Çıkış tarihi, fiyat, özellikler, söylentiler, şimdiye kadar bildiklerimiz

SmartPrix/Steve Hemmerstoffer Güncelleme, 14 Temmuz 2023 (05:20 ET): Bu OnePlus Open söylenti merkezini, cihazın lansman tarihi ve yazılımıyla ilgili yeni bir sızıntıyla güncelledik. Orijinal makale: OnePlus nihayet bu yılın sonlarında katlanabilir telefon alanına giriyor. Uzun zaman oldu, ama beklemek her şeye değebilir. OnePlus, rakiplerinin hatalarından ve başarılarından ders almak için bolca zamana sahip oldu. Kendi […]

Çıkış tarihi, fiyat, özellikler, söylentiler, şimdiye kadar bildiklerimiz

SmartPrix/Steve Hemmerstoffer

Güncelleme, 14 Temmuz 2023 (05:20 ET): Bu OnePlus Open söylenti merkezini, cihazın lansman tarihi ve yazılımıyla ilgili yeni bir sızıntıyla güncelledik.

Orijinal makale: OnePlus nihayet bu yılın sonlarında katlanabilir telefon alanına giriyor. Uzun zaman oldu, ama beklemek her şeye değebilir. OnePlus, rakiplerinin hatalarından ve başarılarından ders almak için bolca zamana sahip oldu. Kendi ana gemisi OPPO’nun artık kemerinin altında üç katlanabilir telefon var. Söylemek yeterli, OnePlus harika bir katlanabilir telefon yapmak için birinci sınıf bir konumda. Sızıntılar, tüm amiral gemisi fırfırlarının eklendiği birinci sınıf bir cihaz olarak sabitlenmiş “OnePlus Fold” a sahiptir. İşte şimdiye kadar bildiğimiz her şey.

Katlanabilir bir OnePlus olacak mı?

OnePlus Katlanabilir 1

Katlanabilir OnePlus telefonun pazarlama adı hala havada olabilir, ancak cihazın yolda olduğu kesin. Aslında, hemen köşede olabilir (bununla ilgili daha fazla bilgi bir sonraki bölümde). Yıllarca süren söylentilerden sonra, OnePlus ilk olarak OnePlus 11 lansman etkinliği sırasında katlanabilir OnePlus’ın 2023 lansmanını yaptı. Ardından, Şubat ayındaki MWC 2023 sırasında OnePlus, yaklaşan katlanabilir telefon için lansman ayrıntılarını daha fazla onayladı. Yani evet, bu yıl OnePlus Fold’u veya şirket ona ne demeye karar verirse onu göreceğiz. Bir isimden bahsetmişken.

Katlanabilir OnePlus’ın adı ne olacak?

Yakın zamana kadar, katlanabilir OnePlus resmi olmayan bir şekilde OnePlus Fold veya OnePlus V Fold olarak adlandırılıyordu. Muhtemelen, kitap tarzı form faktörü ve birçok büyük katlanabilir ürünün Fold lakabını kazanması nedeniyle medya kuruluşları Fold adına karar verdi.

Sık sık sızıntı yapan Max Jambor, cihazın OnePlus Open olarak adlandırılacağını iddia ettiğinden, bunların hepsi 6 Temmuz’da değişti. Bu isim, Wing, Edge, Peak ve Prime ile birlikte bu yılın başlarında bir EUIPO dosyasında da yer aldı. İsim hakkında hala resmi bir kelime yok, bu yüzden işler değişebilir. Ancak bu kesinlikle “OnePlus Fold”dan daha az yer tutucu gibi geliyor.

OnePlus Açık çıkış tarihi nedir?

OnePlus Katlanabilir Fragmanı

Adamya Sharma / Android Yetkilisi

OnePlus, OnePlus Open lansmanının ayrıntılarını paylaşmasa da, sürümün bu yılın ikinci yarısında gerçekleşeceğini onayladı. Daha da daraltan şirket, bir Q3 lansmanı yaptı, bu da telefonun Eylül bitmeden çıkması gerektiği anlamına geliyor. Samsung’un yeni katlanabilir telefonlarının lansmanını yakından takip edeceğini tahmin ediyoruz. Aslında, ihbarcı Yogesh Brar tarafından yakın zamanda yapılan bir sızıntı da, Ağustos ayının ilk yarısında OnePlus Açık’ı görebileceğimizi iddia etti.

Tipster Max Jambor aracılığıyla 13 Temmuz’da yapılan bir sızıntı, 26 Ağustos’ta OnePlus’ın katlanabilir lansmanına işaret etti. Bu, Brar’ın önceki sızıntısından farklı. Bunu söylerken başka bir kaynak doğrulanmış 26 Ağustos tarihi. Bu nedenle, bunun gerçek lansman tarihi olması daha olası görünüyor.

Telefonun ABD ve Hindistan gibi pazarlar da dahil olmak üzere küresel olarak piyasaya sürülmesi bekleniyor. Birleşik Krallık da OnePlus için lansman listesinde yer almalı. Avrupa’nın geri kalanı söz konusu olduğunda, OnePlus Open’ın kullanılabilirliği ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir. OPPO ve OnePlus, bölgede Nokia ile yasal bir savaşa giriyor ve bu da şirketleri bazı pazarlardaki varlıklarını küçültmeye zorluyor.

OnePlus Open hangi özelliklere sahip olacak?

OnePlus Fold OnLeaks SmartPrix 3

SmartPrix/Steve Hemmerstoffer

OnePlus Open, kapaklı stilde bir cihaz değildir. Yani bir kapaklı telefon gibi katlanıp açılmaz. OnePlus, bu makalede gösterilen tüm sızdırılmış görüntülerle çok net olması gereken daha geleneksel kitap tarzı katlanabilir formata bağlı kalıyor.

Resmi olarak, şirket katlanır ahize hakkında fazla bir açıklama yapmadı, ancak “OnePlus imzalı hızlı ve sorunsuz bir deneyim” sözü verdi. Bunun sorunsuz bir katlama işlemi, n0 ekran katlama ve net bir yazılım deneyimi anlamına geldiğini umuyoruz. Neyse ki, sızıntılar bize düşünecek çok şey verdi. Tanınmış ihbarcı OnLeaks renderlardan OnePlus Open için eksiksiz bir özellik sayfasına kadar her şeyi paylaştı.

Tasarım

Katlanır OnePlus telefonun tamamen siyah görüntüleri, birkaç ilginç tasarım seçeneğiyle nispeten ince bir katlanabilirliği gösteriyor. Düz kenarlar, doğru yapılırsa tutması çok iyi hissettirecek bir kıvrım ve sol tarafta bir uyarı kaydırıcısı görüyoruz – katlanabilir bir telefon için nadirdir.

Cihazın arkasındaki büyük dairesel kamera kesimi, OnePlus 11’i andırıyor ve Hasselblad markasıyla tamamlanan toplamda üç kamera barındırıyor. Ayrıca katlanabilir ekranın sol köşesinde ve kapak ekranının ortasında bir delik vardır.

Spesifikasyonlar ve özellikler

OnePlus Fold OnLeaks SmartPrix 1

SmartPrix/Steve Hemmerstoffer

OnePlus Open, eksiksiz bir amiral gemisi olacak şekilde şekilleniyor. İç kısımda 7,8 inç 2K AMOLED ekrana sahip olduğu ve ön tarafta 6,3 inç AMOLED olduğu söyleniyor. Her iki ekranın da 120 Hz yenileme hızını desteklemesi bekleniyor, ancak LTPO teknolojisi farklıysa minimum yenileme hızlarında farklılıklar olabilir.

Performansın Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 SoC ve oldukça büyük 16GB RAM tarafından ele alındığı söyleniyor. Spesifikasyon sızıntısı yalnızca 256 GB dahili depolamadan bahsediyor, ancak diğer depolama katmanlarını da görebiliriz. 4.800 mAh pil, 67 W hızlı şarj ile birlikte gelebilir. Rapor, kablosuz şarjdan bahsetmiyor, ancak telefon başlatılana kadar bu özelliği göz ardı edemeyiz.

Kamera bölümünde 48MP birincil sensör, 48MP ultra geniş sensör ve 64MP telefoto kamera sensörü görebiliriz. Kapak ekranı, özçekimler için 32 MP’lik bir atıcıya sahip olabilir ve iç ekranda 20 MP’lik bir özçekim kamerası olabilir.

Telefon büyük olasılıkla Android 13 tabanlı Oxygen OS 13.1 ile gönderilecek, ancak yazılım kararlı hale geldiğinde Android 14’ü almak için birincil aday olmalıdır. Ancak 7 Temmuz’da yapılan bir sızıntı, yazılımın Oxygen OS Fold olarak adlandırıldığına işaret ediyor. Bu, muhtemelen katlanabilirler için OPPO’nun Renkli İşletim Sistemi ile pek çok ortak noktayı paylaşacaktır.

OnePlus Open fiyatı ne olacak?

OnePlus Fold OnLeaks SmartPrix 2

SmartPrix/Steve Hemmerstoffer

Bunun OnePlus’ın ilk katlanabilir telefonu olduğu göz önüne alındığında, ne kadara mal olacağını tahmin etmemize izin veren bir emsal yok. Ancak, kesin olarak 1.000 dolardan daha ucuz olmasını beklemiyoruz. OPPO katlanabilir mücadeleye girdiğinde, Find N’yi yaklaşık 1.200 dolardan piyasaya sürdü. Bu telefonun artık benzer bir fiyatı olan Find N2 adlı bir devamı var, 7.999 Çin Yuanı’ndan (~ 1.108 $) başlayan fiyatlarla. Bir OPPO alt markası olarak, OnePlus Open’ın da benzer bir tanıtım fiyatlandırma stratejisi izleyeceği ve bu da onu Galaxy Z Fold 4 ve Pixel Fold benzerlerinden önemli ölçüde daha ucuz hale getireceği iddia edilebilir. Yaklaşık 1.500 $’lık bir fiyat bile, taşımayı planladığı birim sayısına bağlı olarak OnePlus için iyi bir nokta olabilir.

Elbette, OnePlus Open’ın fiyatıyla ilgili daha somut detayların ortaya çıkmasını beklememiz gerekecek. İşlemeler ve teknik özellikler sızıntısı ortadan kalktığında, bir fiyat sızıntısının çok uzak olmayacağını tahmin ediyoruz.

Çıkış tarihi, fiyat, özellikler, söylentiler, şimdiye kadar bildiklerimiz

Teknory