Emniyet Kemerleri Bir Çarpışma Sırasında Hayat Kurtarmak İçin Minik Patlayıcıları Nasıl Kullanır?

Emniyet kemerinin kuzeni olan hava yastığı (maalesef Mayıs 2023’te belirli araçlar için potansiyel güvenlik sorunları hakkında endişe verici bir rapora konu olmuştu), kelimenin tam anlamıyla patlayarak harekete geçiyor. Yıkıcı trafik kazaları mikrosaniyeler içinde gerçekleşebilir, o halde ihtiyati tedbirleri etkili olacak kadar hızlı nasıl alırsınız? 1964 yılında mühendis Yasuzaburou Kobori, silikon dioksit ve potasyum nitrat ile […]

Emniyet Kemerleri Bir Çarpışma Sırasında Hayat Kurtarmak İçin Minik Patlayıcıları Nasıl Kullanır?

Emniyet kemerinin kuzeni olan hava yastığı (maalesef Mayıs 2023’te belirli araçlar için potansiyel güvenlik sorunları hakkında endişe verici bir rapora konu olmuştu), kelimenin tam anlamıyla patlayarak harekete geçiyor. Yıkıcı trafik kazaları mikrosaniyeler içinde gerçekleşebilir, o halde ihtiyati tedbirleri etkili olacak kadar hızlı nasıl alırsınız?

1964 yılında mühendis Yasuzaburou Kobori, silikon dioksit ve potasyum nitrat ile birleştirilen sodyum azit yakan bir çözelti tasarladı. Kimya ve Mühendislik Haberleri. Patlayıcı reaksiyon, bir hava yastığını göz açıp kapayıncaya kadar veya kelimenin tam anlamıyla daha hızlı şişirmeye yetecek kadar gaz üretti.

Emniyet kemerlerinin de hayat kurtarmak için yıldırım hızında tepki verebilmesi gerekir ve bu nedenle benzer şekilde küçük patlayıcılar kullanır. Sürücülerin veya yolcuların bir aracın ön camından fırlamasını önlemek amacıyla, emniyet kemerleri takılacak şekilde tasarlanmıştır, böylece vücuttaki travmayı sınırlandırır veya önler. Bir ateşleyici ve elektrotlar kullanan bir ön gerici, aşağıda açıklandığı gibi bir kazaya anında tepki verir. YouTube’da Gerçek Mühendislik. Ortaya çıkan reaksiyon, cihazın küçük “dişlerini” bir pinyona doğru fırlatır ve bu da kayışın geri çekilmesine neden olur.

Hava yastıklarında kullanılan kimyasal karışım, Kobori’nin ilk yaratılışından bu yana değişmiş olabilir, emniyet kemerlerinin hassas mekaniği de araçtan araca farklılık gösterebilir, ancak bu görünüşte sıradan araç özellikleri, yüzeyin altında şaşırtıcı derecede karmaşık bazı teknolojik özelliklere sahiptir. Uzun süre hayat kurtarmak için yanabilirler.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow