USB-C incelemeli Apple AirPods Pro: Zaman hakkında

Yalan söylemeyeceğim: Buradaki işim çok da zor değildi. Apple’ın geçen hafta iPhone 15’in açılış konuşması sırasında piyasaya sürdüğü yeni AirPods Pro, teknik olarak yeni bir ürün ancak neredeyse her yönüyle geçen yılın ikinci nesil AirPods Pro’yla aynı. Sesleri, tasarımları ve kullanıcı arayüzleri hakkındaki bakış açımı okumak için buradaki incelememe göz atın. Yeni AirPods Pro’daki en […]

USB-C incelemeli Apple AirPods Pro: Zaman hakkında

Yalan söylemeyeceğim: Buradaki işim çok da zor değildi.

Apple’ın geçen hafta iPhone 15’in açılış konuşması sırasında piyasaya sürdüğü yeni AirPods Pro, teknik olarak yeni bir ürün ancak neredeyse her yönüyle geçen yılın ikinci nesil AirPods Pro’yla aynı. Sesleri, tasarımları ve kullanıcı arayüzleri hakkındaki bakış açımı okumak için buradaki incelememe göz atın.

Yeni AirPods Pro’daki en büyük fark, onları şarj etme şeklinizdir. Kasadaki Lightning bağlantı noktasının yerini USB-C şarj bağlantı noktası aldı; Apple bu revizyonu yeni iPhone’lara yansıttı. Ancak Cupertino merkezli teknoloji devi onları hâlâ “ikinci nesil AirPods Pro” olarak adlandırsa da, onları yeni bir kutudaki aynı eski kulaklıklardan biraz daha fazlası haline getiren bazı gizli özelliklere sahipler.

USB-C bağlantı noktası dışında AirPods Pro’nun geçen yılın modelinden farkı yok.
Kredi bilgileri: Stan Schroeder/Mashable

İşte USB-C AirPods Pro’daki yeni özelliklerin hızlı bir kontrol listesi (muhtemelen bundan sonra herkesin onlara bu şekilde hitap edeceği):

  • Kasayı doğrudan iPhone’unuza takarak şarj etmenizi sağlayan bir USB-C bağlantı noktası

  • Yeni bir USB-C’den USB-C’ye örgülü kablo

  • Toza dayanıklılık, AirPods Pro’nun suya ve toza dayanıklılık derecesini IP54’e getirir (derecelendirme hem kasa hem de kulaklıklar için geçerlidir)

  • Apple Vision Pro ile kayıpsız ses

Bu sonuncusu oldukça hoş. Kayıpsız ses ve kablosuz genellikle birbirine karışmaz ve üreticilerin iddialarına rağmen, Bluetooth tabanlı kayıpsız ses neredeyse hiçbir zaman gerçek anlamda kayıpsız olmaz. Ancak yeni AirPods Pro, tıpkı Apple’ın Vision Pro’su gibi Apple’ın H2 çipini içeriyor ve Apple’ın mühendisleri aslında çok kısa gecikmelerle 20 bit, 48 kHz kayıpsız sesi destekleyen yeni bir kablosuz ses protokolü tasarladılar.

AYRICA BAKINIZ:

Yeni AirPods Pro eski görünüyor ama sesi taze

Uygulamada, Vision Pro piyasaya sürüldüğünde (zamanlama hala resmi olarak “gelecek yılın başı”), sahipleri Vision Pro’yu kullanırken USB-C AirPods Pro’larında kayıpsız ses dinleyebilecek. Bunu test etmek için ne kadar istekli olsam da (özellikle Apple’ın vaat ettiği düşük gecikmelerle ilgileniyorum), bunu şu anda yapmamın bir yolu yok, ancak elime ulaşırsa bu incelemeyi güncelleyeceğim. 3.500 dolarlık kulaklıkta.

Toz direncinin test edilmesi de bariz nedenlerden dolayı zordur. Cupertino’daki otel odam oldukça tozluydu ve AirPods Pro’ya en ufak bir zarar vermedi. Biz buna test diyeceğiz!

Apple AirPods Pro

Meyve suyunuz biterse artık AirPod’larınızı iPhone 15 veya iPhone 15 Pro ile şarj edebilirsiniz.
Kredi bilgileri: Stan Schroeder/Mashable

En dikkat çekici özellik, Apple’ın artık neredeyse ölü olan özel Lightning şarj bağlantı noktasının yerini alan USB-C bağlantı noktasıdır. Şarj işleminin beklendiği gibi çalıştığını bildirmekten mutluluk duyuyorum; Tüm aygıtlarımı tamamen aynı USB-C – USB-C kablosuyla şarj edebiliyor olmak beni rahatlatıyor.

Burada saklı yeni ve harika bir özellik var; yeni AirPods Pro’yu Apple’ın yeni iPhone 15 cihazlarından herhangi birine bağlayarak şarj edebilirsiniz. Bu, çok sık ihtiyaç duymayacağınız özelliklerden biridir, ancak bu seçeneğe sahip olmak güzel.

Hepsi bu? Teknik olarak evet. Yeni AirPods Pro, Lightning bağlantı noktası donanımlı önceki modelleriyle aynıdır (Apple, her ikisine de yalnızca ikinci nesil AirPods Pro adını verir), ancak bu sürümü artık Apple’dan satın alamazsınız.


Sizin İçin Öne Çıkan Video

Apple’ın iPhone 15 etkinliğinden bilmeniz gereken her şey


Ancak yeni AirPods Pro deneyimimi zenginleştiren bazı iOS 17 beta seçenekleri de mevcut. Bu özellikler AirPods Pro’nun hem USB-C hem de Lightning modellerinde çalışır ve Uyarlanabilir Ses, Konuşma Farkındalığı ve Kişiselleştirilmiş Ses Düzeyini içerir.

Hem Ayarlar’da hem de AirPods Pro bağlandığında Kontrol Merkezi’ndeki ses seviyesi simgesine uzun basıldığında kullanılabilen üç özellik, birlikte çalışır ve birbirinin üzerine inşa edilir. Uyarlanabilir Ses, duymak istemediğiniz dış sesleri bastırırken, hoşunuza giden sesleri duyulabilir hale getirir. Konuşma Farkındalığı, biriyle konuşmaya başladığınızda müziğin sesini kısıyor ve konuşma durduğunda tekrar açıyor. Ve Kişiselleştirilmiş Ses Düzeyi, içinde bulunduğunuz senaryoya bağlı olarak dinleme ses düzeyini akıllıca uyarlar.

Nihai sonuç, tüm bu olasılıkları zaman zaman gerçekten akıllı hissettiren bir şeye dönüştürmek için Apple’ın makine öğrenimi büyüsünü kullanan oldukça etkileyici bir kombinasyondur. Örneğin müzik dinlerken birisiyle konuştuğumda AirPods Pro, onu duyabilmem için sesi otomatik olarak azalttı. Cihaz, görüşmenin bittiğini “algıladığında”, ses seviyesini kademeli olarak önceki seviyelere yükseltti. Uyarlanabilir Ses, ayarlandığında belirli sesleri seçici olarak azaltırken diğerlerinin geçmesine izin verir; bu özellikle sirenlerle iyi çalışır, bu da onu şehirde bisiklet sürmek veya koşmak için belki de en iyi mod haline getirir.

Apple AirPods Pro

Fiyatı aynı ama kablo artık örgülü. Katma değer!
Kredi bilgileri: Stan Schroeder/Mashable

Apple, kulaklıklarınızın farklı senaryolarda nasıl davranmasını istediğinizi akıllıca anlamak için AI akıllılarını kullanan, her şeyi kapsayan bir dinleme modu için çalışıyor gibi görünüyor ve otomatik olarak buna göre uyum sağlıyor. Fikir umut verici ama benim için henüz tam olarak orada değil. Örneğin Uyarlanabilir Ses, tam gürültü gidermeye göre çok daha az gürültüyü azaltır; bu da benim ihtiyaçlarım için nadiren idealdi. Her ne kadar kendi kendinize bir şeyler mırıldandığınızda Konuşma Farkındalığı tetiklenmeyecek olsa da, dinledikleri melodiye eşlik etmeyi seven insanlar için bu pek de iyi bir şey değil (okuyucu, o insanlar benim).

Yeni AirPods Pro’yu satın almalı mısınız? Cevap oldukça basit: Geçen yılki AirPods Pro kadar iyiler (ve USB-C ve diğer küçük iyileştirmeler sayesinde biraz daha iyiler). Bunlara zaten sahipseniz, yükseltmeye değmez (Lightning bağlantı noktasına gerçekten dayanamıyorsanız). Bazı benzersiz akıllı özelliklerin yanı sıra iyi ses ve mükemmel gürültü engelleme özelliğine sahip bir çift kulaklık arıyorsanız AirPods Pro harika bir satın alma olacaktır.

MagSafe Şarj Kutusuna (USB-C) sahip AirPods Pro (2. nesil) 249 ABD Doları fiyatla satışa sunulacak. 22 Eylül’de ABD’de ve diğer 30 ülkede satışa sunulacaklar.

Teknory