Hava Ejderhası Robotu Kendini Uçan Bir Manipülatöre Dönüştürüyor

Bu makale, özel IEEE Journal Watch serimizin IEEE Xplore ile ortaklaşa.Birkaç yıl önce, Çift rotorlu gömülü çoklu bağlantı Robotu, çok özgürlük dereceli hava dönüşümü yeteneğine sahip—Elbette Ejderha. Dört çift yalpalı, kanallı fandan oluşa...

Hava Ejderhası Robotu Kendini Uçan Bir Manipülatöre Dönüştürüyor

Birkaç yıl önce, Çift rotorlu gömülü çoklu bağlantı Robotu, çok özgürlük dereceli hava dönüşümü yeteneğine sahip—Elbette Ejderha. Dört çift yalpalı, kanallı fandan oluşan ve her bir çiftin iki eksenli bir mafsalla birbirine bağlı olduğu, uçuşta çılgın bir dereceye kadar fiziksel olarak esnek olmasını sağlayan, şimdiye kadar gördüğümüz en çılgın dronlardan biridir.

Dragon, kelimenin tam anlamıyla ne yapacağını bildiğinden daha fazla serbestlik derecesine sahip robotlardan biridir - donanımın orada olması anlamında. Ancak işin püf noktası, gerçekten yararlı olan şeyleri güvenilir bir şekilde yapmak için bu donanımı kullanmasını sağlamaktır. 2018'de Dragon, kendisini küçük alanlara sığdırmak için nasıl dönüştüreceğini öğreniyordu, ancak şimdi tüm yapısını nesneleri manipüle etmek ve kavramak için uyarlayabiliyor.


Bu sıradaOnlara zımbalanmış kolları olan bir sürü farklı dron çeşidi gördük, dronun yapısını manipülatöre dönüştürmek çok daha zarif bir çözüm.

Birkaç yakın tarihli makalede (Uluslararası Robotik Araştırmaları Dergisi ve IEEE Robotics and Automation Letters), Moju Zhao ve Tokyo Üniversitesi'nden meslektaşları önemli ölçüde güncellenmiş bazı bilgiler sunuyorDragon için yetenekler. Videoda da görebileceğiniz gibi, Zhao ne kadar esnek olduğundan tam olarak emin değil gibi görünüyor:

Etkileyici, değil mi? Ve burada bazı gerçek endüstriyel vanaları döndürüyor. Valf döndürme kuvvetinin aktüatörlerden değil, pervane itme gücünden geldiğini unutmayın:

Dürüst olmak gerekirse, bu şeyi izlemek biraz garip çünkü az gelişmiş bir mobil manipülatör gibi davranıyor. Ve sanırım, teknik olarak, mobil bir manipülatör, sürekli havada olduğundan, bu terimle ilişkilendirmeye alıştığımız bir form faktöründe değil. Ancak, Dragon'un, yer tabanlı bir manipülatörün basitçe yapamayacağı şeyleri mobil olarak manipüle edebileceği tüm yolları hayal etmek kolaydır ve bunun için kollarına zımbalanmış bir sürü farklı dron çeşidi gördük. Bu nedenle, dronun yapısını manipülatöre dönüştürmek çok daha zarif bir çözümdür.

Ya da daha doğrusu potansiyel olarak zarif bir çözüm, çünkü Dragon açıkça bir araştırma projesidir. Ağır bir 7,6 kilogram ağırlığında ve taşıma kapasitesi saygın 3,4 kg iken,Maksimum 3 dakikalık uçuş süresi kesinlikle drone laboratuvar ortamından çok uzaklaşmadan çözülmesi gereken bir kısıtlamadır. Adil olmak gerekirse, şu anda araştırmanın odak noktası bu değil - daha çok Dragon'un yeteneklerini genişletmekle ilgili, ki bu bir kontrol sorunu. Sistemin sahip olduğu muz gibi özgürlük derecesi ile, teorik olarak herhangi bir sayıda şey yapabilir, ancak bu şeyleri gerçekten güvenilir ve öngörülebilir bir şekilde yapmasını sağlamak oldukça zor.

Sanki tüm bunlar yeterli değilmiş gibi, Zhao bize Dragon'a pil ömrünü uzatmak için yerde yürüme yeteneği vermeyi düşündüklerini söylüyor. Bunun nasıl olacağını tam olarak hayal edemiyorum, ancak Dragon'u daha da fazla ejderhaya dönüştürecekse bunun için buradayım.