Google Pixel’de İnanılmaz Astrofotografi Resimleri Nasıl Çekilir?

üzerine bir gönderide Google Araştırma bloguAstrofotografi özelliğinin arkasındaki ekip, nasıl çalıştığını açıklıyor. İlk olarak kamera, kare başına 16 saniye sınırı olan 15 uzun pozlama çekimi yapar ve bunları birleştirir. Bu uzun pozlamalı kareler, normal bir fotoğraftan 250 kat daha fazla optik veri toplar. Ardından, “evrişimli sinir ağı” adı verilen yerleşik bir yapay zeka kullanan kamera, […]

Google Pixel’de İnanılmaz Astrofotografi Resimleri Nasıl Çekilir?

üzerine bir gönderide Google Araştırma bloguAstrofotografi özelliğinin arkasındaki ekip, nasıl çalıştığını açıklıyor. İlk olarak kamera, kare başına 16 saniye sınırı olan 15 uzun pozlama çekimi yapar ve bunları birleştirir. Bu uzun pozlamalı kareler, normal bir fotoğraftan 250 kat daha fazla optik veri toplar. Ardından, “evrişimli sinir ağı” adı verilen yerleşik bir yapay zeka kullanan kamera, fotoğrafın kontrastını otomatik olarak ayarlar ve çekimdeki gürültüyü azaltarak gök cisimlerini daha belirgin hale getirir.

Gece gökyüzü gibi son derece düşük ışıklı ayarlar, telefonun vizöründe (diğer bir deyişle ekranında) net bir görüntü göstermek ve kameranın otomatik netlemesini ayarlamak için de özel işlem gerektiriyor. Bu sorunlarla mücadele etmek için vizör” ve “deklanşör sonrası otomatik odaklama”. Her ikisi de astrofotoğrafçılığı kullanıcı için önemli ölçüde kolaylaştırır. Aksi takdirde, telefonunuzu gökyüzüne doğrultup bulanık gri bir dağınıklık görür veya kötü odaklanmış bir fotoğraf elde edersiniz.

En azından makul bir ay ışığı olduğu sürece, Google Pixel telefonlar, özellikle bir tripod üzerine monte edildiğinde, yıldızlı gökyüzünün keskin görüntülerini sunar. Ayrıca, görüş ve perspektif değişikliği istemeniz durumunda, şafakta veya alacakaranlıkta manzaraların net, canlı görüntülerini üretir.

Teknory