Apple, iOS için OpenAI ile anlaşma imzaladı, hâlâ Google’ı bir ‘seçenek’ olarak istiyor

Calvin Wankhede / Android Otoritesi TL;DR Güvenilir bir gazeteciye göre Apple, iOS 18’de chatbot işlevselliği sağlamak için OpenAI ile bir anlaşma imzaladı. iPhone üreticisi hâlâ Google’ın Gemini’sini bir “seçenek” olarak kullanmak için Apple ile bir anlaşma üzerinde çalışıyor. Daha önce Apple’ın iOS 18’de yapay zeka işlevselliği sağlama konusunda Google ve OpenAI ile konuştuğunu duymuştuk. Şimdi […]

Apple, iOS için OpenAI ile anlaşma imzaladı, hâlâ Google’ı bir ‘seçenek’ olarak istiyor

Calvin Wankhede / Android Otoritesi

TL;DR

  • Güvenilir bir gazeteciye göre Apple, iOS 18’de chatbot işlevselliği sağlamak için OpenAI ile bir anlaşma imzaladı.
  • iPhone üreticisi hâlâ Google’ın Gemini’sini bir “seçenek” olarak kullanmak için Apple ile bir anlaşma üzerinde çalışıyor.

Daha önce Apple’ın iOS 18’de yapay zeka işlevselliği sağlama konusunda Google ve OpenAI ile konuştuğunu duymuştuk. Şimdi ise Apple’ın ChatGPT yapımcısıyla bir anlaşma imzaladığı anlaşılıyor.

Bloomberg gazeteci Mark Gurman raporunda şunları bildirdi: Açılış bülteni Apple ve OpenAI’nin, OpenAI’nin iOS 18’de chatbot işlevselliği sağlaması için bir anlaşmaya vardığını söyledi. Kendisi, bu anlaşmanın Apple’ın Haziran ayındaki WWDC geliştirici etkinliğinin bir “bileşeni” olacağını da sözlerine ekledi.

Görünen o ki Apple tüm bulut AI yumurtalarını tek bir sepette toplamaya pek istekli değil. Gurman, iPhone üreticisinin hala Gemini’yi bir “seçenek” olarak sunmak için Google ile bir anlaşma üzerinde çalıştığını ancak bunun önümüzdeki ay lanse edilmesini beklemememiz gerektiğini söylüyor.

Önceki sızıntılar, Apple’ın cihaz içi metin analizi, akıllı yanıtlar ve özetler için kendi Ajax AI modeli üzerinde çalıştığını öne sürüyordu. Bu nedenle ChatGPT ve diğer OpenAI teknolojilerinin daha uzun metin gövdelerini analiz etmek, görüntü oluşturmak ve benzer zorlu görevleri gerçekleştirmek için kullanılması mantıklı görünüyor.

Her iki durumda da, OpenAI anlaşması Apple’a biraz nefes alma alanı verecek çünkü Apple, Apple Haritalar’ı başlatmadan önce daha önce Google Haritalar’ı sunduğu gibi, şüphesiz kendi sohbet robotu üzerinde çalışıyor.

Gurman ayrıca iOS 18’in özel emoji işlevselliği ve diğer AI özelliklerini getirebileceğini de bildirdiği için bu, bugünkü tek Apple AI haberi değil.

Bir ipucu var mı? Bizimle konuş! Çalışanlarımıza news@androidauthority.com adresinden e-posta gönderin. Anonim kalabilir veya bilgi için övgü alabilirsiniz, bu sizin seçiminiz.

Apple, iOS için OpenAI ile anlaşma imzaladı, hâlâ Google’ı bir ‘seçenek’ olarak istiyor

Teknory