YouTube, AI içeriğinizi ifşa etmenizi veya paranızın devre dışı bırakılmasını istiyor

Joe Hindi / Android Otoritesi TL;DR YouTube yakında içerik oluşturucuların, videolarının yapay zeka tarafından oluşturulmuş içeriğe sahip olup olmadığını açıklamasını zorunlu kılacak. Yapay zeka tarafından oluşturulan içeriği sürekli olarak ifşa etmeyen içerik oluşturucular, içeriğin kaldırılması ve paranın devre dışı bırakılmasıyla cezalandırılacak. Kullanıcılar yakında yapay zeka tarafından oluşturulan içeriğe sahip videolarda “değiştirilmiş veya sentetik içerik” etiketlerini […]

YouTube, AI içeriğinizi ifşa etmenizi veya paranızın devre dışı bırakılmasını istiyor

Joe Hindi / Android Otoritesi

TL;DR

  • YouTube yakında içerik oluşturucuların, videolarının yapay zeka tarafından oluşturulmuş içeriğe sahip olup olmadığını açıklamasını zorunlu kılacak.
  • Yapay zeka tarafından oluşturulan içeriği sürekli olarak ifşa etmeyen içerik oluşturucular, içeriğin kaldırılması ve paranın devre dışı bırakılmasıyla cezalandırılacak.
  • Kullanıcılar yakında yapay zeka tarafından oluşturulan içeriğe sahip videolarda “değiştirilmiş veya sentetik içerik” etiketlerini görecek.

Sevin ya da nefret edin, YouTube internetteki en iyi video platformu olmaya devam ediyor. Akıllı telefonunuzda olması gereken kesinlikle gerekli Android uygulamalarından biridir. Ancak büyük güç, büyük sorumluluğu da beraberinde getirir ve YouTube’un süper popülerliği, YouTube’un aynı zamanda platformdan yararlanmak isteyen kötü aktörlerin ilk hedeflerinden biri olduğu anlamına da gelir. YouTube’un bir adım önde kalması gerekiyor ve bu nedenle platform duyuruldu Yapay zeka tarafından oluşturulan içerikle ilgili yeni yönergeler ve değişikliklerin önümüzdeki aylarda uygulamaya konması bekleniyor.

YouTuber’ların, videolarının yapay zeka tarafından oluşturulmuş içeriğe sahip olup olmadığını açıklaması gerekecek

YouTube yakında platformundaki içerik oluşturuculardan, videolarının gerçekçi ancak değiştirilmiş veya AI araçlarıyla oluşturulmuş sentetik içerik içerip içermediğini açıklamalarını isteyecek. Örneğin bu, hiç gerçekleşmemiş bir olayı gerçekçi bir şekilde tasvir eden, yapay zeka tarafından oluşturulmuş bir video veya birinin gerçekte yapmadığı bir şeyi söylediğini veya yaptığını gösteren içerik olabilir. Yapay zekanın gücünden yararlanılarak kullanıcılar yanıltılmamalıdır.

Bu bilgileri sürekli olarak açıklamamayı seçen içerik oluşturucular, “içerik kaldırma, YouTube İş Ortağı Programından uzaklaştırma veya diğer cezalara” maruz kalabilir.

Değişiklikler henüz uygulamaya konmadı ve YouTube, içerik oluşturucuların yeni gereksinimleri anladığından emin olmak için onlarla birlikte çalışacağını söylüyor.

Kullanıcılar yakında yapay zeka tarafından oluşturulan içeriklerin etiketlerini görecek

Yapay zeka tarafından oluşturulan içerikler için YouTube etiketi 1

Açıklama gereklilikleri yürürlüğe girdiğinde YouTube, video açıklama paneline videonun değiştirilmiş veya sentetik içerik barındırdığını belirten bir etiket ekleyecektir. Bazı hassas konular için daha belirgin bir etiket olacaktır.

Yapay zeka tarafından oluşturulan içerikler için YouTube etiketi 2

Belirli konulardaki zarar riskini azaltmak için yalnızca bir etiket yeterli olmayabilir. Dolayısıyla, video YouTube’un Topluluk Kurallarını ihlal ediyorsa, kendisini yapay zeka tarafından oluşturulan içerik olarak doğru şekilde etiketleyip etiketlemediğine bakılmaksızın yine de kaldırılabilir.

Yapay zeka tarafından oluşturulan içerikler için YouTube etiketi 3

YouTube’un üretken yapay zeka ürünleri ve özellikleriyle oluşturulan içerikler de açıkça değiştirilmiş veya sentetik olarak etiketlenecek.

Ayrıca yapay zeka tarafından oluşturulan içeriğin kaldırılmasını da talep edebileceksiniz

YouTube ayrıca, platformun gizlilik talep sürecini kullanarak, yüzü veya sesi de dahil olmak üzere kimliği belirlenebilir bir kişiyi taklit eden yapay zeka tarafından oluşturulan veya “diğer sentetik veya değiştirilmiş içeriğin” kaldırılmasını talep etmeyi de mümkün kılacak. İçeriğin tamamı YouTube’dan kaldırılmayacaktır ancak en azından bir miktar başvuru hakkınız olacaktır.

Ancak bu yapay zeka dublajlarının sonu

Müzik ortakları ayrıca bir sanatçının benzersiz şarkı söyleme veya rap sesini taklit eden, yapay zeka tarafından oluşturulan müzik içeriğinin kaldırılmasını da talep edebilecek. Dolayısıyla, yapay zeka tarafından üretilen bir sonraki Drake şarkısını yapay zeka ses oluşturucuyla yazmayı planlıyorsanız, bunun YouTube’da uzun bir ömrü olmayabileceğini bilin.

İlginç bir şekilde, geçen ay YouTube’un, kullanıcıların en sevdikleri müzisyenler gibi şarkı söylemelerine yardımcı olacak yapay zeka destekli bir ses taklit aracı (diğer bir deyişle ses klonlama özelliği) üzerinde çalıştığı söylendi.

YouTube, AI içeriğinizi ifşa etmenizi veya paranızın devre dışı bırakılmasını istiyor

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow