Apple, iPhone 15 Pro’daki fiziksel güç ve ses düğmelerini kaldırabilir

Apple, iPhone’un fiziksel ana ekran düğmesinin, kulaklık jakının ve daha fazlasının ortadan kalkmasına yol açan minimalist tasarım felsefesini çok seviyor. Şimdi şirket, bir sonraki iPhone Pro modelinde fiziksel güç ve ses düğmelerinin kaldırılmasını düşünüyor olabilir. Apple analisti Ming-Chi Kuo, Ekim 2022’den beri Apple’ın iPhone’undaki fiziksel düğmeleri katı hal düğmeleriyle değiştirmek istediğini söylüyor. Çarşamba günü Kuo, […]

Apple, iPhone 15 Pro’daki fiziksel güç ve ses düğmelerini kaldırabilir

Apple, iPhone’un fiziksel ana ekran düğmesinin, kulaklık jakının ve daha fazlasının ortadan kalkmasına yol açan minimalist tasarım felsefesini çok seviyor. Şimdi şirket, bir sonraki iPhone Pro modelinde fiziksel güç ve ses düğmelerinin kaldırılmasını düşünüyor olabilir.

Apple analisti Ming-Chi Kuo, Ekim 2022’den beri Apple’ın iPhone’undaki fiziksel düğmeleri katı hal düğmeleriyle değiştirmek istediğini söylüyor. Çarşamba günü Kuo, bu tahmini bir dizi tweet’te yineledi.

En son anketim, üst düzey iPhone 15 modellerinin katı hal düğmelerine sahip olacağını ve fiziksel düğmelerin kuvvet geri bildirimi hissini simüle etmek için ek Taptic Engines ile donatılacağını gösteriyor.

Cirrus Logic, fiziksel düğmeleri iptal etme ve 2H23 üst düzey iPhone 15 modellerinde katı hal düğmeleri benimseme değişikliği konusunda birincil kazanan oldu.

Taptic Engine’in katı hal düğmeleri için denetleyici IC’sinin tek tedarikçisi olan Cirrus Logic, bu yeni tasarımdan önemli ölçüde yararlanacak. Kullanıcılar bu yeni tasarıma olumlu yanıt verirse, gelecekte diğer üst düzey ürün serilerinde de benimsenebileceğini düşünüyorum.

Kuo’nun tahminine göre Apple, iPhone 15 Pro’yu kullanıcıların katı hal güç ve ses düğmeleri hakkında ne hissettiğini ölçmek için bir test konusu olarak kullanabilir. Ve Taptic Engine, gerçek bir fiziksel düğmenin “tıklama” hissini taklit ederdi. Bu, güç ve ses düğmelerini Apple’ın iPhone 7’de tanıttığı katı hal ana düğmesine benzer hale getirir.

Ek olarak Kuo, değişikliğin iyi karşılanması durumunda Apple’ın gelecekte daha fazla cihazına katı hal düğmeleri getirebileceğini iddia ediyor.

Apple, iPhone 15 Pro’daki fiziksel güç ve ses düğmelerini kaldırabilir

Teknory