Twitter’a karşı 250 milyon dolarlık davada, 17 müzik yayıncısı telif hakkı ihlali iddiasında bulundu

Twitter’a karşı Çarşamba günü açıklanan son davada, 17 müzik yayıncısından oluşan bir grup bir dava açtı(yeni bir sekmede açılır) sosyal ağda yaygın telif hakkı ihlali iddiasıyla şirkete karşı. Yayıncılara göre Musk’ın şirketi, kullanıcıların telif hakkı sahiplerinden izin almadan platformda müzik paylaşmasına izin veriyor. Twitter’a dava açan şirketler, büyük müzik yayıncılarından küçük bağımsız yayıncılara kadar uzanıyor. […]

Twitter’a karşı 250 milyon dolarlık davada, 17 müzik yayıncısı telif hakkı ihlali iddiasında bulundu

Twitter’a karşı Çarşamba günü açıklanan son davada, 17 müzik yayıncısından oluşan bir grup bir dava açtı(yeni bir sekmede açılır) sosyal ağda yaygın telif hakkı ihlali iddiasıyla şirkete karşı. Yayıncılara göre Musk’ın şirketi, kullanıcıların telif hakkı sahiplerinden izin almadan platformda müzik paylaşmasına izin veriyor.

Twitter’a dava açan şirketler, büyük müzik yayıncılarından küçük bağımsız yayıncılara kadar uzanıyor. Bir düzineden fazla müzik yayıncısının listesi arasında Universal Music Publishing Group, Sony Music Publishing, BMG Rights Management, The Royalty Network, Anthem Entertainment ve Concord yer alıyor.

Müzik yayıncıları, Twitter’da yüz binlerce durumda binlerce eserin ihlal edildiğini iddia ederek 250 milyon dolardan fazla tazminat talep ediyor. İddia edilen telif hakkı ihlalleri, Musk’ın şirketi geçen yılın Ekim ayında satın almasından öncesine dayanıyor.

Yayıncılar davalarında, hemen hemen tüm diğer büyük sosyal medya platformlarının müzik yayıncılarıyla çalıştığına dikkat çekiyor. Dava, lisans anlaşmalarına girdikleri platformlar olarak özellikle TikTok, Facebook, Instagram, YouTube ve Snapchat’i adlandırıyor.

Twitter kendi başına uygun bir müzik akışı hizmeti olmayabilir, ancak davacılar, Twitter videolarının film müziğinin telif hakkıyla korunan müzikle – örneğin TikTok’un kullandığı bir şeyle – kullanılmasına itiraz ediyor. önemli gelir elde ediyor(yeni bir sekmede açılır). İddia edilen başka bir ihlal örneğinde dava, Billie Eilish’in “You Should See Me in a Crown” müzik videosunu yükleyen bir Twitter kullanıcısını, videonun reklamlarla çevrili olduğunu not etmek için bir ekran görüntüsü kullanarak gösteriyor.

Twitter başlangıçta bir anlaşma yapmak için müzik yayıncılarıyla görüşüyordu. Ancak o görüşmeler Mart ayında durduruldu(yeni bir sekmede açılır) Bu yıl Musk’ın Twitter’daki duruma aşina olduğunu söyleyenler maliyetlere karşı çıktı.

olarak New York Times işaret(yeni bir sekmede açılır)dava, Musk’ın kendisine karşı kendi tweet’lerini referans olarak kullanıyor gönderiler(yeni bir sekmede açılır) Telif hakkı yasasını ve Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasasını (DMCA) eleştiren Twitter’ın sahibinden.

Ulusal Müzik Yayıncıları Derneği ticaret grubu başkanı David Israelite yaptığı açıklamada, “Twitter, hizmetindeki milyonlarca şarkıyı lisanslamayı tamamen reddeden en büyük sosyal medya platformu olarak tek başına duruyor” dedi. “Twitter, platformunda her gün milyarlarca insan tarafından müziğin sızdırıldığını, piyasaya sürüldüğünü ve dinlendiğini çok iyi biliyor. Artık DMCA’nın arkasına saklanamaz ve şarkı yazarlarına ve müzik yayıncılarına ödeme yapmayı reddedemez.”

Dosyalama, müzik endüstrisi satış noktası tarafından elde edildiği şekliyle Dünya Çapında Müzik Sektörü(yeni bir sekmede açılır)tamamı görüntülenebilir Burada(yeni bir sekmede açılır). Dava, Nashville’deki Federal Bölge Mahkemesinde açıldı.

Bu müzik yayıncıları, Twitter’a dava açan kişilerin ve şirketlerin büyüyen listesine katılıyor. Bir grup eski Twitter çalışanı dosyalanmış(yeni bir sekmede açılır) geçen ay şirket aleyhine sözleşme ihlali nedeniyle dava açtı. çok sayıda ev sahibi değişen(yeni bir sekmede açılır) San Francisco’daki bina sahiplerinden Londra, İngiltere’ye de Musk’ın şirketine ödenmemiş kira nedeniyle dava açtı. Aynı gün müzik yayıncıları dava açtılar, Boulder, Colorado’lu bir ev sahibine de verildi. izin(yeni bir sekmede açılır) Bir yargıç, Twitter’ı kira ödemediği bir ofis alanından tahliye etti.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow