Threads, yanlış bilgilerle mücadele etmek için kendi doğruluk denetleyicilerini kullanıyor

Meta, diğer platformlar aracılığıyla referans olarak kullanmak yerine uygulamanın kendisindeki yanlış bilgileri ele almak amacıyla Threads için doğrudan doğruluk kontrolü eklemeyi planlıyor. Facebook ve Instagram’ın sahibi, bu sitelerdeki yanlış bilgileri ve dezenformasyonları çürütmek için üçüncü taraf doğrulama ekiplerini kullanıyor (tamamen başarılı olup olmadığı başka bir şeydir), Meta’nın Twitter/X’e verdiği yanıtın kendi bağımsız doğrulama ekibi yok. […]

Threads, yanlış bilgilerle mücadele etmek için kendi doğruluk denetleyicilerini kullanıyor

Meta, diğer platformlar aracılığıyla referans olarak kullanmak yerine uygulamanın kendisindeki yanlış bilgileri ele almak amacıyla Threads için doğrudan doğruluk kontrolü eklemeyi planlıyor.

Facebook ve Instagram’ın sahibi, bu sitelerdeki yanlış bilgileri ve dezenformasyonları çürütmek için üçüncü taraf doğrulama ekiplerini kullanıyor (tamamen başarılı olup olmadığı başka bir şeydir), Meta’nın Twitter/X’e verdiği yanıtın kendi bağımsız doğrulama ekibi yok.

“Gelecek yılın başlarında, üçüncü taraf doğrulama ortaklarımız Threads’teki yanlış içeriği inceleyip derecelendirebilecek.” Bir güncellemede özetlenen meta. “Şu anda, bir teyitçi Facebook veya Instagram’da bir içeriği yanlış olarak değerlendirdiğinde, bu teyit derecelendirmesini Threads’teki neredeyse aynı içeriğe kadar genişletiyoruz, ancak teyitçiler Threads içeriğini tek başına derecelendiremez.”

AYRICA BAKINIZ:

COVID artıyor ancak bunu Threads’te göremeyeceksiniz

Instagram başkanı Adam Mosseri de bir gönderi paylaştı program hakkında, ancak “gelecek yıl” geleceği gerçeğinin ötesinde fazla ayrıntı vermedi.

Mosseri, “Şu anda Facebook veya Instagram’daki teyit derecelendirmelerini Threads ile eşleştiriyoruz, ancak hedefimiz, teyit ortaklarının uygulamadaki yanlış bilgileri inceleme ve derecelendirme yeteneğine sahip olmasını sağlamak” diye yazdı. “Daha fazlası yakında gelecek.”

Meta, özellikle COVID-19 ile ilgili ve salgın sırasında yanlış bilgilerin (nefret söyleminin yanı sıra) platformlarında yaygınlaşmasına izin verdiği için uzun süredir eleştirilere maruz kalıyor. 2016 Ve 2020 ABD başkanlık seçimleri. Meta, 2024 küresel seçimleri sırasında siyasi reklamcılık planlarını açıkladı, ancak Mashable’dan Meera Navlakha’nın yazdığı gibi, “Meta platformlarındaki siyasi reklamcılık tartışmalı bir konu oldu ve olmaya da devam ediyor. Önceki seçimler sırasında, yaygın yanlış bilgilendirme suçlamaları ve açık bir başarısızlık ile söz konusu yanlış bilgiyi engelle – Meta’nın çevrimiçi seçimlerin korunmasına öncelik verme konusundaki kendi beyan ettiği itibarını zedeledi.”

2021 yılında Facebook, sürekli sahte haber yayan sayfaları işaretlemeye başlamış ve bu haberle ilgili tüm Instagram hesaplarını, Facebook Sayfalarını ve Gruplarını resmi olarak yasaklamıştır. QAnon komplo teorisi. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Meta, yanlış bilgilendirmeyle mücadele etmek ve nefret söylemini ve şiddeti teşvik eden içerikleri kaldırmak için bir Özel Harekat Merkezi kurdu. Ancak bu tür içerikler devam eden İsrail-Hamas savaşı sırasında Facebook ve Instagram’da artmaya devam etti. AB soruşturma için bile devreye giriyor. Meta harekete geçti bu vakaların bazılarında.

AYRICA BAKINIZ:

Rapora göre Meta nihayet Avrupa’da Threads’i piyasaya sürecek

Burada önemli bir faktör, Threads’in haberlerle bağlantısıdır. Threads, trend konuların daha sezgisel bir şekilde toplanmasına yönelik hamleler yapsa da Meta, platformu gerçek anlamda bir haber ve güncel olaylara yönelik alan olarak öne çıkarmıyor. Mosseri Temmuz’da yazıyor“Siyaset ve sert haberler kaçınılmaz olarak Threads’te ortaya çıkacak – Instagram’da da bir dereceye kadar var – ancak bu sektörleri teşvik edecek hiçbir şey yapmayacağız.”

Özellikle belirli kelimelerin Threads’in aramasında engellenmesi Washington post “koronavirüs”, “aşılar”, “aşı”, “seks”, “porno”, “çıplak” ve “kan” gibi kelimelerin kasıtlı olarak engellendiğini bildiriyor. Threads’in hâlâ kendi topluluk kuralları yok; bunun yerine şirket diyor ki Threads “özellikle Instagram’ın bir parçası, dolayısıyla Instagram Kullanım Koşulları ve Instagram Topluluk Kuralları” Threads’e de uygulayın.

Ancak Mashable’dan Chase DiBenedetto’nun Temmuz ayında sivil haklar gruplarından uyarılar bildirdiği gibi, Threads’in zaten bir nefret söylemi sorunu var. O sırada bir Meta sözcüsü Mashable’a şunları söyledi ve Bir bildiride Medya Amerika İçin Önemlidir“Sektör lideri dürüstlük uygulama araçlarımız ve gerçek kişi tarafından yapılan incelemeler Threads’e entegre edilmiştir. Tüm uygulamalarımız gibi, nefret söylemi politikaları da geçerlidir. Ek olarak, bağımsız teyitçilerden gelen yanlış bilgi derecelendirmelerini Threads dahil diğer uygulamalarımızın içeriğiyle eşleştiriyoruz. Şunları değerlendiriyoruz: Gelecekteki güncellemelerde yanlış bilgileri ele almanın ek yolları.”

Bu, “gelecek yılın başlarında” yayınlanacak olan güncellemeye benziyor.

Teknory