Neyin Önemli Olduğuna Dair Bir Hatırlatma

Mazda3, ABD’de manuel şanzımanla alınabilen (nispeten nadir) yeni arabalardan biridir, bu durumda Mazda’nın sevimli 6 viteslidir. Bununla birlikte, yalnızca belirli donanımlarda sunulur ve AWD ile sunulmaz. Yine de çoğu için, doğal emişli 2.5L, otomatik şanzıman ve dört tekerleğe giden gücün bu kombinasyonu iyi bir karışım olacaktır. Güç, 2.5L turbonun çok daha sağlıklı olan 250 hp […]

Neyin Önemli Olduğuna Dair Bir Hatırlatma

Mazda3, ABD’de manuel şanzımanla alınabilen (nispeten nadir) yeni arabalardan biridir, bu durumda Mazda’nın sevimli 6 viteslidir. Bununla birlikte, yalnızca belirli donanımlarda sunulur ve AWD ile sunulmaz.

Yine de çoğu için, doğal emişli 2.5L, otomatik şanzıman ve dört tekerleğe giden gücün bu kombinasyonu iyi bir karışım olacaktır. Güç, 2.5L turbonun çok daha sağlıklı olan 250 hp ve 310 lb-ft’lik motoruna kıyasla 191 beygir gücü ve 186 lb-ft tork ile tuhaf değil, ancak tipik kullanım için fazlasıyla yeterli. Aslında, Mazda bu özel motoru isteğe bağlı bir yükseltme olarak sunardı ve o zaman bile ekstra harcamaya değerdi.

İster turboya (standart olarak AWD ile birlikte gelir) güvenin, Mazda3 heveslidir. Ayrıca, eğlenceli bir sürüşün yalnızca ne kadar güce sahip olduğunuzla ilgili olmadığını, aynı zamanda bu homurdanmanın nasıl kullanılacağını ve iletileceğini de hatırlatır. Gaza dokunduğunuzda vites küçültmeye fazlasıyla istekli bir şanzıman ve mükemmele yakın ağırlıklı direksiyon bunu yapacaktır.

Teknory