ABD’nin 223 Milyon Dolarlık Kıyamet Günü Uçağı Hakkında Bildiğimiz Her Şey

Kıyamet günü uçağının, yolcuların işlerini yapmak için ihtiyaç duyabilecekleri her şeyle birlikte kendi kendine yeten bir komuta merkezi olarak hizmet vermesi amaçlanıyor. Hükümet ve askeri yetkililer ve personelin yanı sıra uçağın mürettebatı ve görevlileri dahil olmak üzere 112 kişiye kadar mürettebatı taşıma kapasitesine sahiptir (aracılığıyla Haber haftası). Uçak, ayrıca özel bölümlere ayrılan üç seviyeye ayrılmıştır. […]

ABD’nin 223 Milyon Dolarlık Kıyamet Günü Uçağı Hakkında Bildiğimiz Her Şey

Kıyamet günü uçağının, yolcuların işlerini yapmak için ihtiyaç duyabilecekleri her şeyle birlikte kendi kendine yeten bir komuta merkezi olarak hizmet vermesi amaçlanıyor. Hükümet ve askeri yetkililer ve personelin yanı sıra uçağın mürettebatı ve görevlileri dahil olmak üzere 112 kişiye kadar mürettebatı taşıma kapasitesine sahiptir (aracılığıyla Haber haftası).

Uçak, ayrıca özel bölümlere ayrılan üç seviyeye ayrılmıştır. Uçağın içinde kabinler, ses yalıtımlı konferans veya bilgi alma odaları ve uyumak için 14 ranza bulacaksınız. Bu, tüm iletişim ekipmanına ek olarak ve çok fazla var. Birazdan bunun hakkında daha fazla bilgi.

İçeri girmeyi başaran muhabirlerin aktardığına göre, bu uçaklardan birine binmek zamanda geriye gitmek gibi. Uçakların ilk kez 70’lerin sonlarında inşa edilmesinden bu yana iç mekanın çoğu değişmeden kaldı. Pek çok yönden, hem ilk görevlerine hem de estetiğine sıkı sıkıya bağlı kalarak Soğuk Savaş’ın kalıntıları olmaya devam ediyorlar.

Bu kadar gelişmiş bir uçak için komik bir şekilde, uzun uçuşlarda septik tanklarda yer ve ağırlık kaplamamak için banyolarda doğrudan uçaktan dışarı akan pisuarlar var. Dünyanın sonunda hayatta kalırsanız, gökten düşme konusunda endişelenmeniz gereken tek şey bombalar değildir.

Teknory