Volkswagen, ID.1’in Giriş Seviyesi EV Olduğunu Onayladı

ID.1’in boyut açısından Volkswagen Polo’dan sonra modelleneceği bildiriliyor, ancak yaklaşmakta olan EV’nin Polo markasının yerini alıp almayacağı veya sadece bir şube kaplaması olarak hizmet edip etmeyeceği belli değil. Bununla birlikte, şirketin BMW’nin izinden gitme ve Volkswagen ID Polo gibi bir şey çıkarma şansı var. İç kısımları hakkında pek bir şey bilinmiyor, ancak ID.3 veya muhtemelen […]

Volkswagen, ID.1’in Giriş Seviyesi EV Olduğunu Onayladı

ID.1’in boyut açısından Volkswagen Polo’dan sonra modelleneceği bildiriliyor, ancak yaklaşmakta olan EV’nin Polo markasının yerini alıp almayacağı veya sadece bir şube kaplaması olarak hizmet edip etmeyeceği belli değil. Bununla birlikte, şirketin BMW’nin izinden gitme ve Volkswagen ID Polo gibi bir şey çıkarma şansı var. İç kısımları hakkında pek bir şey bilinmiyor, ancak ID.3 veya muhtemelen ID ile aynı güç aktarma organını paylaşacağına dair spekülasyonlar var. 2all ve 38 kWh ve 56 kWh pil seçenekleriyle sunulabilir.

İkinci pil kapasitesi, hedef fiyat noktası göz önüne alındığında oldukça etkileyici olan yaklaşık 250 millik bir menzil anlamına gelebilir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Volkswagen’in daha verimli lityum-iyon pil hücreleri yerine ID.1 içinde daha ucuz ve daha az enerji yoğun lityum-fosfat pilleri kullanması tavsiye ediliyor. Tasarım hakkında pek bir şey bilinmemekle birlikte, tarafından paylaşılan teaser eskizlere dayanmaktadır. volkswagen Mayıs 2022’de ID.1, Skoda ve Cupra kardeşlerinin sportif görünümlerine kıyasla daha kıvrımlı bir hatchback profili sunacak. Üç araba da İspanya’da üretilecek, ancak ID.1’in ABD kıyılarına ulaşma şansı zayıf.

Teknory