Rus sansürcüleri Tor VPN, Snowflake’i durduramadı. Şimdi Kar Fırtınası olarak genişliyor.

Geçen yıl Rusya ve İran’da protestolar ve huzursuzluk arttıkça, otoriter rejimler sivillerin internet erişimini kısıtlamaya çalıştı. Bu girişimler, kısmen anonim web tarayıcısı Tor gibi sansür karşıtı araçlar sayesinde tamamen başarılı olmadı. Tor, yıllardır vatandaşlarının internete özgürce erişmesini engellemek isteyen sansürcü yöneticilerin gözünde bir diken oldu, ancak Rus ve İran hükümetleri onun zayıflıklarını öğrendiler ve belirli […]

Rus sansürcüleri Tor VPN, Snowflake’i durduramadı.  Şimdi Kar Fırtınası olarak genişliyor.

Geçen yıl Rusya ve İran’da protestolar ve huzursuzluk arttıkça, otoriter rejimler sivillerin internet erişimini kısıtlamaya çalıştı. Bu girişimler, kısmen anonim web tarayıcısı Tor gibi sansür karşıtı araçlar sayesinde tamamen başarılı olmadı.

Tor, yıllardır vatandaşlarının internete özgürce erişmesini engellemek isteyen sansürcü yöneticilerin gözünde bir diken oldu, ancak Rus ve İran hükümetleri onun zayıflıklarını öğrendiler ve belirli zamanlarda Tor ağına doğrudan erişimi engellemeyi başardılar.

Ancak bu hükümetler tarafından engellenen diğer hizmetlerin aksine Tor, trafik yönlendirme aracı Snowflake ile birlikte konuşlandırıldı ve ağının sansür çabalarının ortasında işlemesini sağladı.

AYRICA BAKINIZ:

Edward Snowden’ın (şimdiye kadar) tek NFT’si 5 milyon dolara satıldı

Snowflake’in sadece tek kelimelik adıyla anılan yaratıcısı “Sakin(Yeni bir sekmede açılır),” Mashable’a bir telefon görüşmesinde, aracın “ihtiyacı olan insanlar için yararlı” olmasını beklediğini, ancak yıllar önce Tor ile ilk kez entegre edildiğinde “harika prototipinin” ne kadar önemli olacağını öngörmediğini söyledi.

“Geçen yıl Putin Ukrayna’yı işgal etti ve interneti engelledi, tüm VPN’leri engelledi ve çalışan tek şey Snowflake” dedi.

Şimdi, Snowflake’in yaratıcısı, VPN benzeri bağımsız bir hizmet oluşturmak için teknolojiyi kollara ayırıyor. Kar fırtınası(Yeni bir sekmede açılır) internete açık erişimi genişletmeyi amaçlamaktadır.

Snowstorm, davetiye gerektiren özel bir beta olsa da bu hafta resmen başlatıldı. Şirket ayrıca, tam zamanlı bir geliştirici ekibi oluşturmak için kullandığı 1 milyon dolarlık fon aldığını duyurdu.

Bir kullanıcı Snowstorm’a bağlandığında nasıl göründüğüne bir göz atın.
Kar fırtınası

Şimdi aynı zamanda Snowstorm’un da kurucusu olan Serene, “Bugünlerde internetimizin insanlar için yapması gerekeni yaptığını düşünmüyorum” dedi. “İnternetin erken dönemleri, her şeyi öğrenmem, bir kişi olarak büyümem, kendimin en iyi versiyonu olmam için etkili oldu ve bunu insanlar için korumak istiyorum.”

Snowstorm neden diğer VPN’ler gibi değil?

Bir VPN veya Sanal Özel Ağ, temelde bir kullanıcının kimliğini ve internette gezinirken internet etkinliğini gizleyen bir hizmettir.

Serene, “VPN, internete bağlanmadan önce bağlandığınız başka birinin bilgisayarıdır” diye açıklıyor. “Bir miktar gizlilik elde ediyorsunuz, ancak sorun şu ki, bu VPN hizmetleri…yalnızca farklı yerlerdeki sunucular. Bu bilgisayarların nerede olduğu herkes tarafından biliniyor. Dolayısıyla, herhangi bir devlet aktörü kesinlikle bu hedeflerin tümünü kolayca engelleyebilir.”

Kar Fırtınası VPN'i

Snowstorm’un ana kullanım durumu, uygulamayı açarken oldukça açıktır.
Kar fırtınası

Bu nedenle Rusya ve İran bu VPN hizmetlerini sansürleyebildi, ancak Snowflake’i sansürleyemedi.

Snowflake’i farklı kılan, nelerden oluştuğu: “merkezi olmayan, kısa ömürlü, geçici vekiller” dedi Serene.

Serene’nin açıkladığı gibi, Snowflake sansür uygulanan ülkelerdekilere yardım etmek için dünyanın her yerinden özgür bölgelerde bir araya gelen birkaç gönüllü sayesinde çalışıyor. Gönüllüler bir tarayıcı sekmesini açık bırakabilir ve internet bağlantıları, Snowflake kullanıcılarının internete bağlanmasına yardımcı olan geçici bir proxy olarak gönüllü bağlantıları havuzuna eklenir. Gönüllüleri korumak için, Snowflake kullanıcıları bir Tor giriş düğümü aracılığıyla Snowflake proxy’lerine bağlanır, yani bir gönüllünün ISP’si bir kullanıcının web etkinliğini asla görmez ve bir kullanıcı hiçbir zaman bir gönüllünün bilgisayarına erişmez.

Bir gönüllü bağlantısını kapatırsa, kod kullanıcının internet oturumunu başka bir Snowflake gönüllüsüne devreder.

Kar Fırtınası VPN'i

Snowstorm zaten tüm dünyada gönüllüler ve sansürlü kullanıcılar tarafından kullanılıyor.
Kar fırtınası

Serene, “Bu nedenle, VPN’nin çalıştırıldığı tek bir merkezi yer yerine, tüm bu geçici vekiller var oluyor ve var oluyor, bu da bir ulus devletin engellemesini çok zorlaştırıyor.” “Putin bunu engelleyemedi.”

Snowstorm bu hizmeti alır ve ona büyük bir yükseltme sağlar. Sistem tamamen Snowstorm için yeniden yazılmıştır ve kullanıcılar Tor kullanmadan doğrudan bağlanabilirler (Snowflake, Tor kullanıcıları için mevcut olmaya devam edecektir). Serene, Mashable’a Snowstorm’un Snowflake’ten çok daha hızlı olduğunu söyler. Örneğin, Snowstorm ile kullanıcılar, Snowflake’te mümkün olmayan yüksek kaliteli YouTube videolarını izleyebilirler.

Serene, Snowstorm’un şu anda nerede olduğu konusunda gerçekçi. Ne de olsa, Snowstorm şu anda yalnızca özel beta sürümünde ve hala test turları, ek yükseltmeler ve geçmesi gereken denetimler var. Serene telefonda, birçok gizlilik şirketinin vaat ettiği ve yerine getiremediği “askeri düzeyde” şifreleme ve güvenlik vaatlerinden bahsetti.

Ancak Serene, Snowstorm’un yeteneklerinin ne olduğunun farkındadır. Bir ülkeyi tamamen çevrimdışı duruma getirmenin en aşırı önlemi bir yana, Snowflake ve Snowstorm’a güç veren teknoloji, şimdiye kadar otoriter rejimler tarafından alt edilemedi.

Serene, “Belirli bir düzeyde gizliliği doğrudan garanti etmiyorum ve belirli bir teknolojinin gizlilik erdemlerini fazla abartmak istemiyorum” dedi. “Ama buradaki garanti, sansürü kırabileceğimizdir.”

Teknory