Apple gelecek yıl daha akıllı bir Siri başlatabilir

Hemen belli olmayabilir, ancak Apple’ın yapay zeka alanındaki rakiplerini yakalamaya çalıştığı bildiriliyor. Buna göre Bloomberg’den Mark GurmanŞirket, ChatGPT ve diğer yapay zeka araçlarının yükselişine hazırlıksız yakalandı, ancak şimdi yapay zekanın çeşitli yönlerine büyük yatırımlar yapıyor. Parasal açıdan Apple’ın yapay zekaya yılda yaklaşık 1 milyar dolar harcadığı bildiriliyor; yapay zeka ve yazılım mühendisliğinden sorumlu kıdemli başkan […]

Apple gelecek yıl daha akıllı bir Siri başlatabilir

Hemen belli olmayabilir, ancak Apple’ın yapay zeka alanındaki rakiplerini yakalamaya çalıştığı bildiriliyor.

Buna göre Bloomberg’den Mark GurmanŞirket, ChatGPT ve diğer yapay zeka araçlarının yükselişine hazırlıksız yakalandı, ancak şimdi yapay zekanın çeşitli yönlerine büyük yatırımlar yapıyor. Parasal açıdan Apple’ın yapay zekaya yılda yaklaşık 1 milyar dolar harcadığı bildiriliyor; yapay zeka ve yazılım mühendisliğinden sorumlu kıdemli başkan yardımcıları John Giannandrea ve Craig Federighi bu çabalara öncülük ediyor.

Tüketicinin bakış açısından bu çabalar, çoktan gecikmiş bir şeyle sonuçlanmalı: Siri’nin daha akıllı bir versiyonu. Gurman, önümüzdeki yıl Apple’ın dijital asistanının yeni üretken yapay zeka teknolojisiyle yenilendiğini görebileceğimizi söylüyor (ancak yapay zekayla ilgili endişelerin lansmanı daha da ileriye taşıyabileceğini de belirtiyor). Yeni Siri’nin nasıl çalışabileceğine ilişkin ayrıntılar çok az ancak rapor, Federighi’nin yazılım grubunun, Siri ve Apple’ın Mesajlar uygulamasının sorulara yanıt verme ve cümleleri otomatik tamamlama biçimini geliştirmek için çalıştığını söylüyor.

AYRICA BAKINIZ:

Sonraki Apple iPad Pro (2024): Şu ana kadar bildiğimiz her şey

Yapay zeka tedavisi gören yalnızca Siri değil. Raporda yapay zekanın, Spotify’ınkine benzer otomatik olarak oluşturulan çalma listeleri de dahil olmak üzere yeni özelliklerle Apple Music’e entegre edilebileceği belirtiliyor. Sayfalar daha iyi yazma ipuçları sunabilir ve Keynote, kullanıcıların otomatik olarak slayt desteleri oluşturmasına yardımcı olma konusunda daha iyi hale gelebilir. Xcode kullanan geliştiriciler, uygulama yazmaya yönelik yeni ve yararlı araçlara sahip olabilir. Hatta şirketin dahili müşteri hizmetleri uygulamaları bile daha iyi sonuçlarla birlikte yapay zeka tedavisini alabilir.

Apple’ın yapay zekaya yoğun yatırım yaptığını ilk kez duymuyoruz. Ağustos ayında Apple CEO’su Tim Cook, Apple’ın üretken yapay zekaya milyarlarca dolar yatırım yaptığını söyledi ve Eylül ayında yayınlanan bir raporda şirketin yapay zekayla ilgili dahili çalışmalarının yanı sıra Siri’ye gelecek yeni özelliklerin ana hatları çizildi.

Ancak kayıtlara geçsin ki Apple yapay zeka konusunda oldukça çekingen davranıyor. Şirket, Haziran ayındaki WWDC etkinliğinde yapay zekadan hiç bahsetmedi ve önemli yeni özellikler Siri’ye oldukça nadiren tanıtılıyor. Apple’ın akıllı asistanı, OpenAI’nin (şaşırtıcı bir şekilde) bir yıldan daha kısa bir süre önce piyasaya sürülen ChatGPT’sine kıyasla 12 yıldır ortalıkta, ancak yine de Siri’nin geride kaldığı anlaşılıyor. Gurman’ın raporuna göre Apple’ı geride tutan sorunlardan biri, üretken yapay zekanın tamamen cihazlarına mı dağıtılacağı (ki bu daha hızlı ve gizlilik açısından daha iyidir) ya da sistemin bazı bölümlerinin bulutta yer alması mı gerektiği sorusudur. daha gelişmiş özellikler için.

Her halükarda, Apple bunu bir an önce çözse iyi olur çünkü rakipleri hiç vakit kaybetmiyor gibi görünüyor.

Konular
Apple Yapay Zeka

Teknory