Çin bağlantılı bir bilgisayar korsanlığı grubu, ABD’nin COVID yardımı için 20 milyon dolardan fazla çaldı

ABD hükümeti, yabancı devlet destekli bilgisayar korsanlarıyla bağlantılı ilk resmi salgın dolandırıcılık vakasını az önce doğruladı. Gizli Servis’e göre, Çin merkezli devlet destekli bilgisayar korsanlığı grubu APT41 tarafından en az 20 milyon dolarlık COVID yardım fonu çalındı. NBC Haberleri. Ve yetkililer, 1.000’den fazla ilgili soruşturma sürmekte olduğundan, bu olayda henüz keşfedilmemiş çok daha fazla şey […]

Çin bağlantılı bir bilgisayar korsanlığı grubu, ABD’nin COVID yardımı için 20 milyon dolardan fazla çaldı

ABD hükümeti, yabancı devlet destekli bilgisayar korsanlarıyla bağlantılı ilk resmi salgın dolandırıcılık vakasını az önce doğruladı.

Gizli Servis’e göre, Çin merkezli devlet destekli bilgisayar korsanlığı grubu APT41 tarafından en az 20 milyon dolarlık COVID yardım fonu çalındı. NBC Haberleri. Ve yetkililer, 1.000’den fazla ilgili soruşturma sürmekte olduğundan, bu olayda henüz keşfedilmemiş çok daha fazla şey olduğuna inanıyor.

APT41, daha önce ABD’ye yönelik üst düzey saldırılar gerçekleştirmiş sofistike bir gruptur. Bilgisayar korsanları, platformlara ve sistemlere doğrudan sızmak için yazılım kusurları yoluyla geliştiricileri hedef alan zanaatlarını geliştirdiler. Örneğin, 2019’da APT41, binlerce telefon numarasından metin mesajlarını çaldı. bulaşıcı Kötü amaçlı yazılım içeren telekomünikasyon şirketleri.

2020’de siber güvenlik uzmanları, COVID-19 salgınının ortasında bilgisayar korsanlığı saldırılarında ani bir artış olduğunu bildirdi. Bu artışa neden olan önemli bir oyuncu mu? APT41. Araştırmacılara göre grup, Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’daki çok sayıda sağlık grubu, medya kuruluşu ve üreticiyi hedef aldı.

Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan yeni bir araştırma, sahtekarlıkla yaklaşık 46 milyar dolar satın alındı Toplamda COVID-19 pandemik işsizlik sigortası yardım fonlarından. Bazı uzmanlar bu rakamın daha da yüksek olabileceğine inanıyor. Ve güvenlik araştırmacıları, yabancı destekli kötü aktörlerin de bu toplam miktarın büyük bir kısmını aldığını söylüyor.

AYRICA BAKINIZ:

Twitter artık COVID-19 yanlış bilgi politikasını uygulamayacak

NBC News’e göre Gizli Servis saldırı hakkında daha fazla bilgi vermeyi reddetti. Yetkililer, bu tür bir dolandırıcılıkla ilgili hem yerel hem de uluslararası aktörleri içeren çok sayıda soruşturma olduğunu doğrulasa da. Ve APT41, “bu araştırmalarda dikkate değer bir oyuncu”.

Şu anda, Çin hükümetinin bu özel APT41 saldırısını yönetip, COVID yardım fonlarını çalıp çalmadığı belli değil.

Siber güvenlik şirketi Mandiant’tan NBC News’e konuşan bir uzman, “Daha önce hükümet parasını hedef aldıklarını hiç görmemiştim” dedi. “Bu bir tırmanış olur.”

Teknory