Microsoft, Twitter’ı reklam platformundan çıkarıyor

Twitter, bir başka büyük B2B platformundan daha kaldırılıyor. Ve bu sefer teknoloji endüstrisindeki en büyük şirketlerden biri. Şirkete göre Microsoft, önümüzdeki hafta Twitter’ı Microsoft Advertising planından çıkaracak. Microsoft, “25 Nisan 2023’ten itibaren Çoklu Platformlu Akıllı Kampanyalar artık Twitter’ı desteklemeyecek.” söz konusu(yeni bir sekmede açılır). Microsoft Advertising kullanıcılarına “Dijital Pazarlama Merkezi (DMC), 25 Nisan 2023’ten itibaren […]

Microsoft, Twitter’ı reklam platformundan çıkarıyor

Twitter, bir başka büyük B2B platformundan daha kaldırılıyor. Ve bu sefer teknoloji endüstrisindeki en büyük şirketlerden biri.

Şirkete göre Microsoft, önümüzdeki hafta Twitter’ı Microsoft Advertising planından çıkaracak.

Microsoft, “25 Nisan 2023’ten itibaren Çoklu Platformlu Akıllı Kampanyalar artık Twitter’ı desteklemeyecek.” söz konusu(yeni bir sekmede açılır). Microsoft Advertising kullanıcılarına “Dijital Pazarlama Merkezi (DMC), 25 Nisan 2023’ten itibaren Twitter’ı artık desteklemeyecek” şeklinde benzer bir e-posta gönderilmeye başlandı.

Microsoft’a göre, bu tarihten itibaren kullanıcılar artık Dijital Pazarlama Merkezi’nin sosyal medya yönetim aracı aracılığıyla Twitter hesaplarına erişemeyecek. Kullanıcılar ayrıca artık tweet’leri veya tweet taslaklarını planlayamayacak, oluşturamayacak veya yönetemeyecek. Ayrıca kullanıcılar, Microsoft Advertising platformunda geçmiş tweet’lerini ve etkileşimlerini görüntüleyemeyecek.

Microsoft’un duyurusu, Twitter’ın sahibi Elon Musk’tan sadece bir gün sonra geldi göründü(yeni bir sekmede açılır) büyük bir pazarlama ve reklamcılık konferansında. Etkinlikte Musk, Twitter’ın şirketi devralmasının ardından en büyük reklamverenlerinin yarısını kaybetmesinin ardından markaları platforma geri çekmeye çalıştı.

Microsoft Advertising özelliği, daha önce reklamverenlerin çeşitli platformlardaki sosyal medya hesaplarını tek bir yerden yönetmesine olanak tanıyordu. Kullanıcılar, Facebook, Instagram ve LinkedIn’de alınan mesajlarla birlikte tweet’lere ve DM’lere yanıt verebilir.

Microsoft’un sosyal medya hizmeti, reklamverenlere ücretsiz olarak sunulurken, Microsoft Advertising’in Dijital Pazarlama Merkezi gösterge panosunda belirgin bir şekilde yer aldı. İşletmelerin ücretli reklam kampanyalarını Google Ads, Facebook ve Instagram gibi platformlarda ve Microsoft’un arama reklamcılığında yürütmesine ve yönetmesine yardımcı olan, platformun sosyal ve arama ücretli reklamcılık araçlarıyla birlikte çalıştı.

Microsoft Advertising’i kullanan şirketler, daha önce yapabildikleri gibi yine platform aracılığıyla Facebook, Instagram ve LinkedIn için içerik yönetebilecek ve oluşturabilecektir.

Microsoft yapılmış(yeni bir sekmede açılır) Reklam platformu aracılığıyla oluşturulacak, yönetilecek ve yayınlanacak reklamlardan geçen yıl 12 milyar dolardan fazla dijital reklam geliri elde etti.

Twitter’ın Microsoft’un web sitesinden kaldırılmasına ilişkin bildirim.
Kredi: Mashable ekran görüntüsü

şirket ekledi bildirim(yeni bir sekmede açılır) Dijital Pazarlama Merkezi panosundaki iki ana özellikten biri olan Akıllı Kampanyalar çok platformlu sosyal medya yönetimi özelliği için bir kullanıcı destek sayfasında. Daha önce de belirtildiği gibi, kullanıcılara değişikliği bildiren e-postalar da gönderilmeye başlandı.

Mashable yorum için Microsoft’a ulaştı. Bir temsilci, şirketin şu anda paylaşacak başka bir şeyi olmadığını söyledi.

Twitter’ın pahalı yeni API planı şirketi yabancılaştırmaya devam ediyor

Twitter entegrasyonlarının Microsoft Advertising platformundan kaldırılması, Elon Musk’ın Twitter’ın planlarından sadece birkaç gün önce geliyor. kapat eski API platformu. Twitter’a göre, 29 Nisan’da yeni ücretli Twitter API abonelik planlarına tamamen geçiş yapıyor.

Twitter’ın API erişimi için yeni Kurumsal planlarının başlangıç ​​maliyeti şu şekildedir: ayda 42.000$.

Twitter, fahiş derecede yüksek API erişim fiyatlandırmasını açıkladığından beri, birçok bağımsız geliştirici, Twitter tabanlı uygulamalarını kapatmak zorunda kaldı. Bununla birlikte, tıpkı Microsoft gibi, diğer büyük şirketler ve kuruluşlar da Twitter’a ödeme yapma kararı aldı.

Çevrimiçi müşteri hizmetleri alanında lider olan Intercom, ilan edildi yeni API fiyatlandırması nedeniyle geçen hafta Twitter entegrasyonlarını platformundan kaldırıyordu. Federal bir ABD devlet kurumu olan Ulusal Hava Durumu Servisi (NWS), dün Mashable’a Twitter kullanıcılarının şunları yapması gerektiğini söyledi: artık bağımlı değil Twitter API erişimini kaybettikten sonra acil durum uyarı tweet’lerinde.

Twitter’ın buradaki duruşuyla ilgili garip olan şey, tüm bu şirketlerin, kuruluşların ve uygulamaların Twitter’ın platformu için içerik oluşturması veya oluşturulmasını kolaylaştırmasıdır. Buna karşılık, hepsi daha fazla göz küresi ve trafik çekti ve Twitter’ın daha fazla kullanılmasını teşvik etti.

Ancak, Twitter ile ilgili ticari kararlar almaya zorlandıklarında, bazı şirketlerin İsveç kamu radyosu ile aynı sonuca vardığı görülüyor. Ülkenin kamu yayıncısı Sveriges Radio, ilan edildi(yeni bir sekmede açılır) Salı günü, platformda devam eden değişikliklere ve Twitter’ın satış noktası ve izleyicileri için “daha az önemli” hale gelmesine atıfta bulunarak Twitter’ı “tamamen aktif olmayı bırakma” kararı.

Teknory