Google Play hizmetleri desteği sonlandırdığı için Android KitKat sona eriyor

TL;DR Google, Google Play hizmetlerinin Android KitKat desteğini sonlandıracağını duyurdu. Android 4.4 için aktif cihaz sayısının %1’in altına düştüğü bildirildi. KitKat’taki cihazların desteği Ağustos 2023’e kadar durdurulacaktır. İnanması zor ama Google’ın Android KitKat olarak bilinen Android 4.4’ü piyasaya sürmesinden bu yana 10 yıl geçti. On yıl, teknolojide sonsuzluktur ve görünüşe göre Google, 10. yıl dönümünü […]

Google Play hizmetleri desteği sonlandırdığı için Android KitKat sona eriyor

TL;DR

  • Google, Google Play hizmetlerinin Android KitKat desteğini sonlandıracağını duyurdu.
  • Android 4.4 için aktif cihaz sayısının %1’in altına düştüğü bildirildi.
  • KitKat’taki cihazların desteği Ağustos 2023’e kadar durdurulacaktır.

İnanması zor ama Google’ın Android KitKat olarak bilinen Android 4.4’ü piyasaya sürmesinden bu yana 10 yıl geçti. On yıl, teknolojide sonsuzluktur ve görünüşe göre Google, 10. yıl dönümünü kutlamak için eski işletim sistemini kullanımdan kaldırmaya hazır.

Daha geçen ay yayınlanan bir rapor, Android’in belirli bir sürümünde çalışan cihazların yüzdesini ortaya çıkardı. Rapor, Android 11’in (kod adı Red Velvet Cake) Mayıs 2023 itibariyle Android’in en yaygın olarak bulunan sürümü olduğunu ortaya çıkardığı için oldukça şaşırtıcıydı. Daha da şok edici olan şey, sözde hala Android 4.4 kullanan 15 milyon cihazın olmasıydı.

Bununla birlikte, mevcut diğer sürümlerle karşılaştırıldığında, Android KitKat küresel payın yalnızca yaklaşık %0,5’ini oluşturdu. Bu yüzde, Google’ın sonunda havlu atması için yeterince düşük görünüyor.

üzerine hızlı bir gönderide Android Geliştiricileri Blogu, Google, Google Play hizmetlerinin gelecekteki sürümlerinde artık KitKat’ı desteklemediğini duyurdu. teknoloji devi, yola devam etmek için KitKat’taki aktif cihaz sayısının %1’in altına düşmesini vurguluyor.

Temmuz 2023 itibariyle, giderek daha fazla kullanıcı en son Android sürümlerine güncelleme yaptığından, KK’deki etkin cihaz sayısı %1’in altındadır. Bu nedenle, Google Play hizmetlerinin gelecekteki sürümlerinde artık KK’yi desteklemiyoruz. KK cihazları, Play Services APK’sının 23.30.99’dan sonraki sürümlerini almayacaktır.

Hala KatKit’te olan cihazlardan birine sahipseniz, hala biraz zamanınız kaldı. Google’a göre Google Play hizmetleri, Ağustos 2023’ten itibaren KitKat’ta kullanımdan kaldırılacak.

Google Play hizmetleri desteği sonlandırdığı için Android KitKat sona eriyor

Teknory