Android 14’te son dakika gecikmesi yaşandı, işte beklediğimiz zaman

Edgar Cervantes / Android Otoritesi TL;DR Google, Android 14’ün çıkışını erteledi. Gecikmenin son dakikada gerçekleştiği bildirildi. Yeni lansman tarihi muhtemelen 4 Ekim olabilir. Bugün Android 14 kaynak kodunun lansmanı olması bekleniyordu ancak planlar değişmiş gibi görünüyor. Görünüşe göre OEM’lere Google’ın kullanıma sunmayı geciktirdiği söyleniyor. Android uzmanı Mishaal Rahman’a göre OEM’ler Google’ın bugün Android 14’ü yayınlamasını […]

Android 14’te son dakika gecikmesi yaşandı, işte beklediğimiz zaman

Edgar Cervantes / Android Otoritesi

TL;DR

  • Google, Android 14’ün çıkışını erteledi.
  • Gecikmenin son dakikada gerçekleştiği bildirildi.
  • Yeni lansman tarihi muhtemelen 4 Ekim olabilir.

Bugün Android 14 kaynak kodunun lansmanı olması bekleniyordu ancak planlar değişmiş gibi görünüyor. Görünüşe göre OEM’lere Google’ın kullanıma sunmayı geciktirdiği söyleniyor.

Android uzmanı Mishaal Rahman’a göre OEM’ler Google’ın bugün Android 14’ü yayınlamasını bekliyordu. Ancak teknoloji devi son dakika kararıyla kaynak kodunun yayınlanmasını gelecek aya erteleme kararı aldı.

Rahman, X (eski adıyla Twitter) gönderisinde, OEM’lere artık “Android 14 Güvenlik Sürüm Notlarında ayrıntıları verilen güvenlik açıklarının 4 Ekim 2023’te yayınlanacağının” söylendiğini belirtiyor. Bu, Pixel 8 serisinin piyasaya sürülmesinin beklendiği gün olacak. Bu nedenle Rahman, Android 14’ün aslında Pixel 8 ile aynı gün piyasaya çıkacağını varsayıyor.

Artık Android 14’ün kaynak kodunun yayınlanmasının gelecek aya ertelendiği duyuluyor.

Bu karar çok geç verilmiş gibi görünüyor, çünkü OEM’ler bile piyasaya sürülmesinin bugün olacağını tahmin ediyordu.

Böyle bir şey gerçekleşirse, Google ilk kez Android Açık Yazılım Projesi (AOSP) sürümünü Pixel lansmanıyla aynı gün piyasaya sürecek. Android 14 sürüm takibimizde belirttiğimiz gibi gecikme olmayacağının garantisi yoktur. Dolayısıyla Google’ın Android 13’ün lansmanına benzer bir program izlemesini ve Eylül ayında Android 14’ü yayınlamasını beklerken, bir gecikmenin bu tahmini açıkça değiştireceği açık.

Android 14’ün bu ay piyasaya sürülmesi beklendiğinden bazı OEM’ler, güncelleme sürümünün Eylül ayının sonlarında geleceğini duyurdu. Örneğin OnePlus, Oxygen OS 14’ün geçen ayın sonunda 25 Eylül 2023’te dünya çapında piyasaya sürüleceğini duyurdu. Ancak şimdi ne olacağı bilinmiyor. Bu OEM’lere işletim sistemi lansmanlarını Android 14 AOSP’de yayınlanana kadar ertelemeleri yönünde talimat verilmesi mümkündür.

Android 14’te son dakika gecikmesi yaşandı, işte beklediğimiz zaman

Teknory