Honda Goldwing, Bu Motora Sahip İlk Japon Üretim Motosikletiydi

Çizim tahtasındaki ilk gününden itibaren Altın Kanat, Honda için bir kumardı. Büyük, gaz tüketen, mesafe tüketen bir büyük kruvazör inşa etmek, o sırada Honda’nın itibarına doğrudan ters düşüyordu. Gibi Silodrom Notlar, tasarım 1972’de başladığında, Altın Kanat hiçbir zaman üretim için tasarlanmamıştı. Mühendislik teorileri için bir test alanıydı. O zamanlar geleneksel görüşe göre Honda, bir Harley […]

Honda Goldwing, Bu Motora Sahip İlk Japon Üretim Motosikletiydi

Çizim tahtasındaki ilk gününden itibaren Altın Kanat, Honda için bir kumardı. Büyük, gaz tüketen, mesafe tüketen bir büyük kruvazör inşa etmek, o sırada Honda’nın itibarına doğrudan ters düşüyordu. Gibi Silodrom Notlar, tasarım 1972’de başladığında, Altın Kanat hiçbir zaman üretim için tasarlanmamıştı. Mühendislik teorileri için bir test alanıydı. O zamanlar geleneksel görüşe göre Honda, bir Harley katili yapmak için yüz milyondan fazla hızlı, ekonomik scooter ile Asya’yı motorize etmekle meşguldü.

Ancak yenilik, geleneksel aklın durduğu yerde başlar. Gold Wing’in geleceği hakkında Honda mühendislerinin fikirlerini değiştiren tasarım sorusu basitti: Ya ona daha fazla güç verseydik? Gold Wing ekibi, Honda’nın 70’ler dönemi iş modeline uyacak şekilde tasarruf etmek yerine, hala deneysel olan kruvazörlerine devasa bir düz dörtlü yerleştirerek büyüdü. O zamanlar 999 cc’lik motor, Honda’nın karşılaştırılabilir devir ve torka sahip çağdaş süper motosikletinden çok daha fazla deplasmana sahipti; ChatGPT’nin kısa süre önce Slashgear’a şimdiye kadar yapılmış en iyi 3 motosikletten biri olduğunu söylediği hala müthiş CB750.

İlk Gold Wing olan GL1000 minimalist bir olay olsa da hızla adapte oldu. Altın Kanat vardı maksimum konfor için sıvı soğutmalı 1085 cc motor, tam ön kaporta, yan çantalar ve sağlam ön süspansiyon. Silodrome’daki Ben Branch’in sözleriyle, Gold Wing “iki tekerleği dışında Rolls-Royce’u anımsatan sessiz bir motosiklet limuziniydi.” O iki tekerlekli Rolls Royce daha sonra daha düşük fiyatlar ve üstün performansla Harley ve BMW’leri otoyoldan uçurmaya başladı. O zamandan beri üretimde olan Gold Wing, dünya çapında seyir motosikletleri için çıtayı belirliyor.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow