Dünyanın İlk Jet Uçağı Neden Başarısız Oldu (Ama Yine de Devrimciydi)

1946’da, ilk fikri ortaya attıktan üç yıl sonra, De Havilland Comet üzerinde tasarım çalışmalarına başladı. Bu tasarım aşaması üç yıl sürdü ve ilk Comet 27 Temmuz 1949’da uçuşa geçti. Nihayet 2 Mayıs 1952’de British Overseas Aircraft Corporation (BOAC) ile hizmete girmeden önce üç yıl daha test ve ayarlamalardan geçti. 44 koltuklu (36’sı yolcular içindi) uçak, […]

Dünyanın İlk Jet Uçağı Neden Başarısız Oldu (Ama Yine de Devrimciydi)

1946’da, ilk fikri ortaya attıktan üç yıl sonra, De Havilland Comet üzerinde tasarım çalışmalarına başladı. Bu tasarım aşaması üç yıl sürdü ve ilk Comet 27 Temmuz 1949’da uçuşa geçti. Nihayet 2 Mayıs 1952’de British Overseas Aircraft Corporation (BOAC) ile hizmete girmeden önce üç yıl daha test ve ayarlamalardan geçti.

44 koltuklu (36’sı yolcular içindi) uçak, Londra’dan Johannesburg’a saatte 780 mil hızla seyahat edecekti. Ne yazık ki, ’52 Mayıs’ındaki ilk uçuştan sadece 18 ay sonra, 1953 ve 1954’te üç ay arayla iki kaza meydana geldi.

İlk kaza, Kanada Pasifik Hava Yolları’na bir uçağı teslim ederken meydana geldi ve tahmin edilebileceği gibi şirket siparişi iptal etti. İkinci çarpışma, bir BOAC Kuyruklu Yıldızı Hindistan’ın Kolkata kentinden ayrılıp bir fırtınaya çarptığında meydana geldi. Gemideki 43 kişinin tamamı öldü. Takip eden incelemeler ve testler, tekrarlanan basınçlandırma ve basınçsızlaştırmadan sonra metalin yorulduğunu ve gövdede çatlaklara neden olduğunu gösterdi.

Dört yıl sonra Comet’in yeni ve geliştirilmiş bir versiyonunu piyasaya sürdüğü için bu aksilikler De Havilland’ı caydırmadı. Ancak o zamana kadar hem Boeing hem de Douglas jet uçakları (Boeing’in 707’si ve Douglas’ın DC-8’i) üretti ve o zamandan beri havacılık endüstrisini devraldı.

Teknory