OpenAI yeni ChatGPT Plus aboneliklerini engelliyor ve mevcut hesapların satışı için bir karaborsa yaratıyor

Popüler ChatGPT sohbet robotunun arkasındaki yapay zeka devi OpenAI, bu ayın başlarında daha güçlü bir GPT-4 Turbo dil modelinden özel bir GPT pazarına kadar bazı büyük güncellemeleri duyurdu. OpenAI CEO’su Sam Altman’a göre bu yükseltmeler “kullanım artışına” neden oldu. Bu nedenle şirket, aylık 20 ABD doları tutarındaki ChatGPT Plus abonelik hizmetine yönelik kayıtları geçici olarak […]

OpenAI yeni ChatGPT Plus aboneliklerini engelliyor ve mevcut hesapların satışı için bir karaborsa yaratıyor

Popüler ChatGPT sohbet robotunun arkasındaki yapay zeka devi OpenAI, bu ayın başlarında daha güçlü bir GPT-4 Turbo dil modelinden özel bir GPT pazarına kadar bazı büyük güncellemeleri duyurdu.

OpenAI CEO’su Sam Altman’a göre bu yükseltmeler “kullanım artışına” neden oldu. Bu nedenle şirket, aylık 20 ABD doları tutarındaki ChatGPT Plus abonelik hizmetine yönelik kayıtları geçici olarak duraklatmaya karar verdi.

Altman şunları paylaştı: X: “Yeni ChatGPT Plus kayıtlarını bir süreliğine duraklatıyoruz :(. geliştirme gününden sonra kullanımdaki artış kapasitemizi aştı ve herkesin harika bir deneyim yaşamasını sağlamak istiyoruz. Abonelikler yeniden açıldığında uygulama.”

Ancak OpenAI, yeni ChatGPT Plus aboneliklerini duraklatırken, hizmete kaydolmak isteyen kullanıcılar için yanlışlıkla bir karaborsa yarattı.

Kullanıcılar ChatGPT Plus hesaplarını satıyor

Gibi ilk farkettim Business Insider tarafından ChatGPT Plus aboneleri, hesaplarını eBay gibi satış sonrası platformlarda satışa sunuyor. Diğerleri de sosyal medyada algılanan fenomen ve paylaşılan Ekran görüntüleri çevrimiçi listelerden.

Abonelik hizmetlerinin üçüncü taraflarca yeniden satılması kesinlikle yeni bir şey değil. Netflix ve Grammarly de dahil olmak üzere her türlü hizmetin abonelerinin çoğu, hızlı para kazanmak için hesaplarına erişimi satmaya çalışıyor. Ancak Altman’ın duyurusundan bu yana ChatGPT Plus satışlarında gözle görülür bir artış oldu.

Bu satış sonrası satışlar teknik olarak çoğunlukla doğrudan dolandırıcılık değildir. Kullanıcılar genellikle bayiden satın aldıkları premium hizmete erişim elde ederler. Ancak satın alma işlemlerine özel bir hesap almıyorlar. Sayısız sayıda kişi tarafından paylaşılacak bir hesaba erişim elde ediyorlar. Bayilerin, hizmeti sağlayan şirketin gerçek perakende satış maliyetinden daha düşük bir fiyata erişim satabilmesinin nedeni de budur; aynı hesap için erişimi birden fazla alıcıya satıyorlar.

Hesapları bu şekilde yeniden satmak veya paylaşmak genellikle bu şirketlerin hizmet şartlarına aykırıdır; bu nedenle, OpenAI yeniden satılan hesapları kapatmaya karar verirse, ChatGPT Plus’a reklamı yapılan “bir yıllık” erişimin bundan çok önce kesilmesine şaşırmayın.

Bizim tavsiyemiz? Bir ChatGPT Plus hesabını güvence altına almak istiyorsanız doğrudan şirkete abone olmak ve kendi kişisel hesabınıza erişim elde etmek için resmi bekleme listesine kaydolun.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow