Google, Tensor destekli Pixel telefonlara nadir bir yükseltme göndermeyi planlıyor olabilir

Ryan Haines / Android Otoritesi TL;DR Google, Tensor destekli tüm Pixel telefonlar için yeni ve büyük bir çekirdek yükseltmesi yayınlamayı planlıyor olabilir. Yükseltme, gelecekte performansı artırabilir ve uzun vadeli desteği iyileştirebilir. Yaklaşan Pixel 9 serisinin de yükseltme alması bekleniyor. Google, Pixel 6, Pixel 6a, Pixel 7, Pixel 7a ve Pixel 8 serisi de dahil olmak […]

Google, Tensor destekli Pixel telefonlara nadir bir yükseltme göndermeyi planlıyor olabilir

Ryan Haines / Android Otoritesi

TL;DR

  • Google, Tensor destekli tüm Pixel telefonlar için yeni ve büyük bir çekirdek yükseltmesi yayınlamayı planlıyor olabilir.
  • Yükseltme, gelecekte performansı artırabilir ve uzun vadeli desteği iyileştirebilir.
  • Yaklaşan Pixel 9 serisinin de yükseltme alması bekleniyor.

Google, Pixel 6, Pixel 6a, Pixel 7, Pixel 7a ve Pixel 8 serisi de dahil olmak üzere Tensor destekli tüm Pixel telefonlar için büyük bir çekirdek yükseltmesi sunmayı planlıyor olabilir.

Android’i araba gibi karmaşık bir makine olarak düşünün. Android’deki Linux çekirdeği o arabanın motoru gibidir. Motorun bir arabanın nasıl çalıştığını ve çalıştığını kontrol ettiği gibi, çekirdek de yazılımın (uygulamalar, kullanıcı arayüzü vb.) Android telefonunuzun donanımıyla (ekran, düğmeler, hoparlörler vb.) nasıl etkileşimde bulunduğunu yönetir. Çekirdek, belirli bir uygulamanın işlemci gibi bir donanım parçasını ne zaman ve ne kadar süreyle kullanabileceğine karar vermekten sorumludur; tıpkı bir motorun, otomobilin parçalarına ne zaman ve ne kadar yakıt göndereceğine karar vermesi gibi. Ayrıca cihazın hafızasını da yönetir. Basit bir ifadeyle çekirdek, Android cihazınızın kalbidir.

Android uzmanı Mishaal Rahman, Android telefonlarda büyük Çekirdek yükseltmelerinin nadir olduğunu açıklıyor. Ancak görünen o ki Google, Tensor işlemciye sahip mevcut tüm Pixel telefonlarda Linux çekirdeği 5.15’ten Linux çekirdeği 6.1’e geçmeye hazırlanıyor.

Google Pixel 9’un Linux çekirdeği 5.15 ile çıkacağını ancak daha sonra Çekirdek 6.1’e yükseltileceğini gösteren kanıtlar da var.

Vay be – Google, tüm (Tensor destekli) Pixel telefonlarına büyük bir çekirdek yükseltmesi göndermeyi planlıyor olabilir!

Google mühendislerinin AOSP yamasına bıraktığı yorumlara göre mevcut Tensor Pixel’ler Linux çekirdeği 6.1’e yükseltilebilir. Tensor G1 ve G2 Pikselleri şu anda Linux 5.10’da çalışıyor… pic.twitter.com/DyTXg09SsP

Bununla birlikte, yükseltmenin ne zaman geleceğini önerecek bir zaman çizelgesi yok. Rahman’ın X’teki (eski adıyla Twitter) gönderisinde etiketlenen bir resim, yükseltmenin 2026’da gerçekleşebileceğini gösteriyor.

Yükseltmenin faydaları arasında Tensor destekli Piksellerde performans iyileştirmeleri yer alabilir. Bazen bir çekirdek yükseltmesi telefonunuzun daha hızlı veya daha sorunsuz çalışmasını sağlayabilir. Aynı zamanda ısınma sorunlarını da giderebilir veya kullanıcıya yönelik bazı küçük özellikleri tanıtabilir. Rahman, bunun gelecekte uzun vadeli desteği daha iyi hale getirebileceğini belirtiyor. Ancak bu, Pixel 6 ve Pixel 7 gibi daha eski Tensor destekli Piksellerin genişletilmiş yazılım desteği alacağı anlamına gelmiyor. Bu, zaman içinde daha iyi, daha sürdürülebilir performans anlamına gelebilir.


Google, Tensor destekli Pixel telefonlara nadir bir yükseltme göndermeyi planlıyor olabilir

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow