Warner Bros. Discovery Birleşmesi Hız Tümseği Karşılaştı, Adalet Bakanlığı Tekel Benzeri Uygulamaları Araştırmasını İstedi

Discovery aracılığıyla görüntü. DC Studios iptal edildiğinde Yarasa kız Ağustos 2022’de kargaşa ani ve şiddetliydi. Çoğu sıcak düğme konusunda olduğu gibi, öfke sonunda öldü; DC hayranları kayıplarını saydı, yollarına devam etti ve sonunda yeni stüdyo başkanları Peter Safran ve James Gunn’ın gelecekle ilgili planlarında umut buldu. Ancak görünüşe göre iptal Yarasa kız buzdağının sadece görünen […]

Warner Bros. Discovery Birleşmesi Hız Tümseği Karşılaştı, Adalet Bakanlığı Tekel Benzeri Uygulamaları Araştırmasını İstedi

Discovery aracılığıyla görüntü.

DC Studios iptal edildiğinde Yarasa kız Ağustos 2022’de kargaşa ani ve şiddetliydi. Çoğu sıcak düğme konusunda olduğu gibi, öfke sonunda öldü; DC hayranları kayıplarını saydı, yollarına devam etti ve sonunda yeni stüdyo başkanları Peter Safran ve James Gunn’ın gelecekle ilgili planlarında umut buldu. Ancak görünüşe göre iptal Yarasa kız buzdağının sadece görünen kısmıydı; Demokrat milletvekilleri şimdi olayı, Warner Bros.’un Nisan 2022’de Discovery ile 43 milyar dolarlık birleşmesinden bu yana başlattığı birçok tekel benzeri uygulamadan biri olarak gösteriyor.

Başsavcı Merrick Garland ve Başsavcı Yardımcısı Jonathan Kanter’e, aralarında Temsilci Joaquin Castro (D-TX), Temsilci Pramila Jayapal (D-WA), Temsilci David Cicilline (D-RI) ve Senatör Elizabeth Warren (D-MA), Adalet Bakanlığı’nı, Warner Bros. Keşif birleşme, şirketin “tüketici seçimini azaltan ve etkilenen işgücü piyasalarındaki işçilere zarar veren potansiyel olarak rekabete aykırı uygulamaları benimsemesine” izin verdi. mektup.

Mektupta, “WBD’nin birleşme sonrası agresif önlemleri, medya ve eğlence endüstrisindeki mevcut rekabetin yetersiz olduğunu gösteriyor. Şirket, işgücünün geniş alanlarını ortadan kaldıracak teşvike ve yeteneğe sahip, bu da işçilere istihdam ve ilerleme için daha az seçenek bırakıyor.”

Tarihi birleşmeden bu yana geçen 12 ayda, Temsilci Castro, “Büyük çaplı işten çıkarmalar oldu. Çoğu durumda içerik oluşturucular yaralandı. Ve bazı tüketiciler, bir yıl öncesine göre daha az içerik içeren TV ve yayın aboneliklerini elinde tutuyor.”

Castro, CNN ve CNN Plus’ta işten çıkarılan 750 çalışana ek olarak, 2024’ün sonlarına doğru gerçekleşmesi beklenen yayın platformları HBO Max ve Discovery Plus kombinasyonundan bahsediyor. HBO Max’ten kaldırıldı ve Castro’nun dediği gibi, “HBO Max’ten kaldırılan bazı içerikler diğer platformlarda yayınlanamaz, kiralanamaz veya satın alınamaz; bu da tüketicilerin HBO Max için ödeme yaparken bekledikleri içeriğe artık erişemeyeceği anlamına gelir.”

Casto, WBD’nin yeni akış platformuna dahil etmeyi planladığı katmanları sorguladı. Mektuba göre, WBD, reklam destekli bir planı 10 ABD Doları ve reklamsız bir planı 15 ila 16 ABD Doları arasında tutmayı planlıyor. “Ancak WBD, ‘HBO’nun imza şovlarını olabildiğince yüksek kalitede izlemek isteyen izleyiciler için’ ayda 20 dolara mal olacak tüketiciler için premium bir plan sunuyor.” Esasen, böyle bir plan, Castro, 10 ila 16 $ aralığının daha düşük kaliteye tabi tutulacağından şikayet ediyor; Halihazırda kapsamlı indirimler görmüş bir platformda.

Casto ayrıca iptal edildiğini iddia etti. Yarasa kızyapımı 90 milyon dolara mal olan ve zaten “post prodüksiyonun derinliklerine” girmiş olan , WBD’nin ağır bir vergi indirimi talep etmesine izin verdi. WBD’nin davranışını “tüketici seçimini büyük ölçüde sınırlayan fiili bir ‘yakala ve öldür’ uygulaması” olarak nitelendirdi.

Mektubu, DOJ’u bu birleşme sonrası davranışı incelemeye ve meşruiyetini yeniden değerlendirmeye çağırarak bitiriyor. Departmanın bu sorunu çözmeyi seçmesi halinde bu durumu nasıl ele alacağı henüz belli değil.

Teknory