“Indiana Jones and the Dial of Destiny”, İkonik Kahramana Sağlam Bir Uğurlama Sağlıyor, Ama Pek Uygun Değil

Lucasfilm aracılığıyla görüntü Orijinal üçleme, başlık kahramanının gün batımına doğru yola çıktığını tam anlamıyla gören mükemmel bir notla sona ermiş olsa da, Hollywood yasaları, Indiana Jones’un Harrison Ford artık yapmak istemeyene kadar geri dönmesi gerektiğini dikte etti. Tabii ki, 33 yıl içinde ek iki devam filmi, tüm değeri için nakit bir inek sağmıyor, ancak Indiana […]

“Indiana Jones and the Dial of Destiny”, İkonik Kahramana Sağlam Bir Uğurlama Sağlıyor, Ama Pek Uygun Değil

Lucasfilm aracılığıyla görüntü

Orijinal üçleme, başlık kahramanının gün batımına doğru yola çıktığını tam anlamıyla gören mükemmel bir notla sona ermiş olsa da, Hollywood yasaları, Indiana Jones’un Harrison Ford artık yapmak istemeyene kadar geri dönmesi gerektiğini dikte etti. Tabii ki, 33 yıl içinde ek iki devam filmi, tüm değeri için nakit bir inek sağmıyor, ancak Indiana Jones ve Kader Kadranı efsanevi maceracının son gezisi olarak o kadar uzun süredir lanse ediliyor ki, kendisini teslim etmesi gereken büyük bir baskı altında buluyor.

Tüm hesaplara göre sinemanın şimdiye kadar gördüğü en büyük ve en ikonik karakterlerden biri olarak adlandırılabilecek bir karaktere yakışan büyük bir final mi? Tam olarak değil. Bununla birlikte, dünyayı dolaşan serideki beşinci taksit, sağlam gişe rekorları kıran aksiyon ve bolca nostalji sunuyor ve Ford, iki imza rolünden birine büyük bir kolaylıkla geri dönüyor.

Bununla birlikte, CGI’nın büyük olasılıkla şimdiye kadar başına gelen en kötü şey olduğunu belirtmekte fayda var. Indiana Jones franchise ve Kader Kadranı sadece maddeyi karıştırır. Her ne kadar cehennem sinsi sinsiler, buzdolabı bombaları, kötü işlenmiş uzaylılar ve sarmaşıklarda sallanan Shia LaBeouf kadar korkunç olmasa da, filmin kıçını uyuşturan sahnelerine yayılmış neredeyse her büyük sekansta sürekli bir yapmacık havası var. dakikalar, 295 milyon dolarlık bütçe, bazı kabataslak yeşil ekranların, inandırıcı olmayan arka planların ve aslında oldukça iyi görünen çok müjdeli yaşlanmanın üstesinden gelmeye yetecek kadar yakın değil … ta ki Indy ağzını açana kadar.

indiana jones ve kaderin kadranı
Lucasfilm aracılığıyla görüntü

Hatalar bir yana, Kader Kadranı 2. Dünya Savaşı’nın sonlarında geçen hareketli, uzun bir kovalamaca ile açılır, bu, izleyicileri bir patlama ile anlatının içine sokmak, son perdeye kadar uzanan olay örgüsünün çıkarlarını belirlemek ve işaretlemek için iyi bir iş çıkarır. sonunda tüm büyük oyuncuları bir şekilde birbirine bağlayacak noktalar.

Young-ish Indy, İsa Mesih’in etini delen mızrağı Nazilerden geri almak için Toby Jones’un kafası karışmış profesörü Basil Shaw (Phoebe Waller-Bridge’den Helena’nın babası) ile ortak olur. Bir meta halı çekişinde, bu MacGuffin’in sahte olduğu ortaya çıkıyor, ancak gerçek MacGuffin – her şeyi yapan antik Arşimet tarafından yapılmış Antikythera – tam da yukarıda bahsedilen ikili ile aynı trende ve Mads Mikkelsen’in Jürgen Voller’ı.

Yine de 25 yıl ileri sar ve Indy artık eskisi gibi bir adam değil. Daha yaşlı, köhne bir apartman dairesinde tek başına yaşayan, sabah kahvesine içki katan ve emekliliğe hazırlanan biri olarak, onlarca yıl önce cüretkârlık becerileri ne kişisel ne de profesyonel düzeyde somut bir başarı getirmedi, ama sonunda eyer atmaya başladı. Helena, babasının başlattığı işi bitirmek ve Antikythera’nın iki yarısını da kurtarmak için hayatına geri döndüğünde bir macera daha için.

indiana jones ve kaderin kadranı
Lucasfilm aracılığıyla

Doğal olarak, Voller da olay yerine geri döndü, NASA’da takma bir isim altında kollarını açarak karşılandı ve insanın aya gönderilmesine yardım etti. Mikkelsen, çok uzun süredir Hollywood’un en sevilen kötü adamıydı, ancak daha önce hiç bir Nazi’yi oynamadı ve bunu yapmaktan zevk aldığı açık. Motivasyonları oldukça tek boyutludur – tarihi yeniden yazmak ve Almanya’nın savaşı kazanmasını sağlamak için eseri kullanın – ancak oyuncunun imzası olan kötü niyetli karizma ve uğursuz çekicilik onu çalıştırır.

Yine de hata yapmayın, bu neredeyse Ford’un olduğu kadar Waller-Bridge’in de filmi ve pire torbası Yaratıcı göreve fazlasıyla bağlıdır. “Ebeveynlerinin başaramadığını başarmaya çalışan çocuk”, eski devam filmleri dünyasında klişenin ötesine geçmiş olsa da, aktrisin ticari zekasını ve darbelerini eşit ölçüde gören parlak ve havadar performansı, yıldız yaratan bir dönüş. .

Ford’dan sekiyor, o da ondan sekiyor ve günlerce kimyaları var. Elbette, dünyayı dolaşan muhteşem bir aksiyonda onuncu kez işbirlikçi sonradan görme ile bir takım oluşturan kır saçlı kıdemli, ancak çift ekranda fikir tartışmasından o kadar çok eğlenirken, arkada tamamen aynı şekilde oynuyorken, ona bir pas vermek kolaydır. multiplex satırı.

indiana jones ve kaderin kadranı
Lucasfilm aracılığıyla görüntü

Dezavantajı, bunların yalnızca üç karakter olmasıdır. Kader Kadranı Bu gerçekten önemli. Boyd Holbrook, emirleri yerine getirmek dışında yapacak çok fazla bir şey bulamıyor, Shaunette Renée Wilson’ın federal ajanı daha da az çalışıyor, Ethann Isidore’un Teddy’si, görünüşe göre özellikle önemli anlarda komployu ilerletmek için var olan vekil Kısa Tur ve John. Rhys-Davies’in Sallah’a dönüşü, saf bir hayran hizmetinden başka bir şey değil.

Yönetmen James Mangold, onu dinleyen herkese filmi yeniden yazmakla ilgilenmediğini söylüyordu. Indiana Jones Spielberg dışında kamera arkasına geçen ilk kişi olurken oyun kitabı, ancak bu her zaman olumlu olduğunu kanıtlamaz. Arkadaki beyinler Logan belli ki bir süperstar kahramanı nasıl şık bir şekilde dışarı göndereceğini biliyor, ancak yargılamalara yeterince kendisininkini katmıyor.

Bubi tuzakları, mağara sistemleri, bulmacalar, gerekli harita dizisi, Nazilerin suratına yumruk atılması ve daha pek çok ayırt edici özellik var, ancak bazen, ustanın oyun kitabından üzerine inşa etmekten daha mutlu olan bir Spielberg haraç eylemi gibi geliyor. Eğer birini gördüysen Indiana Jones film, o zaman görsel, anlatı ve hatta tematik düzeyde sürpriz bir şey olmayacak, çünkü ilk keşfettiğimizin üzerinden yıllar değil tatlım, kilometre geçti. En azından, kesinlikle muzlu son perdeye kadar.

Phoebe Waller-Bridge Harrison Ford
Lucasfilm aracılığıyla görüntü

Dial of Destiny’nin tam olarak ne olduğu ve ne işe yaradığı hakkında pek çok söylenti dolaştı ve burada herhangi bir spoiler olmayacak olsa da, fikri ortadan ikiye böleceğini garanti edebilirsiniz. Mangold’a ve yardımcı yazarlar Jez ve John-Henry Butterworth’a tedbiri elden bırakmadıkları için adil bir oyun – çünkü bu çitler için sallanmak gibi bir çılgınlık – ama üzerinden atlayacağını hayal etmek çok kolay birçok insan için köpekbalığı.

Troller de rahatlayabilir, çünkü işleri tam bir döngüye sokan hoş bir kapanış duygusu olsa da, Waller-Bridge’in serinin yeni figürü olarak kurulmasıyla bitmiyor. Indiana Jones ve Kader Kadranı hem markanın mirasına hem de Ford’un fötr şapka altındaki görev süresinin etrafına bir yay bağlayan, eğlenceli ve etkili bir parlak kaçış levhası, ancak karaktere pek de layık bir veda değil. Gösterişsiz olsa da sağlam, asgari düzeydeydi ve bu testi çok başarılı bir şekilde geçiyor, ancak pek de yeterli gelmiyor.

Adil

‘Indiana Jones and the Dial of Destiny’, sinematik bir simgeye layık bir veda olmasa bile, serinin gerekli tüm kutularını işaretleyen, aksiyonla dolu sağlam bir gişe rekorları kıran film.

Yazar hakkında

avatarı

Scott Campbell

Haberler, incelemeler, röportajlar. Keanu Reeves’i yorumlamak için; Kelimeler. Bir sürü kelime.

Teknory