Tim Burton’ın Çarşamba gününün Harry Potter ile aynı olmasının 5 yolu

Chris Tilly ❘ Yayınlanan: 2022-11-19T09:00:00 ❘ Güncellenmiş: 2022-11-18T16:40:59 Tim Burton’ın Çarşamba’sı – Addams Ailesi yan ürünü önümüzdeki hafta Netflix’te yayınlanacak – mükemmel ama aynı zamanda birkaç TV şovundan oldukça türetilmiş ve ayrıca bir sihirbaz çocuk hakkındaki belirli bir film dizisini ÇOK anımsatıyor. Tim Burton’ın yeni Addams Ailesi şovu, Çarşamba Addams’a odaklanıyor – Scream ve X […]

Tim Burton’ın Çarşamba gününün Harry Potter ile aynı olmasının 5 yolu

Yayınlanan: 2022-11-19T09:00:00

Güncellenmiş: 2022-11-18T16:40:59

Tim Burton’ın Çarşamba’sı – Addams Ailesi yan ürünü önümüzdeki hafta Netflix’te yayınlanacak – mükemmel ama aynı zamanda birkaç TV şovundan oldukça türetilmiş ve ayrıca bir sihirbaz çocuk hakkındaki belirli bir film dizisini ÇOK anımsatıyor.

Tim Burton’ın yeni Addams Ailesi şovu, Çarşamba Addams’a odaklanıyor – Scream ve X yıldızı Jenna Ortega’nın oynadığı gibi – Gomez, Morticia, Pugsley ve Addams klanının geri kalanının hikayesinde biraz rol alan oyuncular.

Çarşamba bir genç ve şovu, Riverdale ve Chilling Adventures of Sabrina gibi Young Adult şovlarıyla kesinlikle aynı kumaştan kesiliyor, çünkü eski IP’yi canlandırıyor ve aynı zamanda ona karanlık ve şiddetli bir dokunuş veriyor. Smallville de bir etkiye sahip, Çarşamba günü, güçlü insanların ortalığı kasıp kavurduğu bir okul ve kasabanın içinde ve çevresinde geçiyor. Çarşamba şovmenleri Alfred Gough ve Miles Millar da Superman spinoff’unu yarattığı için bu bir sürpriz değil.

Makale reklamdan sonra devam ediyor

Ancak Harry Potter, aşağıdaki beş nedenden dolayı Çarşamba gününe en çok benzeyen seridir. Sadece İLERİDEKİ HAFİF SPOİLERLERE DİKKAT

Hogwarts asla

Harry Potter destanının başlangıcında, genç büyücü Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu adlı bir yatılı okula gönderilir ve burada hem öğrencilerin hem de personelin dostlarını ve düşmanlarını edinir.

Çarşamba günkü hikayenin başlangıcında, genç baş belası, hem öğrenciler hem de personel için dostlar ve düşmanlar edindiği devasa gotik bir bina olan Nevermore Academy adlı bir yatılı okula gönderilir.

Bu eğitim kurumları – ve ilgili geçmişleri – her iki kahraman tarafından araştırılan gizemleri çözme içindeki sırlar ile davalarda büyük bir rol oynuyor.

Makale reklamdan sonra devam ediyor

Rekabet hem Harry Potter’da hem de Çarşamba’da Şiddetli

Hogwarts’ta öğrenciler, daha sonra Ev Kupası için yarışan Gryffindor, Hufflepuff, Ravenclaw ve Slytherin binalarına ayrılır.

Nevermore’da öğrenciler, miraslarına göre yönetilen kliklere ayrıldılar, yani “Dişler” vampirler, “Teraziler” sirenler ve “Kürkler” kurtadamlar – daha sonra onlar hakkında daha fazla bilgi.

Bu savaşan gruplar, rakiplerin Crackstone’s Crypt’ten bir bayrak çekmesi ve ardından batmadan geri dönmesi gereken Raven Adası’na bir kano yarışını içeren Poe Kupası için yarışıyor.

Normlar Muggle’lardır

Harry Potter’da büyücüler, büyücü olmayanlara muggle derler ve bazıları onlara tepeden bakar. Gerçekten de, Hermione’nin ebeveynleri muggle olduğundan, bazen okul zorbası Draco Malfoy tarafından aşağılayıcı “çamur kanı” terimiyle anılır.

Makale reklamdan sonra devam ediyor

Nevermore’a katılanlar ile Jericho kasabasında okul arazisinin dışında yaşayanlar arasında da gerilim var. Öğrenciler ile birlikte güçlere “dışarıdakiler”, olmayanlara ise “normiler” adı verilir.

Okulda bir “normal” öğretmen var, Bayan Thornhill, 1990’larda Çarşamba Christina Ricci tarafından canlandırılıyor. Bu arada, bu yeni Çarşamba, Tyler adında yerel bir çocukla bir bağ kurar ve bu, bu yabancı-normi gerilimlerinin yükselmesine neden olur.

Yaratıklar Özelliği

Harry Potter hikayeleri devler, hayaletler, goblinler, elfler, centaurlar ve tabii ki korkunç Ruh Emiciler gibi canavarca yaratıklarla dolu büyülü bir dünyada geçiyor. Kurt adamlar da hikayelerde önemli bir rol oynar, en önemlisi Harry Potter ve Azkaban Tutsağı.

Makale reklamdan sonra devam ediyor

Çarşamba günü de canavarlar var, yakındaki bir ormanda çocukları öldüren dev, okulun koridorlarında gezinen bir şekil değiştirici, ayrıca yukarıda bahsedilen vampirler ve sirenler. Gerçekten de Çarşamba günkü oda arkadaşı Enid, kurt adam kabilesinin bir parçası ve onun dönüşme çabaları, dizinin ana hikayesi.

Harry’nin zaman zaman ona yardım eden Hagrid adında bir baykuşu olduğu gibi, Çarşamba’nın da kesik el Şey şeklinde kendi yardımcısı var.

Harry Potter ve Çarşamba Kehaneti

Lord Voldemort – namı diğer Karanlık Lord, namı diğer Adı Anılmaması Gereken Kişi, namı diğer Youn-Know-Youn – hem Harry Potter kitaplarının hem de filmlerinin kapsayıcı kötü adamıdır. Potter’ın büyüyüp Voldemort’u öldüreceğini söyleyen bir kehanet yüzünden daha bebekken Harry’yi öldürmeye çalışır.

Makale reklamdan sonra devam ediyor

Çarşamba günü, gizli bir mahzene gizlenmiş gizli bir kitapta bulunan, burada bozmayacağımız, ancak Nevermore’da korkunç bir şey olacağını öne süren benzer bir önsezi var.

Bununla birlikte, dizideki hemen hemen her şey gibi, görünüş aldatıcı olabilir, yani hiçbir şey göründüğü gibi değildir. Ama neden ve nasıl olduğunu öğrenmek için izlemeniz yeterli…

Daha fazla Harry Potter için buradaerken bölümümüzü okuyabilirken spoiler içermeyen inceleme çarşamba buradadizinin bu Çarşamba (23 Kasım) Netflix’teki ilk çıkışından önce.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow