Tuhaf Bir Turbofan Tasarımına Sahip Deneysel Honda İş Jeti

Küçük uçakların çoğu alüminyum ve fiberglas kombinasyonundan yapılırken, MH02 ilk tamamen kompozit jetti, yani jetin tüm yapısal bileşenleri bir karbon fiber-epoksi reçine malzemeden yapıldı. Karbon fiber harikası, 37 fitin biraz altındaydı ve 36 fitin üzerinde kanat açıklığına sahipti. Bahsedilen iki turbofan, toplam 2.464 librelik bir itme gücü pompalayarak 353 deniz mili (veya saatte 406 mil) […]

Tuhaf Bir Turbofan Tasarımına Sahip Deneysel Honda İş Jeti

Küçük uçakların çoğu alüminyum ve fiberglas kombinasyonundan yapılırken, MH02 ilk tamamen kompozit jetti, yani jetin tüm yapısal bileşenleri bir karbon fiber-epoksi reçine malzemeden yapıldı. Karbon fiber harikası, 37 fitin biraz altındaydı ve 36 fitin üzerinde kanat açıklığına sahipti. Bahsedilen iki turbofan, toplam 2.464 librelik bir itme gücü pompalayarak 353 deniz mili (veya saatte 406 mil) hıza ulaşmasını sağladı.

Alışılmadık tasarıma rağmen, MH02 prototip dışında hiçbir zaman gün ışığına çıkmadı veya gerçek üretim görmedi. Honda, MH02’yi hiçbir zaman bir üretim jeti olarak gökyüzüne çıkarmayı amaçlamadı ve tek amacı, Honda’nın uçuşla ilgili projeleri için bir test yatağı görevi görmekti. MH02, görünüm bölümünde pek fazla ödül kazanmayacaktı, ancak uçuşu sırasında toplanan verilerin geleceğin HondaJet’i için paha biçilmez olduğunu kanıtladı. Honda Accord’u yapmaktan sorumlu şirketin uygun bir yolcu jeti yapma yeteneğine sahip olduğunu gösterdi ve Honda’nın motoru, turbofan veya başka bir şeyi olan hemen hemen her şeyin üreticisi olarak itibarını daha da pekiştirdi.

[Featured image by Morio via Wikimedia Commons | Cropped and scaled | CC BY-SA 3.0]

Teknory