Elon Musk, Twitter/X reklamverenlerine ‘kendinizi becermelerini’ söylüyor ancak onlar olmadan reklamın öleceğini kabul ediyor

Elon Musk’un kibri bugün bir kez daha tüm çıplaklığıyla ortaya çıktı; Twitter/X CEO’su Disney gibi büyük reklamverenlere açıkça “git kendini sikmelerini” söylerken aynı zamanda şirketin onlarsız öleceğini de belirtti. Sosyal medya platformunun hayatta kalmasını sağlama konusunda endişeleniyorsa, bu muhtemelen en akıllıca iş kararı değildi. Musk sahneye çıktı New York TimesÇarşamba günkü DealBook Zirvesi, Tesla’nın Cybertruck’undan […]

Elon Musk, Twitter/X reklamverenlerine ‘kendinizi becermelerini’ söylüyor ancak onlar olmadan reklamın öleceğini kabul ediyor

Elon Musk’un kibri bugün bir kez daha tüm çıplaklığıyla ortaya çıktı; Twitter/X CEO’su Disney gibi büyük reklamverenlere açıkça “git kendini sikmelerini” söylerken aynı zamanda şirketin onlarsız öleceğini de belirtti. Sosyal medya platformunun hayatta kalmasını sağlama konusunda endişeleniyorsa, bu muhtemelen en akıllıca iş kararı değildi.

Musk sahneye çıktı New York TimesÇarşamba günkü DealBook Zirvesi, Tesla’nın Cybertruck’undan OpenAI’deki güç mücadelesine ve yakın zamanda Yahudi karşıtı bir komplo teorisini desteklemesine kadar her şeyi kapsayan geniş kapsamlı bir röportaj verdi.

Bu sonuncusu, Apple, Disney ve IBM gibi büyük markaların bu ayın başlarında Twitter/X’teki harcamalarını askıya almasına ve platformun Nazi içeriğinin yanında reklamverenlerin gönderilerini gösterdiğine dair bir rapora yol açmıştı.

AYRICA BAKINIZ:

Twitter/X, Nazi içeriğinin Apple reklamlarının yanında gösterildiğini doğruladı. Peki neden dava açıyor?

Ancak Musk’ın bu tartışmayla ilgili çok az pişmanlığı var gibi görünüyor ve şunları söyledi: “Nefret edilmekte sorun yok” ve şu İsrail’e son ziyareti öyleydi “bir özür turu değil.” Gönderisinin Yahudi düşmanlığını teşvik etmesinden dolayı üzgün olduğunu söyledi ve şunu söyledi: “geçmişe bakıldığında [he should] söz konusu gönderiye yanıt vermedim.”

Buna rağmen Musk hâlâ yanıtını silmedi iki hafta sonra ve şirketlerin kendisiyle aynı hizaya gelme konusundaki isteksizliğini “şantaj” olarak görüyor.

“Umarım dururlar [advertising]. Reklam yapmayın” dedi Musk. “Eğer biri bana reklamla şantaj yapmaya kalkarsa, bana parayla mı şantaj yapar? Git kendini becer. Gitmek. Kahretsin. Kendin. Anlaşıldı mı? Umarım öyledir. Merhaba Bob [Iger, Disney CEO]eğer seyirciler arasındaysanız.”

Disney’in CEO’su Bob Iger öğleden sonra zirvede konuşmuştu ancak tüm duruma karşı daha az düşmanca bir yaklaşım benimsemişti. Musk’a ve başarılarına hâlâ büyük saygı duyduğunu belirten Iger, Musk veya Twitter/X ile ilişkilendirilmenin “için bir şey değil [Disney]” “halka açık bir şekilde üstlendiği pozisyondan” sonra.

Iger’in Musk’ın konuşmasına katılıp katılmadığı belli olmasa da dinleyiciler arasında Twitter/X CEO’su Linda Yaccarino da vardı. NBCUniversal’in eski reklamcılık başkanı Yaccarino, açıkça Twitter/X’in ticari operasyonlarını ve reklamverenlerini yönetmek üzere görevlendirildi; bu görev şüphesiz Musk’ın yorumları nedeniyle ölçülemeyecek kadar zorlaştı.

Buna rağmen Musk, açıklamalarının Twitter/X’in iş yapma kabiliyeti üzerindeki etkisinin sorumluluğunu kabul etmeyi reddetti. Bunun yerine milyarder, Twitter/X’in batması durumunda suçun tamamen, sahibi olarak kendilerini uzaklaştıran kararlarına aykırı olarak kaçan reklamverenlerde olacağı konusunda ısrar etti.

“Bu reklam boykotu ne yapacak? [is] bu şirketi öldürecek” dedi Musk. “Ve tüm dünya o reklamcıların şirketi öldürdüğünü bilecek.”

Musk’a, reklamcıların platformda kalmaktan rahatsızlık duymalarına neden olacak açıklamalar yaparak Twitter/X’i kendisinin öldürdüğünü iddia edebilecekleri söylendi. Yine de Musk, sorumluluk üstlenmek veya Twitter/X’in çalışmaya devam edebilmesini sağlamaktan ziyade takipçilerinin görüşleriyle ilgileniyor gibi görünüyordu.

Musk kinci bir şekilde “Dünyanın buna nasıl tepki vereceğini görelim” dedi. “İkimiz de davamızı açacağız ve sonucun ne olacağını göreceğiz.”

Bu hızda, parmakla işaret etme miktarı ne olursa olsun, sonucun Twitter/X’in yavaş ve acılı ölümünü içermesi muhtemeldir.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow