Twitter / X: Elon Musk, AB yasalarından kaçmak için Avrupa’dan çekilmeyi düşünüyor

Elon Musk, eski adıyla Twitter olarak bilinen sosyal medya platformu X’i AB’den tamamen çıkarmaya mı hazırlanıyor? Yeni bir iddiaya göre şu anda bu seçeneği değerlendiriyor gibi görünüyor rapor Insider’dan. Elon Musk’un X’i Avrupa’dan çıkarmak istediği iddia ediliyor Şirkete aşina bir kaynak Insider’a Musk’un AB’nin yeni Dijital Hizmetler Yasası (DSA) nedeniyle “giderek daha fazla hayal kırıklığına […]

Twitter / X: Elon Musk, AB yasalarından kaçmak için Avrupa’dan çekilmeyi düşünüyor

Elon Musk, eski adıyla Twitter olarak bilinen sosyal medya platformu X’i AB’den tamamen çıkarmaya mı hazırlanıyor?

Yeni bir iddiaya göre şu anda bu seçeneği değerlendiriyor gibi görünüyor rapor Insider’dan.

Elon Musk’un X’i Avrupa’dan çıkarmak istediği iddia ediliyor

Şirkete aşina bir kaynak Insider’a Musk’un AB’nin yeni Dijital Hizmetler Yasası (DSA) nedeniyle “giderek daha fazla hayal kırıklığına uğradığını” söyledi. Ağustos ayı sonlarında yürürlüğe giren yasa, Meta, Google ve X gibi milyonlarca kullanıcıya sahip büyük teknoloji şirketlerini “Çok Büyük Çevrimiçi Platformlar” olarak tanımlıyor. Yasaya göre, bu unvana sahip şirketler, kullanıcıların platformlarında paylaştığı içeriklerden yasal olarak sorumludur. Dezenformasyon ve gizlilik ihlallerinin yanı sıra zararlı ve yasa dışı paylaşımlar da yasayı ihlal eden içerik türlerinden bazılarıdır.

Mobil analiz firması Apptopia’nın verilerine göre Avrupa, X’in küresel aylık aktif kullanıcı tabanının yüzde dokuzunu oluşturuyor. Ancak Insider’ın belirttiği gibi, X’in günlük kullanımı son aylarda önemli ölçüde azaldı; yalnızca AB’de değil, dünya çapında da.

Mobil cihazlarda X uygulaması
Kredi bilgileri: Shutterstock

Musk’ın platformda içerik denetlemeyi ele alması, devralınmasından bu yana bazı kullanıcılar tarafından eleştirildi. Ancak İsrail’deki Hamas saldırısından bu yana hizmette yayılan büyük miktarda dezenformasyon, konuyu yeni bir boyuta taşıdı. Mesela Musk’ın kendisi onaylanan Saldırıların yaşandığı hafta sonu 150 milyondan fazla takipçisiyle sahte haberleri sıklıkla paylaşan iki hesap.

Geçen hafta, AB’nin İç Pazardan Sorumlu Komisyon Üyesi Thierry Breton bir mesaj gönderdi: uyarı X’in içeriği denetlememesi nedeniyle DSA kapsamında soruşturma potansiyeli hakkında X’e. Buna yanıt olarak Musk, Breton’a X platformunda halka açık örnekler sunması konusunda meydan okudu. X CEO’su Linda Yaccarino konuyu biraz daha ciddiye aldı: tepki vermek X’in 7 Ekim saldırılarından bu yana yaptıklarını özetleyen bir mektup.

Ancak Yaccarino’nun, Topluluk Notları’nın kitle kaynaklı bilgi doğrulama özelliği aracılığıyla içerik denetleme sorumluluğunu esas olarak X kullanıcılarına yükleyen mektubu, AB yetkililerini ikna etmemiş gibi görünüyor. AB resmen talep edilen DSA kapsamındaki ilk resmi soruşturma kapsamında geçen hafta sonlarında X’ten gelen bilgiler.

Musk’un şirketinin DSA’yı ihlal ettiği tespit edilirse AB, X’in küresel gelirinin yüzde altısına kadar para cezası uygulayabilir.

X’in AB’den çekilmesi, platformun trafiğinde ve kullanıcı tabanında kesinlikle bir düşüşe neden olacaktır. Ancak bu, Musk’ın platformunun büyümesini olumsuz yönde etkileyecek ilk kararı olmayacak. Bu haftanın başında X duyuruldu Yeni Zelanda ve Filipinler’de, yeni kullanıcılardan içerik yayınlamak veya içerikle etkileşime geçmek için yıllık 1 ABD Doları tutarında bir ücret talep eden bir deneme başlattığını söyledi.

Teknory