İşte Elektrikli Arabaların Neden Daha Pahalı Olduğu

Elektrikli bir aracın en önemli bileşeni, aracın toplam maliyetinin önemli bir bölümünü oluşturan bataryasıdır. EV’ler için pil üretme veya başka bir şekilde tedarik etme fiyatındaki değişiklikler, araçların maliyetini ciddi şekilde etkileyebilir. Pil fiyatlandırmasında rol oynayan birçok yön vardır ve bunların çoğu jeopolitik kaygılar etrafında döner. Birincisi, EV pilleri lityum, nikel ve diğer nadir toprak metallerine […]

İşte Elektrikli Arabaların Neden Daha Pahalı Olduğu

Elektrikli bir aracın en önemli bileşeni, aracın toplam maliyetinin önemli bir bölümünü oluşturan bataryasıdır. EV’ler için pil üretme veya başka bir şekilde tedarik etme fiyatındaki değişiklikler, araçların maliyetini ciddi şekilde etkileyebilir. Pil fiyatlandırmasında rol oynayan birçok yön vardır ve bunların çoğu jeopolitik kaygılar etrafında döner. Birincisi, EV pilleri lityum, nikel ve diğer nadir toprak metallerine dayanır. Rusya, her tür pilde kullanılmak üzere dünyadaki nikelin yaklaşık %20’sini tedarik ediyor. Wall Street Journal). Ukrayna’da devam eden savaş Rus hükümetini, toplumunu ve pazarını dünyanın geri kalanından tecrit etmeye devam ederken, yeni EV pillerinin üretiminde kullanılmak üzere nikelin mevcudiyeti en azını söylemek zor.

Şimdi, Çin imalat sektörü, küresel lityum iyon pil üretiminin yaklaşık %80’ine katkıda bulunmaktan sorumlu. Görsel Kapitalist, bu oranın düşmesi bekleniyor. Önceki yönetim tarafından inşa edilen bir ticaret savaşı, Amerikalı otomobil üreticilerini pilleri başka yerlerden tedarik etmeye zorladı ve birçoğu bu temel kaynağın üretimini yurt dışından ziyade Amerika Birleşik Devletleri’nde başlatmak için çalışıyor. Tedarik zinciri üzerindeki bu baskılar, tüketicilerin güvendiği neredeyse tüm fabrikasyon ürünler için ortak bir temadır, ancak EV’ler söz konusu olduğunda, söz konusu ürün bitmiş çıktının merkezinde yer alır.

Teknory