Hindistan’da Android için yapılan büyük değişiklikler, gelecekte onu küresel olarak etkileyebilir

Ryan Haines / Android Otoritesi TL;DR Google, Hindistan Rekabet Komisyonu’nun kararının ardından Hindistan’da Android’de değişiklikler yapıyor. Değişiklikler, yandan yüklenen uygulamalara ve uygulama mağazalarına izin verme, kullanıcı seçimi faturalandırması, varsayılan arama motoru seçimi ve daha fazlası gibi şeyleri içerecektir. Bu değişikliğin, Android’in dünyanın diğer bölgelerinde çalışma şeklini etkilemesi olasıdır. Hindistan Yüksek Mahkemesi geçen Perşembe günü Hindistan […]

Hindistan’da Android için yapılan büyük değişiklikler, gelecekte onu küresel olarak etkileyebilir

Ryan Haines / Android Otoritesi

TL;DR

  • Google, Hindistan Rekabet Komisyonu’nun kararının ardından Hindistan’da Android’de değişiklikler yapıyor.
  • Değişiklikler, yandan yüklenen uygulamalara ve uygulama mağazalarına izin verme, kullanıcı seçimi faturalandırması, varsayılan arama motoru seçimi ve daha fazlası gibi şeyleri içerecektir.
  • Bu değişikliğin, Android’in dünyanın diğer bölgelerinde çalışma şeklini etkilemesi olasıdır.

Hindistan Yüksek Mahkemesi geçen Perşembe günü Hindistan Rekabet Komisyonu’nun (CCI) antitröst kararını onadıktan sonra, Google’a Android platformunu çalıştırma şeklini değiştirmesi emredildi. Şirket şimdi, gelecekte dünyanın diğer bölgelerinde Android için büyük değişikliklere yol açabilecek ülkenin yasalarına ve düzenlemelerine nasıl uymayı planladığını açıkladı.

Bugün Google, CCI tarafından ortaya konan direktifleri takip etmek için Hindistan’da Android ve Google Play’de bazı önemli güncellemeler yaptığını duyurdu. Google’ın işaret ettiği ekosisteme gelen önemli değişiklikler şunları içerir:

  • Orijinal ekipman üreticileri artık cihazlarına ön kurulum için ayrı ayrı Google uygulamalarını lisanslayabilir.
  • Kullanıcılar, Hindistan’da yeni bir Android akıllı telefon veya tablet kurarken görünen bir seçim ekranı aracılığıyla varsayılan arama motorlarını seçme seçeneğine sahiptir.
  • Android uyumluluk gereksinimleri, iş ortaklarının uyumlu olmayan veya çatallanmış değişkenler oluşturmasına izin verecek şekilde değiştirildi.
  • Geliştiriciler, önümüzdeki aydan itibaren uygulama içi dijital içerik satın alırken kullanıcılara Google Play’in faturalandırma sistemine alternatif bir faturalandırma sistemi seçme seçeneği sunabilir.
  • Yandan yüklenen uygulamalar ve uygulama mağazaları için Android’deki yükleme akışı ve otomatik güncelleme özelliği değiştirildi.
  • Google, Google Play tarafından sağlanan hizmetler ve Google Play’in hizmet ücretinin nasıl ve ne zaman geçerli olduğu hakkında daha fazla ayrıntı sağlamak için çevrimiçi kaynaklarını genişletti.

Arama devi, bu değişiklikleri duyurmanın yanı sıra CCİ’nin kararlarının bazı yönlerine itiraz etmek için çalıştığını da belirtti. Bu taleplerden bazıları, arama hizmetlerinin münhasırlığını sağlayan anlaşmalardan kaçınmayı, uygulamalarının zorunlu önceden yüklenmesini ve üçüncü taraf uygulama mağazalarının Play Store’da barındırılmasına izin vermeyi içeriyordu.

Bu değişiklikler şimdilik yalnızca Hindistan pazarını etkilese de, bu değişikliklerin gelecekte Android üzerinde daha büyük etkilere sahip olması pek olası değil. AB’nin telefonlarda USB-C konusundaki kararının Apple’ı şarj standardını benimsemeye zorlamasına benzer şekilde, bu değişikliklerden bazılarının dünyanın geri kalanına da ulaşacağını görebiliriz.

Hindistan’da Android için yapılan büyük değişiklikler, gelecekte onu küresel olarak etkileyebilir

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow