Anket: 2023’teki yapay zeka gelişimi yapay zeka uzmanlarının aklını başından aldı

Bu sadece sizin hayal gücünüz değil. Yeni bir anket, yapay zeka araştırmacılarının da yapay zeka gelişiminin hızı karşısında akıllarının uçtuğunu ortaya çıkardı. Yapay zeka uzmanları arasında bu hafta yayınlanan geniş kapsamlı bir anket, yapay zeka gelişiminin gerçekten baş döndürücü bir hızla hızlandığı algısını destekliyor – en azından alandaki uzmanların bakış açısına göre. Aynı zamanda, teknoloji […]

Anket: 2023’teki yapay zeka gelişimi yapay zeka uzmanlarının aklını başından aldı

Bu sadece sizin hayal gücünüz değil. Yeni bir anket, yapay zeka araştırmacılarının da yapay zeka gelişiminin hızı karşısında akıllarının uçtuğunu ortaya çıkardı.

Yapay zeka uzmanları arasında bu hafta yayınlanan geniş kapsamlı bir anket, yapay zeka gelişiminin gerçekten baş döndürücü bir hızla hızlandığı algısını destekliyor – en azından alandaki uzmanların bakış açısına göre. Aynı zamanda, teknoloji dünyasındaki fanatik yapay zeka hayranları ile bir tür yapay zeka kıyamet senaryosundan korktukları için dikkatli olmayı vaaz eden yapay zeka “ölümcülleri” arasındaki kötü şöhretli ayrımın ölçülmesine de yardımcı oluyor.

Bölünmeye rağmen, biraz daha fazla iflah olmazlar var gibi görünüyor ve -satır aralarını okursanız- kazanan olarak algılanıyorlar.

AYRICA BAKINIZ:

New York Times, telif hakkı ihlali nedeniyle OpenAI ve Microsoft’a dava açtı

Anketle ilgili makale AI Impacts’in yayın öncesi sürümüdürMilyarder ve Facebook’un kurucu ortağı Dustin Moskovitz’in hibe veren kuruluşundan fon alan, San Francisco merkezli bir araştırma firması Açık Hayırseverlik.

Yazarların kendi saygınlık standardını karşılayan 2.778 yapay zeka araştırmacısından gelen anket yanıtlarının ortalamasını alarak ve bunları daha önceki benzer bir anketle karşılaştırarak yazarlar, genel anlamda yapay zeka uzmanlarının genel anlamda bir hızlanma hissi algıladıklarını buldu. Yazarlar, ortalama olarak, yapay zeka ile ilgili 32 farklı görevle ilgili sorular söz konusu olduğunda, “uygulanabilir hale gelmelerinin beklendiği yüzde 50’lik yılın, 2022 ile 2023 arasında 1,0 yıl önceye kaydığını” belirtiyor.

Daha az teknik konuşursak, ortalama yapay zeka tahmini, 2022 anketi ile 2023 anketi arasındaki bir noktada, bir yıl öncesine kadar değişti. Bu, ortalama bir uzmanın şöyle bir soruya “evet” demiş olmasından çok daha güçlü bir bulgudur. “Yapay zeka dünyasında işlerin hızlandığını düşünüyor musunuz?” çünkü bu, uzmanların aslında yıldan yıla bu hızlanmayla ilgili çok sayıda zaman tahminini revize ettiğini gösteriyor.

Belki de çalışmadaki önemli bulgular, 2022’de yapılan benzer tahminlerle karşılaştırıldığında, katılımcıların iki temel kavrama yönelik toplam tahminlerindeki düpedüz ciddi değişimlerdir: Yüksek Düzey Makine Zekası (HLMI) ve Tam İşgücü Otomasyonu (FAOL). özellikle 2022 ile 2023 arasında 13 yıl azalan tahmini varış süresini gösterdi. Bu arada FAOL için tahminler 48 yıl azaldı aynı dönemde.

Bu belge, algıda düpedüz dikkate değer bir değişimdir. Akıllara durgunluk veren tek bir yıl boyunca yapay zeka uzmanları, “herhangi bir meslek için, görevi insan işçilerden daha iyi ve daha ucuza yerine getirecek makinelerin üretilebileceği” noktanın neredeyse yarı yarıya geleceğine inanmaya başladı. yüzyılda bir önceki yıla göre daha erken gerçekleşti.

Bu uzmanların bu maddi sonuçların ne kadar hızlı geleceğini düşündüğü göz önüne alındığında, yapay zekanın daha hızlı gelişmesi gerekip gerekmediğine dair beyan ettikleri inançları okumak anlamlıdır.etkili ivmelendiriciler,“ya da daha yavaş bir görüş, Yapay Zekanın mahkumları. En sert şekilde felakete uğrayanlar ya da en azından yapay zekanın “çok daha yavaş” gelişmesini isteyenler, yüzde 4,8 ile en küçük katılımcı grubuydu. Bu arada, görünürdeki hızlandırıcılar (tepkileri “çok daha hızlı” olanlar) felakete yol açanları yüzde 15,6 ile kesinlikle yok etti.

Ancak bu soruyu yanıtlayanların “biraz daha yavaş” grubu, yüzde 29,9’luk yanıtlarla çoğunluğu kazandı; onu 26,9 ile “mevcut hız” ve 22,8 ile “biraz daha hızlı” izledi. Statükoya eğilimli üç yanıttan oluşan bu çamurlu orta, tüm yanıtların yüzde 79,6’sını oluşturuyordu.

Bununla birlikte, ankette belirtilen önemli bir ayrım üzerinde durmakta fayda var: Yanıt verenlerin genel olarak veya yapay zekanın kendisi hakkında tahmin uzmanlığının aksine, yalnızca yapay zeka konusunda uzmanlığı var. Yazarlar, bu nedenle “yapay zekanın gidişatını etkileyen teknik olmayan faktörlerde beceri ve deneyim veya uzmanlıktan” yoksun olabileceklerini yazıyor. Aslına bakılırsa, bu bilimsel uyarı sözünü, herhangi bir bağlamda gelecek hakkında görüş bildiren yapay zeka uzmanlarını okuduğunuzda aklınızda bulundurmaya değer.

Ancak yapay zeka araştırmacılarının psişik güçlerden yoksun olması nedeniyle bu bulgular önemsiz değil. Bunlar, bu teknolojiyi ileriye taşıyan insanlardan bazıları ve kendi uzmanlık alanlarıyla ilgili öznel inançlarına açılan bir pencere, bu insanların ortalama olarak ne istediği, korktuğu ve ufukta gördükleri hakkında bize bir ipucu veriyor: Yapay zeka güdümlü otomatik dünya her zamankinden daha hızlı geliyor ve grup olarak ele alındığında çoğunlukla yapay zeka değişiminin hızının iyi olup olmadığı konusunda kararsızlar.

Ancak oldukça rahatsız edici bir şekilde, zaten hızlanan bu yük trenine roket yerleştirmek isteyenlerin sayısı, mola vermek isteyenlerden önemli ölçüde daha fazla.

Konular
Yapay zeka

Teknory