MiG-21 ‘Uçan Tabut’ 60 Yılı Aşkın Sonra Neden Hala Kullanımda?

Uçma isteksizliğinin zorlayıcı yönlerinden biri, elbette, bir çarpışma korkusudur. Uçmak genellikle en güvenli seyahat biçimlerinden biri olarak lanse edilirken (“Ortalama bir Amerikalı için yıllık bir uçak kazasında ölme riski yaklaşık 11 milyonda 1’dir” diye yazıyor Harvard Halk Sağlığı Okulu’ndan David Ropiek, PBS), MiG-21 trajik bir şekilde bu tür felaketlere eğilimli görünüyor, bu nedenle takma adı. […]

MiG-21 ‘Uçan Tabut’ 60 Yılı Aşkın Sonra Neden Hala Kullanımda?

Uçma isteksizliğinin zorlayıcı yönlerinden biri, elbette, bir çarpışma korkusudur. Uçmak genellikle en güvenli seyahat biçimlerinden biri olarak lanse edilirken (“Ortalama bir Amerikalı için yıllık bir uçak kazasında ölme riski yaklaşık 11 milyonda 1’dir” diye yazıyor Harvard Halk Sağlığı Okulu’ndan David Ropiek, PBS), MiG-21 trajik bir şekilde bu tür felaketlere eğilimli görünüyor, bu nedenle takma adı.

Mikoyan-Gurevich MiG 21PF, Soğuk Savaş döneminde Sovyetler Birliği tarafından geliştirildi. 1960’tan 1968’e kadar bu eski savaş uçağının silahı daha sofistike bir füze sistemiyle değiştirildi ve performansı, güvenilirliği ve güvenliği artırmayı amaçlayan bir dizi yapısal değişikliğe uğradı.

MiG-21 modelleri dünya çapında kullanıldı, ancak oldukça tehlikeli olduğu kanıtlandı. Buna göre CNBC1963 ile Temmuz 2022 arasında, jetlerin karıştığı yaklaşık 300 kaza ve tehlikeli aksilik yaşandı. Bununla birlikte, hazır bir alternatif olmadığı için Hindistan Hava Kuvvetleri tarafından yaygın olarak kullanılmaya devam ettiler. Olağanüstü XB-70 bombardıman uçağı piyasaya sürüldüğü sırada Sovyet uçaklarının hızı, benzerleri tarafından geride bırakıldı, bu nedenle bir yükseltmenin çok geciktiği açık.

Teknory