İnanmayı Bırakmanız Gereken 5 ChatGPT Efsanesi

Bilimkurgu medyasında yinelenen en büyük trendlerden biri, kendinin farkına varan teknolojidir. Muhtemelen ChatGPT ile ilgili en büyük efsane, yapay zekanın duyarlı olduğu ve yakında katil robotların yükselişini göreceğimizdir. Şaka bir yana, ChatGPT bilinçli değildir, ancak bazılarının neden böyle olduğuna inandığı mantıklıdır. ChatGPT, bir dil modelini temel alır ve makine öğreniminden yararlanır, yani ilk bakışta insana […]

İnanmayı Bırakmanız Gereken 5 ChatGPT Efsanesi

Bilimkurgu medyasında yinelenen en büyük trendlerden biri, kendinin farkına varan teknolojidir. Muhtemelen ChatGPT ile ilgili en büyük efsane, yapay zekanın duyarlı olduğu ve yakında katil robotların yükselişini göreceğimizdir. Şaka bir yana, ChatGPT bilinçli değildir, ancak bazılarının neden böyle olduğuna inandığı mantıklıdır.

ChatGPT, bir dil modelini temel alır ve makine öğreniminden yararlanır, yani ilk bakışta insana çok benzeyen yanıtlar oluşturabilir. Ancak, ChatGPT yalnızca halihazırda mevcut olan bilgileri sentezler ve bağımsız düşünme yeteneğine sahip değildir.

Ancak bu, ChatGPT’nin durağan kaldığı anlamına gelmez, çünkü programın repertuarında topladığı daha fazla bilgi çevrimiçi olarak kullanılabilir hale gelir. ChatGPT’de bilinç ve duygular yoktur ve bu nedenle gerçekte ne yazdığının farkında değildir. Bu gerçeğe rağmen, ChatGPT genellikle kendisine birinci şahıs olarak atıfta bulunur ve bu kesinlikle gerçek bir zeka yanılsaması verir.

Ayrıca ChatGPT, yapay zekanın 70 yıl önce geliştirilen bir insan olarak geçip geçemeyeceğini belirlemenin bir yolu olan Turing Testini geçebilir. ChatGPT’nin gerçek düşünce yeteneğine sahip olduğunu düşündükleri için insanlar gerçekten suçlanamaz.

Teknory