MIUI Android mi? Yeterince yakın

MIUI bir ROM’dur ve Android bir platformdur. MIUI, popüler akıllı telefon markasının arkasındaki şirket olan Xiaomi olarak bilinen bir Çinli elektronik şirketine aittir. Xiaomi telefonları MIUI ve Android işletim sistemini kullanır. Xiaomi cep telefonu yazılımı hakkında sorularınız varsa, doğru yerdesiniz Bu makalede, MIUI’nin Android’den farkı hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz. MIUI’nin Arka Planı Xiaomi’nin […]

MIUI Android mi? Yeterince yakın

MIUI bir ROM’dur ve Android bir platformdur. MIUI, popüler akıllı telefon markasının arkasındaki şirket olan Xiaomi olarak bilinen bir Çinli elektronik şirketine aittir. Xiaomi telefonları MIUI ve Android işletim sistemini kullanır. Xiaomi cep telefonu yazılımı hakkında sorularınız varsa, doğru yerdesiniz

Bu makalede, MIUI’nin Android’den farkı hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz.

MIUI’nin Arka Planı

Xiaomi’nin öncü ürünü MIUI (MI Kullanıcı Arayüzü) idi. Şirket, ürününü Android 2.1 Eclair’e dayandırdı. Milyonlarca fon toplayan Xiaomi, 2011 yılında ilk akıllı telefonunu piyasaya sürdü. Adı Mi 1 idi. Cihaz piyasaya sürüldüğünde Apple’ın iOS’una benziyordu ve kullanıcılar orijinallikten yoksun olduğunu düşündüler.

Xiaomi pes etmedi ve MIUI’yi geliştirmeye devam etti. Modern MIUI, bazı iOS özelliklerine sahip bir Android varyantına benziyor. Xiaomi’nin yaratıcılığı ve MIUI’yi orijinal bir ürüne dönüştürme yeteneği şirkete büyük popülerlik kazandırdı. Ayrıca Xiaomi’nin Redmi, Blackshark ve Pocophones gibi telefonlar yapan daha küçük markaları var. Bu telefonlar, Xiaomi mobil cihazlarıyla aynı Android kaplamasını kullanır.

MIUI Neden Android Değil?

Android, Apple’ın iOS ve Microsoft Windows gibi uzun süredir devam eden bir platformdur. Bu, Xiaomi’nin MIUI (MI Kullanıcı Arayüzü) kaplamasını temel aldığı temeldir. MIUI, Android’den kaynaklandı ve onu aynı platformda ayrı bir ürün haline getirdi. Basitçe söylemek gerekirse, Android’in değiştirilmiş bir sürümüdür, tıpkı HTC Sense gibi, SAMSUNG, ve diğer ilgili markalar.

Tüm bu markalar, kullanıcılarına benzersiz bir deneyim sunmak için kendi Android dış görünüm sürümlerini kullanır. Nihayetinde, stok Android ile MIUI’yi karşılaştırmak zor. MIUI, Android’in üstünde çalışsa bile, Android’de bulunmayan bir dizi özellik içerir. Xiaomi, Android’in kullanıcı arayüzünü geliştirmek için bu ekstra özellikleri ekler.

Şimdi MIUI’nin Hangi Sürümü Yeni?

En yeni sürümün adı MIUI 14 ve Android 13 üzerinde çalışıyor. Xiaomi’nin 13 akıllı telefon serisi, mevcut MIUI 14’ü kullanan ilk seridir. Xiaomi, telefon yazılımını o kadar sık ​​güncellemez. Bu nedenle, daha eski bir Xiaomi cep telefonu satın almak sizi eski Android yazılımına ve MIUI’ye yönlendirebilir. Gelişmiş yazılım güncellemelerinin ve telefon özelliklerinin keyfini çıkarmak için en yeni modellere odaklanın.

MIUI ve Android Sürüm Numaralarınızı Nasıl Öğrenirsiniz?

Xiaomi cep telefonunuzun tam MIUI ve Android sürüm numaralarını bilmiyor olabilirsiniz. Nasıl öğreneceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Telefonunuzda “Android Ayarları”nı bulun.
 2. Listenin başındaki “Telefon Hakkında” seçeneğini bulun ve ona dokunun. Burada “cihazınızın MIUI Sürüm Numarasını” göreceksiniz.
 3. “Telefon Hakkında” bölümü ayrıca “Android Sürüm Numarasını” da gösterir.

Eski Bir MIUI/Android Telefonda Yazılım Güncellemelerini Nasıl Ararsınız?

Daha eski bir MIUI/Android sürümünü çalıştıran bir telefonunuz varsa, bekleyen güncellemeleri kontrol etmelisiniz.

 1. Dişli şeklindeki simgeye tıklayarak “Android Ayarları”nı açın.
 2. “Telefon Hakkında” bölümünü seçin.
 3. En son güncellemeleri yüklemek için “MIUI Sürüm Numarası”na tıklayın.
 4. “Güncelle” bağlantısını kaçırırsanız, Xiaomi telefonunuzda en son MIUI/Android yazılımı vardır. Hiçbir bağlantı, cihazınızın eski olduğu veya güncellemelerin henüz ulaşmadığı anlamına gelmez.

Bir MIUI veya Android Telefon Satın Almalı mısınız?

Uygun bir telefon ararken herkes benzersiz bir şey ister. Bir kişi, daha hızlı çalışan boş bir kullanıcı arayüzüne sahip bir telefonu tercih edebilir. Bir diğeri, birçok özelliği ve çekici temaları olan daha yavaş bir telefonu düşünecektir. Bir MIUI ile stok Android arasında seçim yaparken ihtiyaçlarınıza odaklanın. Ayrıca, her sürümün artılarını ve eksilerini göz önünde bulundurun.

MIUI’nin aşağıdaki artıları ve eksileri vardır:

Artıları

 • Birçok özellik ve animasyon
 • Xiaomi Tema Mağazasından ücretsiz ve ücretli temalar
 • Özel bir özellik aracılığıyla pil şarjından tasarruf edin
 • Gelişmiş Karanlık Mod
 • Kayan uygulamalar ve uygulama klonlama

Eksileri

 • Birçok özellik kullanıcı arayüzünü yavaşlatır
 • Düzenli yazılım güncellemesi yok
 • Birçok hatayı çekiyor
 • Bol miktarda bloatware

Stok Android’in aşağıdaki artıları ve eksileri vardır:

Artıları

 • Daha az özellik içeren basit kullanıcı arayüzü
 • Hızlı kullanıcı arayüzü
 • Uygulamalar tek tıklamayla açılıyor
 • Gelişmiş stok pil performansı ve ömrü
 • Bloatware yok
 • Stok Android orijinal platformdur
 • QS Paneli

Eksileri

 • MIUI’den daha az özellik
 • Temaları özelleştiremezsiniz
 • Android 12 kullanılmıyorsa, diğer telefonlarda animasyon bulunmaz
 • oyun modu ve yüzen uygulamalar yok

SSS

MIUI’deki AOD stilini özelleştirmek kolay mı?

MIUI’deki AOD Stili, Süper Duvar Kağıtlarını ve üçüncü taraf temalarını destekler. Adım sayısını ekleyerek bu temaları özelleştirebilirsiniz. MIUI, AOD ekranında birkaç canlı öğe sunan stok Android’i kazanır.

Xiaomi’nin işletim sistemi Android mi?

Xiaomi’nin işletim sistemi Android’dir. Ancak Xiaomi, ekstra özellikler ve animasyonlarla özel bir kullanıcı arayüzü (MIUI) yaptı. Bu nedenle, Xiaomi telefonunuz Android işletim sisteminde çalışır ancak kullanıcı arayüzünde bazı iOS özellikleri ve birçok özel tema bulunur.

Android ve MIUI’yi Şimdi Ayırabilir misiniz?

MIUI, Android yazılımından güç alır ancak cilde birçok pratik özellik ve tema sağlar. Düşük gezinme hızına aldırmazsanız, MIUI oldukça iyi. Güncellemeleriniz olup olmadığını kontrol ederek daha eski bir MIUI/Android sürümünüz olup olmadığını da anlayabilirsiniz.

Bu makaleyi okumadan önce MIUI’nin bir işletim sistemi olmadığını biliyor muydunuz? Şimdi Android ve MIUI arasındaki farkları görebiliyor musunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow