Apple, 111 yıllık bir meyve şirketini elma logosunu değiştirmeye zorlayabilir

Oliver Cragg / Android Yetkilisi TL;DR Apple’ın İsviçre’deki elma resimlerinin IP haklarını almaya çalıştığı bildiriliyor. Bu, 111 yıllık bir meyve şirketinin logosunu değiştirmek zorunda kalmasına neden olabilir. Apple, meyve temelli davalara yabancı değil, ancak görünüşe göre şirketin en son girişimi şimdiye kadarkilerin en tuhafı olabilir. iPhone üreticisi şu anda İsviçre’deki gerçek elma resimlerinin fikri mülkiyet […]

Apple, 111 yıllık bir meyve şirketini elma logosunu değiştirmeye zorlayabilir

Oliver Cragg / Android Yetkilisi

TL;DR

  • Apple’ın İsviçre’deki elma resimlerinin IP haklarını almaya çalıştığı bildiriliyor.
  • Bu, 111 yıllık bir meyve şirketinin logosunu değiştirmek zorunda kalmasına neden olabilir.

Apple, meyve temelli davalara yabancı değil, ancak görünüşe göre şirketin en son girişimi şimdiye kadarkilerin en tuhafı olabilir. iPhone üreticisi şu anda İsviçre’deki gerçek elma resimlerinin fikri mülkiyet haklarını elde etmeye çalışıyor. Kablolu Birleşik Krallık raporlar.

Apple teklifinde başarılı olursa, bu, 111 yıllık bir şirket olan Fruit Union Suisse’in logosunu değiştirmek zorunda kalmasıyla sonuçlanabilir (aşağıda görülüyor).

İsviçre Meyveleri logosu

Fruit Union Suisse direktörü Jimmy Mariéthoz, “Bunu anlamakta güçlük çekiyoruz çünkü ısırılmış elmalarını korumaya çalışmıyorlar” dedi.

“Buradaki amaçları gerçekten gerçek bir elmanın haklarına sahip olmak, ki bu bizim için gerçekten neredeyse evrensel bir şey… herkesin ücretsiz kullanması gereken bir şey.”

kablolu Apple’ın meyve ticari markasını ilk olarak 2017’de Granny Smith elmasının siyah beyaz tasviri için başvuruda bulunduğunda İsviçre’de güvence altına almaya çalıştığını belirtiyor. Gerçekten de, ticari markası olan bir ısırık ile elma yerine bütün bir elma görüntüsü için başvurdu.

Ülkenin IP enstitüsü geçen ay Apple’ın talebini kısmen kabul etti, ancak yalnızca iPhone üreticisinin aradığı bazı ürün kategorileri için. Enstitü, ortak malların jenerik resimlerinin kamu malı olduğunu ilan eden yasal bir ilkeye atıfta bulundu. Apple, Nisan 2023’te karara itiraz etti.

Büyük teknoloji şirketlerinin ortak terimleri veya malları markalaştırmaya çalıştıklarını ilk kez görmüyoruz. Ancak, tarafından yapılan bir araştırma teknoloji Şeffaflığı Projesi Apple’ın üç yıllık bir süre içinde Amazon, Google, Microsoft ve Facebook’un toplamından daha fazla ticari marka itirazında bulunduğunu tespit etti.

Apple, 111 yıllık bir meyve şirketini elma logosunu değiştirmeye zorlayabilir

Teknory