Elon Musk, yanlışlıkla neo-Nazi kılığına giren bir ‘beslenen’ olmakla suçladığı üniversite mezunu tarafından dava edildi

Görünüşe göre Elon Musk’un, eskiden Twitter olarak bilinen platform olan X’te siyasi içerikli komplo teorileri yayması, sonunda onu bazı hukuki sorunlarla karşı karşıya getirdi. Pazartesi günü, Farrar & Ball hukuk firmasının avukatı Mark Bankston duyuruldu Musk’ın sahip olduğu kendi sosyal medya platformunda bir dava açtı Kaliforniya’dan yeni mezun olmuş 22 yaşındaki Ben Brody adına Musk’a […]

Elon Musk, yanlışlıkla neo-Nazi kılığına giren bir ‘beslenen’ olmakla suçladığı üniversite mezunu tarafından dava edildi

Görünüşe göre Elon Musk’un, eskiden Twitter olarak bilinen platform olan X’te siyasi içerikli komplo teorileri yayması, sonunda onu bazı hukuki sorunlarla karşı karşıya getirdi.

Pazartesi günü, Farrar & Ball hukuk firmasının avukatı Mark Bankston duyuruldu Musk’ın sahip olduğu kendi sosyal medya platformunda bir dava açtı Kaliforniya’dan yeni mezun olmuş 22 yaşındaki Ben Brody adına Musk’a karşı.

Haziran ayında Musk, Brody’yi sözde neo-Nazi kılığına giren bir “beslenen” veya federal ajan olmakla suçlayan vahşi komplo teorilerinin yayılmasına yardımcı olmuş, bu da genç adam ve ailesinin kişisel bilgilerinin ifşa edilmesine ve taciz edilmesine yol açmıştı.

Gibi ilk rapor edildi The Huffington Post tarafından Brody, 1 milyon dolardan fazla tazminat istiyor. Brody’nin avukatı Bankston, muhtemelen 2012’de 26 kişinin ölümüyle sonuçlanan okul saldırısının bir aldatmaca olduğu yönünde yanlış iddialar yayan komplo teorisyeni Alex Jones’a karşı Sandy Hook’lu ebeveynlere 45 milyon dolar tazminat kazanmasıyla tanınıyor.

Musk’un yorumları şu konuyla ilgiliydi: viral video Aşırı sağcı Proud Boys grubu ile Rose City Milliyetçileri olarak bilinen neo-Nazi grubu arasındaki sokak kavgasını gösteren bir video internette yayınlandı. Kavga sırasında neo-Nazilerden birinin maskesinin düşmesi, bireyin kimliğinin internette araştırılmasına yol açtı.

Musk, maskesiz neo-Nazi’nin Brody olduğu yönündeki değerlendirmesini, Musk’ın sık sık etkileşimde bulunduğu diğer komplocu ve sağcı hesapların iddialarına dayandırdı. Bu iddialar tamamen Brody’nin Instagram’ını bulan ve onun videodaki maskesi düşürülmüş neo-Nazi’ye benzediğini düşünen kişilerin görüşlerine dayanıyor gibi görünüyordu. Davada, Musk’ın Brody hakkındaki yanlış iddiaları yaymak için etkileşimde bulunduğu hesaplar olarak, özellikle kripto destekçisi ve komplo teorisyeni Matt Wallace ve komplocu bir web sitesi olan Zero Hedge gibi X kullanıcıları belirtiliyor.

O zamanki Twitter’ın sağcı kullanıcıları ve diğer Musk hayranları bu komploları yaymaya devam ederek Brody ve ailesinin kişisel bilgilerinin ifşa edilmesine ve taciz edilmesine yol açtı ve sonunda Brody ve ailesini bunu yapmaya zorladı. evlerinden kaçmak.

Kendisi de Yahudi olan Brody, o sırada Proud Boys ile neo-Nazi grubu arasındaki kavganın yaşandığı Oregon eyaletinde bile değildi. Brody, arkadaşları ve Twitter’daki diğerleri, kavga videosunun çekildiği sırada Brody’nin Kaliforniya’daki bir restorana yerleştirildiği güvenlik kamerası görüntülerini ve makbuzları yayınlayarak Musk ve diğerlerinin iddialarını çürütmeye çalıştı. Ne yazık ki Brody’ye yönelik asılsız iddialar ve tacizler devam ederken girişimleri sonuçsuz kaldı.

X ile ilgili bir başlıkta Bankston, Musk’un davayla sonuçlanan Brody hakkında söylediklerini tam olarak açıkladı. Bankston’a göre Musk, arbedeyle ilgili sağcı anlatıları öne sürmeye devam ederken, resmi olarak üniversite mezunundan bahsettiğinde Brody’yi karaladı.

Musk, “Görünüşe göre biri üniversite öğrencisi (hükümete katılmak istiyor), diğeri ise Antifa üyesi olabilir ancak olası bir yanıltma durumu” dedi. tweet attı maskesiz kişiyle ilgili bir Zero Hedge gönderisine yanıt olarak. Musk, paylaşımında Brody’den ve neo-Nazi grubunun federal ajanlardan oluştuğu yönündeki sağcı komplodan bahsediyor.

Dava aynı zamanda Musk’ın yalan yayma eğiliminden de bahsediyor. sanık İngiliz mağara dalgıcı Vernon Unsworth’un “pedo adam” olduğu iddiası ve komplo teorileri Paylaşıldı ABD Temsilcisi Nancy Pelosi’nin kocasına yönelik ev saldırısının ardından homofobik iddialar.

Bu dava, Musk’un X için özenle seçtiği CEO Linda Yaccarino’nun, endüstri tarafından geniş çapta eleştirilen bir teknoloji konferansında röportaj yapmasından sadece birkaç gün sonra geldi. felaket. Röportaj sırasında Yaccarino, platform için X’in sahip olduğunu gösteren yeni analizleri de paylaştı. milyonlarca günlük aktif kullanıcıyı kaybettik Musk geçen yıl şirketi satın aldığından beri.

Teknory