleston, Loki rolünü hızla kendi rolüne dönüştürürken, o kadar ki, Yaramazlık Tanrısı artık Marvel’in en popüler karakterlerinden biri ve hatta yakın zamanda kendi spinoff şovunu aldı.

2. Thor: Aşk ve Yıldırım

natalie_portman_in_thor_love_and_thundernatalie_portman_in_thor_love_and_thunderDisney/Marvel

Natalie Portman, Thor: Love and Thunder’da merkez sahneye çıkıyor.

Arsa: Thor’un en yeni filmi, Gök Gürültüsü Tanrısı’nın, tüm tanrıların sonsuza dek gitmesini isteyen Gorr’la savaşmak için kendi başına bir ekip oluşturmadan önce yargılamanın başlarında Galaksinin Koruyucuları ile birlikte çalıştığını gösteriyor.

Bu paçavra çetesi, artık Mjölnir’i kullanan ve eski aşkından yürek burkan bir sır saklayan Valkyrie, Korg ve Jane Foster’dan oluşuyor. Bu ifşa, filmi zor bir alana götürüyor, ancak Aşk ve Gök Gürültüsü en iyi şekilde eğlenirken, özellikle de kahramanlarımızın oldukça gülünç bir Zeus ile yüz yüze geldiği Omnipotent Şehri ziyareti sırasında işe yarar.

Sonuç: Thor Ragnarok’la (aşağıya bakın) başarıya ulaşan yazar-yönetmen Taika Waititi, bu devam filminde aynı şeyi daha fazlasını veriyor. Böylece şakalar yoğun ve hızlı olurken, aksiyon genellikle ağır çekimde – klasik bir rock müziğiyle – oynanırken, onu adrenalinle dolu başka bir eğlence patlaması haline getiriyor.

Love and Thunder, ciddi şeylerle uğraşırken daha az başarılıyken, karakterlerin bolluğu, filmin az gelişmiş kötü adamının neredeyse hiç bakmadığı anlamına geliyor ve bu da Gorr’u biraz sıkıcı yapıyor.

1. Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok'tan bir kareThor: Ragnarok'tan bir kareMarvel Stüdyoları

Arsa: Üçüncü Thor filmi, Asgard için neredeyse son gün olan Ragnarok’u engellemek için baş karakterin çabaları etrafında dönüyor. Ancak babası Odin’in ölümü ve intikam hırsıyla yanıp tutuşan üvey kız kardeşi Hela’nın serbest kalmasıyla çarklar dönmeye başlar.

Karışıma Loki’yi – her zamanki numaralarını – ekleyin ve son yakın gibi görünüyor. Ama sonra film, Thor’un eski dostu Hulk ile savaşmak zorunda kaldığı Sakaar adlı bir çöp gezegene sapar. Ve o noktaya kadar oldukça ortalama olan MCU ücreti, gerçekten özel bir şey haline geliyor.

Sakaar’ın ‘Contest of Champions’, serinin en eğlenceli aksiyonlarından bazılarını içerirken aynı zamanda Korg ve Valkyrie gibi muhteşem karakterleri de tanıtıyor. film büyük bir savaşla sona eriyor, obvs, ama aynı zamanda Marvel Sinematik Evreninde şimdiye kadar görülen en renkli, heyecan verici ve komik zirvelerden biri.

Sonuç: Kimsenin bunun geldiğini görmediğini söylemek doğru ama tahmin et Kevin Feige’e bu yüzden büyük paralar ödüyorlar. What We Do in the Shadows ve Hunt for the Wilderpeople’ın arkasındaki komedi dehası Taika Waititi, Thor’u bulmakla görevlendirildi ve karakterle acımasızca dalga geçerek ilk denemesinde bunu başardı.

Hemsworth şaka konusu olma konusunda çok başarılıyken, etrafındaki herkes çok eğleniyormuş gibi görünürken, özellikle de filmin kötü adamları Jeff Goldblum ve Cate Blanchett. Ton, renk paleti kadar hafif ve parlakken, aksiyon da film müziği kadar harika. Sonuç, gerçekten harika bir Thor filmi ve MCU’daki en iyi filmlerden biri.

Thor: Love and Thunder artık Disney+’ta ve incelememizi buradan okuyabilirsiniz.

Teknory