Kâr amacı gütmeyen kuruluş, OpenAI’nin GPT-4’üne karşı şikayette bulundu, FTC soruşturması çağrısında bulundu

Perşembe günü, kâr amacı gütmeyen bir savunuculuk kuruluşu olan Yapay Zeka ve Dijital Politika Merkezi (CAIDP), Federal Ticaret Komisyonu’na şikayette bulundu(Yeni bir sekmede açılır) (FTC) OpenAI’yi hedefliyor. Şikayet, şirketin ChatGPT’ye güç sağlamak için kullanılabilecek en son büyük dil modeli GPT-4’ün aldatma ve adaletsizliğe karşı FTC kurallarını ihlal ettiğini savunuyor. Bu, GPT-4’ten daha güçlü sistemlerin eğitimine […]

Kâr amacı gütmeyen kuruluş, OpenAI’nin GPT-4’üne karşı şikayette bulundu, FTC soruşturması çağrısında bulundu

Perşembe günü, kâr amacı gütmeyen bir savunuculuk kuruluşu olan Yapay Zeka ve Dijital Politika Merkezi (CAIDP), Federal Ticaret Komisyonu’na şikayette bulundu(Yeni bir sekmede açılır) (FTC) OpenAI’yi hedefliyor. Şikayet, şirketin ChatGPT’ye güç sağlamak için kullanılabilecek en son büyük dil modeli GPT-4’ün aldatma ve adaletsizliğe karşı FTC kurallarını ihlal ettiğini savunuyor. Bu, GPT-4’ten daha güçlü sistemlerin eğitimine altı aylık bir ara verilmesi çağrısında bulunan Elon Musk da dahil olmak üzere AI’daki önemli figürler tarafından imzalanan açık bir mektubun hemen ardından geldi.

Şikayet, Komisyon’dan “OpenAI hakkında bir soruşturma başlatmasını ve GPT-4’ün ticari sürümünün FTC Yasasının 5. Bölümünü ihlal ettiğini bulmasını” istiyor. Şikayetin açıkladığı bu bölüm, yapay zeka hakkında rehberlik sağlıyor ve “Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin resmi olarak onayladığı yapay zeka yönetimi için ortaya çıkan normları” özetliyor.

AYRICA BAKINIZ:

Harika, Microsoft’un Bing AI sohbet robotu daha fazla reklam alıyor

Bu şikayete göre GPT-4’ün nesi bu kadar korkutucu? İddiaya göre “önyargılı, aldatıcı ve mahremiyet ve kamu güvenliği için bir risk”. Şikayet ayrıca GPT-4’ün kanıtlanmamış iddialarda bulunduğunu ve yeterince test edilmediğini söylüyor.

CAIDP ayrıca – OpenAI tarafından yazılan geçmiş raporlardan alıntılar kullanarak – OpenAI’nin “dezenformasyon ve operasyonları etkileme” potansiyelini bildiğini ve şirketin “geleneksel ve geleneksel olmayan bilgilerin çoğalması” konusundaki endişelerini dile getirdiğini belirtiyor. silahlar” kısmen yapay zekaya teşekkürler. OpenAI ayrıca, şikayet notlarına göre, AI sistemlerinin “tüm ideolojileri, dünya görüşlerini, gerçekleri ve gerçek olmayanları güçlendirebileceği ve bunları sağlamlaştırabileceği veya kilitleyebileceği, gelecekteki itirazları, yansımaları ve iyileştirmeleri engelleyebileceği” konusunda halkı uyardı.

Şikayet, görünüşe göre GPT-4’ün test süresi boyunca çocukları korumayı amaçlayan güvenlik kontrolleri yapmadığı için OpenAI’ye de giriyor. Avrupa Tüketici Örgütü’nün (BEUC) Direktör Yardımcısı Ursula Pachl’ın şu sözlerinden alıntı yapıyor: “Kamu yetkilileri, [AI algorithms] bir şirket düzeltici önlem almazsa.”

CAIDP, Pachl’dan alıntı yaparak, yapay zekayı düzenlemeyi amaçlayan büyük hükümet hareketlerine – doğrudan çağrıda bulunmasa bile – açıkça başvuruyor. Avrupalı ​​düzenleyiciler şimdiden çok daha fazlasını tartıyor Bu teknolojiye ağır ve kurallara dayalı bir yaklaşım(Yeni bir sekmede açılır). Ve bu, şirketler üretken yapay zeka alanında para kazanmaya çalışırken ortaya çıkıyor. Örneğin, Microsoft Bing’in GPT-4 destekli sohbet robotu artık reklam geliri elde etmek(Yeni bir sekmede açılır). Bu tür şirketler hiç şüphesiz FTC’nin yanıtını sabırsızlıkla bekliyorlar.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow