Google, AR gözlük projesini ölümden geri getirmiş olabilir

TL;DR Google uygulamasının APK’sının parçalanması, Google’ın AR gözlük projesi üzerindeki çalışmalarını yenilemiş olabileceğine işaret ediyor. Kod, “iris” kod adına ve cihaz hareketlerine yapılan atıfları ortaya koyuyor. Kod ayrıca akıllı gözlüklerin Google Asistan eylemleri için kullanılabileceğini de öne sürüyor. Google’ın hem projeleri hem de ürünleri iptal ettiğini sıklıkla görüyoruz. Şirketin uzaklaştığı her şeyi görmek için Google […]

Google, AR gözlük projesini ölümden geri getirmiş olabilir

TL;DR

  • Google uygulamasının APK’sının parçalanması, Google’ın AR gözlük projesi üzerindeki çalışmalarını yenilemiş olabileceğine işaret ediyor.
  • Kod, “iris” kod adına ve cihaz hareketlerine yapılan atıfları ortaya koyuyor.
  • Kod ayrıca akıllı gözlüklerin Google Asistan eylemleri için kullanılabileceğini de öne sürüyor.

Google’ın hem projeleri hem de ürünleri iptal ettiğini sıklıkla görüyoruz. Şirketin uzaklaştığı her şeyi görmek için Google Tarafından Öldürülenler listemize bile göz atabilirsiniz. Çok fazla göremediğimiz bir şey de teknoloji devinin eski bir projeyi yeniden canlandırması. Ancak görünen o ki Google, Project Iris olarak bilinen, üretimi durdurulan giyilebilir cihaz üzerindeki çabalarını yenilemiş olabilir.

APK sökümlerinin yalnızca gelecekte neler olabileceğine dair ipuçları sağladığını unutmamak önemlidir. Bir sökme işleminde atıfta bulunulan ürün veya özelliklerin halka açıklanacağının garantisi yoktur.

Google uygulamasının en son beta sürümünün APK incelemesinde, insanlar şu adreste: 9to5Google ilginç bir şey fark etti. Görünüşe göre uygulamada “iris”e ve Google Asistan’ı etkinleştirmek için kullanabileceğiniz hareketlere atıfta bulunan bir kod dizisi var. Ayrıca arkadaşları aramak veya zamanlayıcıları ayarlamak gibi eylemlerin olabileceğini öne süren bir kod da var gibi görünüyordu.

Asistanınızla konuşmak için sağ tapınağa dokunup basılı tutmanız yeterli.

Çıkış, irisin, Asistan’ı açmak için benzer bir tapınağa dokunma hareketi kullanan Sony’nin LinkBuds’una atıfta bulunma olasılığını dışlıyor. İrisin, Google’ın “iris_device” özelliğini verdiği cihazları ifade ettiğini doğruladılar; bu da bunun Google donanımı veya genel olarak AR gözlükleri olduğunu gösteriyor.

Haziran ayındaki raporlar, Google’ın işten çıkarmalar, görev değişiklikleri ve Google’ın artırılmış ve sanal gerçeklik şefinin ayrılması gibi zorluklar yaşadıktan sonra Project Iris’ten vazgeçtiğini öne sürüyordu. Ayrıca Google’ın, mobil işletim sistemine benzer şekilde üreticilere lisans vereceği AR gözlükler için tasarlanmış bir “mikro XR” platformu oluşturmaya odaklandığı da söylendi.

Ancak projede çalışan iki çalışan, Google’ın bir gün Project Iris’i yeniden canlandırabileceğini söyledi. Ayrıca şirket içindeki bazı ekiplerin hâlâ teknolojiyle denemeler yaptığını iddia ettiler.

Google’ın Project Iris’i halka açık bir ürüne dönüştürme konusunda yeterince kararlı olup olmadığı bilinmiyor. Ancak bu keşif şirketin bunu unutmadığını gösteriyor.

Google, AR gözlük projesini ölümden geri getirmiş olabilir

Teknory