John Wick Yönetmeni, Aksiyonun Yeterince Gerçekçi Olmadığına Yönelik Eleştirileri Ele Aldı

Özet John Wick filmlerinin yönetmeni, serinin gerçekçi olmayan aksiyonunu savunarak, absürtlüğün farkında olduklarını ve seyircinin gülüp şakaya dahil olmasını istediklerini belirtti. John Wick filmlerinin amacı, 70’lerin acımasız ve katı hissini yakalarken, aynı zamanda abartılı ve abartılı aksiyon sahneleri aracılığıyla komedi rahatlığı sağlamaktır. Bir köpeğin birinin kasıklarına saldırması gibi durumsal vahşet ve abartılı şiddetin kullanılması, hem […]

John Wick Yönetmeni, Aksiyonun Yeterince Gerçekçi Olmadığına Yönelik Eleştirileri Ele Aldı

Özet

  • John Wick filmlerinin yönetmeni, serinin gerçekçi olmayan aksiyonunu savunarak, absürtlüğün farkında olduklarını ve seyircinin gülüp şakaya dahil olmasını istediklerini belirtti.
  • John Wick filmlerinin amacı, 70’lerin acımasız ve katı hissini yakalarken, aynı zamanda abartılı ve abartılı aksiyon sahneleri aracılığıyla komedi rahatlığı sağlamaktır.
  • Bir köpeğin birinin kasıklarına saldırması gibi durumsal vahşet ve abartılı şiddetin kullanılması, hem acımasız hem de komik bir tepki uyandırarak benzersiz ve keyifli bir deneyim yaratmayı amaçlamaktadır.


GÜNÜN EKRAN VİDEOSU

İÇERİĞE DEVAM ETMEK İÇİN KAYDIRIN

Direktörü John Wick franchise, filmleri gerçekçi olmayan eylemlerine yönelik eleştirilere karşı savundu. Franchise, Chad Stahelski’nin yönettiği John Wick 2014 yılında, Keanu Reeves’in emekli suikastçısının, köpeğini öldüren insanlardan intikam almak için yeraltı suç dünyasına geri dönmesinin ardından geldi. John Wick’in dünyası ve kendisini merkezinde bulduğu aksiyon kurguları, bu yılınki de dahil olmak üzere üç devam filminde giderek daha da genişledi. John Wick: Bölüm 4bunların tümü Stahelski tarafından yönetildi.

Ters Geçtiğimiz günlerde, kontrolden çıkan başarısının ardından Chad Stahelski ile görüştük. John Wick: Bölüm 4 gişe. Serinin yüksek oktanlı aksiyonunun daha neşeli yanını tartışırken, aksiyonun kasıtlı olarak gerçekçi olmadığını paylaştı ve şunları söyledi: “şakanın içindeyiz.” John Wick’in hayatta kalma ihtimalini Bugs Bunny’ninkiyle karşılaştırdı ve şöyle açıkladı: “bu yüzden 3 değil 300 kişiyi öldürüyoruz.” Aşağıda alıntısının tamamını okuyun:

Tüm John Wicks’in alt metninin 70’lerin acımasız, katılaşmış şeyleri olması gerekiyordu. Ama gülmeni istiyorum çünkü şunu bilmeni istiyorum: Keanu ve ben şakanın içindeyiz. Bir köpek yavrusu yüzünden 80 adamı öldürmenin ne kadar saçma olduğunu biliyoruz. İnan bana, biliyoruz. (gülüyor) Bir eleştirmenin şunu söylediğini okuduğunuzda, “Bu gerçek değil. Ve John Wick asla hayatta kalamayacak.” Dostum, Bugs Bunny de öyle; Kesinlikle anladım. Şakanın içindeyiz. Bu yüzden 3 değil 300 kişiyi öldürüyoruz. Biz de işin içindeyiz. Bir John Wick filminde, seyirciye yanınızda olduğumuzu hissettirmelisiniz. Gülmek istiyoruz. Ama bence gülmeye çalışmamalısın. Durumun durumsal vahşetinin sizi güldürmesi ve rahatlatması gerektiğini düşünüyorum. 10 merdivenden düşersen bu çok acımasızca. 200 basamaktan düşersen çok komik. Bir adamı bıçakla döversin, bu bir şeydir, ama sonra 15 metre öteden bir tomahawk atarsın. Bu aksan. Birisine bir köpeğin saldırması acımasız olabilir. Bir köpeğin kasıklarına saldırması çok daha acımasızdır ama çok daha komiktir ve nedenini bilmiyoruz. Eylemi ve şiddeti eğlenceli hale getirmek için psikosomatik tepkiye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorum.


John Wick Hiçbir Zaman Gerçekçi Gibi Davranmadı

Sonraki olayların her birinde aksiyonun daha da büyüdüğü ve abartılı hale geldiği doğrudur. John Wick filmler. Bununla birlikte, daha sadeleştirilmiş önermesine rağmen, orijinal John Wick gerçekçilikten uzaktı ve bu gerçeği her fırsatta gururla duyuruyordu. Öncelikle, suikastçı oteli The Continental ve Wick’in hayatındaki yolculuğu boyunca ona yardım eden ya da ona zarar veren pek çok karanlık figür de dahil olmak üzere, devam filmlerinin derinlemesine bilgisi orijinal filmde anlatılmıştı.

Sivil alanlarda gizlenmiş geniş bir suç yeraltı dünyasına işaret etmenin yanı sıra, John Wick estetiğine abartılı bir yaklaşım getiriyor. Neredeyse her kare parlak, cesur renklerle kaplanmış ve yüksek sesle söylenen birçok diyalog satırı da stilize edilmiş bir yazı tipiyle ekrana sıçramış. Diğer şeylerin yanı sıra, filmin görünümü sıklıkla çizgi roman panellerinin estetiğini çağrıştırıyor ve John Wick evreninin gerçek dünyadan çok farklı bir şey olduğu fikrini güçlendiriyor.

Eylemin artırılmasına yönelik bu yaklaşım, John Wick mini dizi öncesi Kıtaşu anda Peacock’ta yayınlanıyor. Muhtemelen planlanan film spin-off’una da ilerleyecek Balerin aynı zamanda çimentolama John Wick Franchise’ın eylemdeki hafiflik konusundaki özel yaklaşımı. Sırasında John Wick gerçekçi olmayabilir, ancak benzersiz kişiliği büyük olasılıkla modern çağın en popüler aksiyon serilerinden biri haline gelmesinin nedenidir.

Kaynak: Ters

Teknory