‘Yapay zeka çok büyük tehditler yaratıyor’: Billie Eilish, J Balvin ve daha fazlası müzikte yapay zekayı kınayan açık mektubu imzaladı.

Açık bir mektup müziğin en büyük isimlerinin imzası Sektör liderlerinden “insan yaratıcılığına saldırı” anlamına gelen yapay zeka teknolojilerinden vazgeçmelerini istiyor [that] durdurulmalı.” Kâr amacı gütmeyen bir savunuculuk kuruluşu olan Artist Rights Alliance (ARA) tarafından yayınlanan mektup, aralarında Billie Eilish, J Balvin, Imagine Dragons, Stevie Wonder, Nicki Minaj, Pearl Jam’in de bulunduğu her yaştan müzisyen ve […]

‘Yapay zeka çok büyük tehditler yaratıyor’: Billie Eilish, J Balvin ve daha fazlası müzikte yapay zekayı kınayan açık mektubu imzaladı.

Açık bir mektup müziğin en büyük isimlerinin imzası Sektör liderlerinden “insan yaratıcılığına saldırı” anlamına gelen yapay zeka teknolojilerinden vazgeçmelerini istiyor [that] durdurulmalı.”

Kâr amacı gütmeyen bir savunuculuk kuruluşu olan Artist Rights Alliance (ARA) tarafından yayınlanan mektup, aralarında Billie Eilish, J Balvin, Imagine Dragons, Stevie Wonder, Nicki Minaj, Pearl Jam’in de bulunduğu her yaştan müzisyen ve şarkı yazarından oluşan bir listeden imza topladı. , Katy Perry, Jonas Brothers, Jon Bon Jovi, Julia Michaels, Ryan Tedder ve Bob Marley ile Frank Sinatra’nın mülkleri.

AYRICA BAKINIZ:

Viral Drake/Weeknd şarkısının arkasındaki adam Ghostwriter, AI müziğinin hayran kurgusu gibi olduğunu düşünüyor

İmzacılar, sorumlu yapay zekanın “insan yaratıcılığını geliştirebileceğini” kabul etti ve bunun yerine “yaratıcılığı sabote etmek ve sanatçıları, şarkı yazarlarını, müzisyenleri ve hak sahiplerini zayıflatmak için yapay zekayı kullanan” kuruluşlara seslendi.

Mektup, sanatçının izni olmadan yapay zeka modellerini eğitmek için mevcut müziği kullanan şirketleri özellikle kınadı. Bu modeller daha sonra “seyreltici” içerik üretmek için kullanılabilir.[s] Mektupta, “sanatçılara ödenen telif hakkı havuzları” ve dolayısıyla müzisyenlerin geçim kaynaklarını tehdit ediyor. Mektupta “Sadece geçimini sağlamaya çalışan birçok çalışan müzisyen, sanatçı ve şarkı sözü yazarı için bu felaket olurdu” deniyor. “Korumalıyız” Profesyonel sanatçıların seslerini ve resimlerini çalmak, yaratıcıların haklarını ihlal etmek ve müzik ekosistemini yok etmek için yapay zekanın yağmacı kullanımına karşı.”

Müzik yaratmak için yapay zekanın kullanımına ilişkin tartışma devam ediyor, ancak Ekim 2023’te Ghostwriter adlı bir sanatçının Drake ve The Weeknd’in seslerini taklit etmek için AI ses filtreleri kullanması kamuoyunun dikkatine sunuldu. Sonuç o kadar ikna ediciydi ki birçok dinleyici bunun gerçek olduğunu sandı ve şarkı YouTube ve TikTok’ta milyonlarca kez yayınlandı.

AYRICA BAKINIZ:

MIDNATT, HYBE’nin ilk yapay zeka destekli sanatçısıdır. İşte proje nasıl hayata geçirildi.

Aşağıdakileri içeren yeni mevzuat Tennessee’nin Benzerliği Sağlama Ses ve Görüntü Güvenliği (ELVIS) Yasası, Ocak ayında tanıtılan bu yasa, sanatçılara yapay zekanın tecavüzüne karşı koruma sağlamayı amaçlıyor.

Bu gerilim göz önüne alındığında, özellikle bir imza sahibi dikkat çekicidir: Big Machine Label Group, QC Music ve Supertone adlı yapay zeka ses teknolojisi şirketine ev sahipliği yapan bir holding olan HYBE. Süper ton “oluştur[s] “şarkı söyleme ve oyunculuk yapma yeteneğine sahip ultra gerçekçi sesler” ve ilk olarak Koreli şarkıcı Lee Hyun’un kendi sesini kullanarak altı dilde müzik yayınlamasını sağlamak için MIDNATT projesinin bir parçası olarak kullanıldı. HYBE, bu mektupta belirtilen taleplere uyum sağlayarak öyle görünüyor ki kendisini ve Supertone’u müzikte yapay zekanın sorumlu kullanımı mücadelesinde “iyi adamlardan” biri olarak konumlandırmak.

Konular
Yapay Zeka Müziği

Teknory